Mikä tahansa caravan huolto... Ei ole itsekään vaikeaa.
|
Mikä tahansa caravan huolto... Ei ole itsekään vaikeaa.
Läpivientejä pelätään usein turhaan ja sitten tehdään vääriä ja kosteusherkkiä kun laitetaan usea johto samasta reiästä. Kaksi pyöreetä kaapelinippua muodostaa 8 joka ängetään O muotoiseen läpivienti kumiin ja vuodon mahdollisuus on heti olemassa. Jarruvalon kaapelointi tulee alhalta, luultavasti ja sen johdon reitti ei välttämättä ole helposti käytettävissä. Näkemättä rakennetta ja tietämättä mikä auto on kyseessä vaikea ohjeistaa. Itse olen vetänyt kaapelin takaseinästä läpi ja olemassa olevia kaapelointireittejä auton sisällä kojelaudalle asti ja siinä kamera on oman kytkimen takana yhdistetty stereoitten 7 tuumaiseen näyttöön. Sähkötkin otin tuolta kojelaudan alta. Mikä tahansa caravan huolto... Ei ole itsekään vaikeaa. Ei se nyt niin helppoa ole. Olen kysynyt sähköpostitse kahdesta liikkeestä. Toisesta tuli nopeasti kielteinen vastaus: eivät ota tehdäkseen. Toisesta en ole saanut vielä vastausta maanantaiaamuna lähettämääni viestiin (nyt on torstai-ilta). Yhdessä liikkeessä kävin paikan päällä kysymässä. He ottavat kyllä tehdäkseen, mutta tuntityönä eivätkä suostu arvioimaan edes sadan euron tarkkuudella, paljonko se tulee maksamaan. Caravan Centerillä Espoossa oli käytäntönä, että he tekivät tällaiset asennukset kiinteällä etukäteen sovitulla hinnalla, mutta se liike meni konkurssiin viime kesänä. Näkemättä rakennetta ja tietämättä mikä auto on kyseessä vaikea ohjeistaa. Tällaisesta autosta on kysymys: http://goo.gl/gIqFS Sarkacaravaanissa Raisiossa
laitettiin meille ja oli meidän mielestäni ihan edulinen paikka ja hyvää työtä siellä tehtiin niin ja samalla laitettiin ulkovalo jonka myöskin sieltä ostimme mutta en nyt muista hintaa ... Esa-caravan Tampere, on sitten suomen paras ukko caravaani vehkeissä.
Oletko Helsinki Caravanista kysynyt?
Suomen vaunuosa Klaukkalassa saattaa tuon myös tehdä, kannatta ainakin soittaa ja kysyä
*****
jos joku tuntematon asikas mulle ois tullu esittämään tommoset vaatimukset heti eka kysymyksenä, ni mulla ois ollu kalenteri täynnä ainaki puolvuotta ja jos ei ois hellittäny ni sitt oisin antanu semmosen hinta-arvion ett on viikko aikaa nysvätä
![]() Tuossa voi olla ongelmana, ettei siellä takaseinässä ole mitään kaapelikanavaa, vaan jarruvalon johto on asennettu sinne eristeeseen tehtyyn roiloon ja liimattu pinnat kiinni.
Oisko autosähkö korjaamoja jotka tekis, tai sellainen liike joka asentelee puhelimia/radiopuhelimia autoon. Tai jotka varustaa esim pakettiautoja.
eXpHQ!2e0?hl=fi" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://www.google.fi/maps/@64.995254,25.457319,3a,46.9y,6.88h,82.2t/data=!3m4!1e1!3m2!1swkg2DrrrsAn8Kt70H eXpHQ!2e0?hl=fi esim Oulussa tässä kiinteistössä en vaan muista oliko firman nimikin sama kuin googlen kuvassa Ymmärtääkseni työ on sähköteknillisesti hyvin helppo. Ongelmana on siistin reitin löytäminen kaapeleille ja kameran käyttökatkaisijan kiinnitys johonkin hyvään paikkaan. Laitteiden tarvitseman virran voi ottaa vaikka tupakansytyttimen pistorasian vieressä olevasta pistorasiasta, joskin kiinteämpi johdotus olisi miellyttävämpi. Auton pohjassa on kuulemma kaapeleita, joihin kameran kaapelit voisi kiinnittää nippusiteillä.
Kysyppä paikkalliselta pelastuslaitokselta tai ambulanssi yrittäjältä missä kalustaa/varustaa autot.
Musta alkaa tuntua siltä, että tähän kaivataan lähinnä Bürstner Nexxon korirakenteen tuntemusta tai valmiutta ottaa siitä selvää. Kaikki sähkökytkennät on niin helpot, että ruokapöydällä jokainen saisi sen laitteiston toimimaan, varsinkin kun valmiit liitoskaapelitkin tulee laitteiden mukana.
PS: Helsingin ambulanssit ovat kaikki Mersuja. Niiden varustelusta oli tehty sopimus virolaisen yrityksen kanssa, mutta jotakin siinä meni pieleen. En muista, mitä se oli. Ylitti kuitenkin Hesarin uutiskynnyksen. Tämmöseen olen soitellut ja pitäisi tuo oma kuvaputkimalli viedä tuonne vaihdettavaksi. Mielestäni edukkaat hinnat ja asentaja löytyy myös. http://www.kameratekniikka.fi/index.php Olleet mm. Lahden caravan messuilla.
|