Sitten jos haluat käyttää vain toista akkua kerrallaan, niin sitten väliin vaihtokytkin tai rele.
Sitten jos haluat käyttää vain toista akkua kerrallaan, niin sitten väliin vaihtokytkin tai rele.
|
Sitten jos haluat käyttää vain toista akkua kerrallaan, niin sitten väliin vaihtokytkin tai rele. Samoten amppeeritunnit sais olla melkolailla samaa luokkaa, latauksen kannalta.. Rinnankytkennässä akkujen ei tarvitse olla samanlaisia. Rinnan kytkettäessä akkujen kannattaa nimen omaan olla samanlaiset. Muuten käy kuten Lerssinen sanoo. Sitten jos akut on erotettu toisistaan vaikkapa releellä tai vaihtokytkimellä, voivat ne olla erilaisetkin. Mutta sitten ne eivät olekaan enää rinnan. Rinnankytkennässä akkujen ei tarvitse olla samanlaisia.Meilläkin toistaiseksi aina olleet erilaisia rinnankytkettynä, todennäköisesti tulevaisuudessakin uusitaan vain huonokuntoinen? Takavuosina mentiin hylätyillä starttiakuilla, niiden käyttöikä oli vaihteleva.
*****
Meilläkin toistaiseksi aina olleet erilaisia rinnankytkettynä, todennäköisesti tulevaisuudessakin uusitaan vain huonokuntoinen? Näin on minullakin. Ja laturina Ctek 10A. Rinnankytkennässä akkujen ei tarvitse olla samanlaisia.Samaa mieltä.
*****
Samaa mieltä.ei minunkaan mielestä akun koolla rinnan kytkennässä oo väliä kun ei oteta startti virtoja, ainostaan tyyppi ja kunto(ikä?') pitäs olla sama Rinnankytkennässä akkujen ei tarvitse olla samanlaisia. Ikuisuuskysymys.... Niinpä.. Kellähän rinnan vetoauton ja vaunun akut ovat kaikki keskenään samat, saman kuntoiset ja ikäiset? Eli tilanne ei koskaan ole "täydellinen" ![]() Varasto/ylläpitolatauksen kannalta jokaista akkua kannattaisi varata erikseen.. http://www.ctek.com/fi/fi/chargers/D250S%20DUAL Kerrankin tuote jonka saa tovin googlettelun perusteella selvästi halvimmalla kotosuomesta: http://www.thermosun.fi/epages/Kaupat.mobile/?ObjectPath=/Shops/Kuvaus/Products/ctekdual&Locale=fi_FI Tommonen väliin niin ei tartte ihmetellä eripariakkuja ja latausjännitteen vähäisyyttä:Korvaako tuo Ctek aurikokennon säätimen kokonaan? Elikä aurikokennon plusjohto suoraan Ctekin liittimeen. Jännite tulee silloin hallitsemattomasti kennolta. Ctek kestää ohjeen mukaan 23 V jännitteen. Ohjeessa oli tästä syystä kielletty kennojen kytkentä sarjaan. Korvaako tuo Ctek aurikokennon säätimen kokonaan?Näin kerrotaan: Lainaus AURINKOPANEELILIITÄNTÄ Tommonen väliin niin ei tartte ihmetellä eripariakkuja ja latausjännitteen vähäisyyttä:Tämä on varmaan sopiva retkeilyautoon starttiakun ja hupiakun väliin mutta mikä olisi hyvä ja edullinen ratkailu auton akun ylläpitolataukseen, kun autossa on webasto muttei lohkolämmitintä. Kiinteästi auton 230v sähköjärjestelmään liitetty toinen akkulaturi vai saako tuon laturin lataamaan tarvittaessa myös starttiakkua verkkovirrasta? |