Meillä yleensä läppäri muuhun hommaan ja 21 tuuman telkkari omaan tehtäväänsä - nykyvaunuun pitäisi melkeen päivittää joku 24" versio kun siihen mahtuu ja tuolle 21 tuumaselle on hieman pitkä katselumatka. Parin vuoden päästä se on kuiteskin päivitettävä, jos lähetykset alkaa muuttua HD tekniikkaan.
Perusläppäri 15 tuuman näytöllä on auttamattomasti pieni telkkarin katseluun ja kuten Fenix mainitsi, monilla alueilla verkko on vielä liian hidas kunnolliseen telkkarikuvaan. Saahan läppäriin tietysti USB-telkkarin, mutta niiden aika tuntuu menneen jo hieman ohi. Ilman erillisiä soppareita ei taida nähdä kuin Yle 1, 2 ja Teema sekä Mtv3 ja nelonen???
Meillä oli viimeviikolla pienoinen ongelma, kun kevään ekalla reissulla oli kyllä telkkari matkassa, mutta kaukosäädin jäi kotiin (ei saa auki ilman kaukoa) - meinasin ostaa toisen pikkutelkkarin matkalta, mutta HD virittimillä varustettuja ei saanut sopuhintaan (lue alle 150

) Sitten oli kädessä ohjelmoitava kaukosäädin, mutta ostos vaihtui kuitenkin halpaan 40 tuumaiseen HD telkkariin - hieman oli iso vaunukäyttöön, mutta onneksi oli reissukin lyhyt
