rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Uuden omistajan ongelmat (Alde 3010 + Dethleffs Camper TK 740)  (Luettu 13676 kertaa)

*****
  • Päivämatkailija
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.02.2015 kello on 16:16
Moi kaikille,

olen aloitteleva äiti-karavaanari, joka osti uuden käytetyn vaunun syksyllä 2014 ja innoissani haalautin sen talveksi kausipaikalle. Nyt tarvitsisin asiallisia neuvoja kysymyksiini, en niinkään iänikuista keskustelua/väittelyä Dethleffs’in talvikelpoisuudesta tms., koska a) en kysy sitä eikä minulla b) ole nyt varaa aika halua alkaa vaihtaa vaunua. En myöskään ymmärrä kytkentäkaavioita, joten niitä saa esittää, mutta selvennyksen kera. Tarina on pitkähkö ja kysymykset tulevat tuolla väleissä, olkaatten siis kärsivällisiä...
Ostin perheelle riittävän suuren vaunun kolmen lapsen kerrossängyllä ja ensimmäinen ongelma oli ns. tunturikytkimen käyttö (tiedän, mikä se on, ja olen sitä joskus käyttänyt). Haluan siis vaunun toimivan niin,e ttä se lämpiää saatuaan paikalla olevasta tolpasta virtaa, kun asetan tolpan ”On”-asentoon tekstiviestillä. Tolppa toimiin toivotulla tavalla. Tunturikytkintä en löytänyt vaunustani mistään. Alde 3010 tarjosin ”Ext”- toiminnon käyttöön ja kokeilin sitä. Ei toiminut. 12 V kytkin oli päällä. Seuraavan kerran testasin ”Ext”-toimintoa niin, että 12 V pääkytkin oli pois. Ei tominut (gnnn..gnnn… tässä vaiheessa purin jo ranteita). Aldessa asennettu säädin niin, että se käyttää 230 V lämmityssysteemiä, kun se on saatavana. Sitten kokeilin tylysti niin, että jätin vaunun ennalleen, lämmityssysteemin ollessa ”230 V” asennossa ja pumppu ”Auto” asennosta. Otin virran pois tolpasta. Seuraavan kerran laitoin virran tolppaan ja kas, vaunu alkoi lämmetä. Eli onko tässä jokin sisäänrakennettu tunturikytkin? Ja mikä tuo ”Ext”-toiminto olisi ollut, kun se ei edes toimi? Tosin tämän jälkeen meni 4 vkoa taukoa ja menin vaunulle, ei lämmitys ollutkaan lähtenyt käyntiin. Ohjauspaneelissa luki vain ”Low bat”, enkä saanut virtaa tulemaan vaunuun ollenkaan. Syyksi ilmeisesti löytyi se, että ulkoa tuleva virtajohto oli aika hapettunut ja sisältä jäässä (töpselikotelo haljennut ja olisiko vettä valunut sisään ja johto hapettunut). Johto vaihdettiin ja virtaa alkoi tulla. Viikon päästä tästä lämpesi taas normaalisti. Teenkö tämän nyt oikein? Kuuluuko Alden toimia noin? Vai oliko pitkä tauko syynä jotenkin akkujen loppumiseen ja se tarvii sittenkin 12 V virtaa? Vai pitääkö minun lähtiessäni sammuttaa 12V virran akkujen pääkytkimestä ja vasta sen jälkeen sammuttaa virta tolpasta? Vaunu on ollut edellisellä omistajalla myös talvikäytössä vaunupaikalla, joten joku toimiva systeemi tuossa täytyy olla.
?
Toinen kysymys: Ensimmäisten reissujen aikana lämpötila vaunussa on ollut todella tasainen ja miellyttävä ja aikalailla toivotun (21 C) mukainen. Pakkasta ulkona muutama aste. Kerran sain aikaiseksi ”OHEAT2” –ilmoituksen, minkä tulkitsin johtuvan siitä, että pidin vastusta ”3” päällä liian pitkään(?). Kaasupuolta en muuten ole vielä edes kokeillut. Kun vastuksen arvo aldelle on ollut ”2” vesikierrolle ja sähkövastuksiselle lattialämmitykselle pienin mahdollinen, ei ongelmia ole ollut. Paitsi taas viime kerralla… Paisuntasäiliössä oli tällä kertaa kuplimista ja lämpötila humppasi vaunussa +14 - + 19,5 C välillä. Kertaakaan se ei noussut toivottuun +21 C saakka. Lämpötila tosiaan vaelsi. OHEAT2 –ilmoitus tuli taas kertaalleen, enkä ymmärrä miksi. Toki saan sen resetoitua 12V pääkytkimestä, mutta silti ajatus häiritsee. Poissaollessa tai nukkuessa vika on kiusallinen, koska muutenkin matalasta lämpötilasta ei kestä kauaa viiletä liikaa. Mistä tuo nykyinen lämpötilan vaeltelu johtuu? Pakkasta oli n. -10 C, joten mistään paukkupakkasista ei ollut kyse. Onko temostaatti mennyt rikki vai joku sensori? Missä termostaatit/sensorit edes sijaitsevat? Alden käyttöohje on harvinaisen huono, siitä ei sijainteja löydy. Systeemi on ilmastettu ja kiertävät putket/patterit ovat kauttaalta lämpimät, eli kylmiä kohtia ei löydy. Ärsyttää yhtäkkiä ilmennyt vika, jolle en itse paikan päällä oikein osaa tehdä mitään.

Asialliset neuvot otetaan kiitollisuudella vastaan. ? Väittelyä truman/alden/primuksen paremmuudesta en jaksaisi käydä, koska nyt ei ole tosiaa varaa/halua/aikaa alkaa mitään muuttelemaan. Varaosia voin toki ostaa tarpeen mukaan. Vaunun takaosa lasten kerrossänkyjä myöten on ollut kiitettävän lämmin. Ihana vaunu 3 lapsiselle perheelle, kun kaikille omat kiinteät pedit!  :-D

*****
  • Kaikkien kaveri Sr.
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 13:13
  • Etelä-Pohjanmaa
Tervetuloa joukkoon !

Jostakin olen lukenut, että detskussa ei olisi tunturikytkintä vakiona. Kannattaa nyt ensin selvittää onko siinä tunturikytkintä.

Tutustu vaikka alkuun näillä.

Tunturikytkin asiaa on käsitelty täällä jonkun verran.

http://karavaanari.org/index.php/topic,8078.30.html

Tuossa Oheat2 keskustelua

http://karavaanari.org/index.php?topic=9054.0
« Viimeksi muokattu: 16.02.2015 kello on 15:33 »

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Tämä ei ole mikään Suomi24 tai Etuteltta. Sitä mukaa, kun asiattomia kommentteja väärässä paikassa havaitaan, ne poistetaan.

Sille, mikä on paras lämmitin, vaunu tai vetoauto, on omat ketjunsa, joissa saa vääntää. Tässä ei.

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 07:27
  • Jaa mitä että?
Samanlaisella mennään!
Tuo Alden 2 kW ei mielestäni tuossa vaunussa riitä pitämään vaunun lämpötilaa 30 astetta ulkolämpötilaa korkeammalla. En toki itse ole talvella matkannut, mutta mitä tuossa pihassa sitä olen testaillut niin noin 10 astetta saa yhdellä kW:llä lämpöä ylemmäksi kuin ulkolämpö.

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla: 9.10.2020 kello on 12:17
    • East Coast Fellows
Voihan sinne sisälle kait laittaa vielä pienen lisälämmittimen jos vain sulakekoko antaa myöden. Ja nopsastihan se sitten kaasun kanssa nostaa loput lämmöt kun itse pääsee pelipaikoille?

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:30.05.2025 kello on 09:15
Missä termostaatit/sensorit edes sijaitsevat? Alden käyttöohje on harvinaisen huono, siitä ei sijainteja löydy.

Matkailuajoneuvon valmistaja valitsee termostaattien ja tuntoelimien sijoituspaikat (usein jopa teknisesti täysin väärään paikkaan). Alden käyttöohjeesta ei tästä johtuen löydy tämänkaltaista tietoa, muutoin kyllä käyttöohje on varsin kattava.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 5.01.2022 kello on 12:17
Matkailuajoneuvon valmistaja valitsee termostaattien ja tuntoelimien sijoituspaikat (usein jopa teknisesti täysin väärään paikkaan). Alden käyttöohjeesta ei tästä johtuen löydy tämänkaltaista tietoa, muutoin kyllä käyttöohje on varsin kattava.

Ohjekirjaan kyllä kannattaa tutustua jos semmonen on. Hyödyllistä tietoa eri toiminnoista ja aikani kuluks Hietasaaressa testailen paneelia ja eri toimintoja. Thumb

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 07:27
  • Jaa mitä että?
Missä termostaatit/sensorit edes sijaitsevat?

Uskoisin että etätuntoelintä ei Aldelle ole ollenkaan, pelkästään ohjauspanelin yhteydessä, korjatkaa jos olen aivan hakoteillä. Ainakaan omastani en ole löytänyt ja luullakseni saman vuosimallin vehkeillä mennään. Tilasin itselleni tuntoelimen ja sille 8 metrin piuhan niin saan sen kyllä sinne mihin haluan.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla: 5.07.2024 kello on 22:50
  • Omasta mielestä oikeen mukava mies
    • Urheilua aktiiveille
No, huumorilla mennään. Meillä ADRIASSA on käsittääkseni lämpötila-anturi myöskin jossain muualla kuin paneelissa. Aloittajan kysymykseen en osaa vastata, muuten kuin tuolla OHEAT2 ketjussa todetulla, että kokeileppa laittaa vettä boileriin ja sitten lämpiämään? Meillä OHEAT tulee vain jos vesisäiliö on tyhjä. Ja silloinkaan sitä ei aina tule.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:18.04.2023 kello on 21:42
Meillä oli 2010 vuoden pefletissä Alden anturi oven yläpuolella olevassa valolipassa, aivan toisessa kulmassa. Maahantuoja oli sen kohdalle läimäyttänyt vaahtosammuttimen, joka peitti anturin taakseen, ja esti kunnollisen ilmankierron. Sen seurauksena lämpötila vaelteli. Siirsin omatoimisesti sen anturin keskemmälle sitä valolippaa, jonka jälkeen se toimi moitteettomasti.

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:29.11.2025 kello on 13:06
  • Kulkija
Vs: Uuden omistajan ongelmat (Alde 3010 + Dethleffs Camper TK 740)
« Vastaus #10 : 17.02.2015 kello on 15:08 »
Ketju siivottu, kiitos aiheesta huomioita tehneille. Jos homma jutteluttaa asian vieressä, niin sopivaan ketjuun jatkamaan. Tätä ei ollut mielekästä jakaa.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:18.12.2021 kello on 12:06
  • ei hölmö edes kysy
Vs: Uuden omistajan ongelmat (Alde 3010 + Dethleffs Camper TK 740)
« Vastaus #11 : 17.02.2015 kello on 15:34 »
Tarkista toimiiko kiertovesipumppu.Mi nulla oli 230v pumppu hajalla ja se aiheutt tuollaista kuplimista ja ilmoituksen korkeasta lämpötilasta.Siellä on myös 12v pumppu joten kokeileppa toimivatko molemmat valintakytkin on paneelin valikossa valittavissa.

*****
  • LämmitinGuru
  • Aluevalvoja
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:eilen kello 11:57
Vs: Uuden omistajan ongelmat (Alde 3010 + Dethleffs Camper TK 740)
« Vastaus #12 : 17.02.2015 kello on 16:00 »
Noihin pääohjainkortteihin tulee sellainen vika, että kun alkaa lämmitys ja ollaan verkossa niin heittää jonkun ajan kuluessa verkkopumpun pois käytöstä ja jossain vaiheessa ottaa taas käyttöön ja tämä sopisi hyvin ketjun aloittajan ongelmaan. Pääohjainkortti on korjattavissa.
« Viimeksi muokattu: 17.02.2015 kello on 22:29 »

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 07:27
  • Jaa mitä että?
Vs: Uuden omistajan ongelmat (Alde 3010 + Dethleffs Camper TK 740)
« Vastaus #13 : 17.02.2015 kello on 21:44 »
Kävin kurkkaamassa Alden ohkauspaneelin taakse, eikä sieltä ainakaan näyttänyt lähtevän muuta kuin ohjauskaapeli. Eli edelleen veikkaan että Detskussa ei etätuntoelintä ole. Liitinnastat JP2, JP3 ja JP4 olivat tyhjänä, vain JP1:ssä oli tuo ohjauskaapeli.

*****
  • Matkailija
  • Viimeksi paikalla:13.03.2018 kello on 18:51
Vs: Uuden omistajan ongelmat (Alde 3010 + Dethleffs Camper TK 740)
« Vastaus #14 : 18.02.2015 kello on 10:20 »
Noihin pääohjainkortteihin tulee sellainen vika, että kun alkaa lämmitys ja ollaan verkossa niin heittää jonkun ajan kuluessa verkkopumpun pois käytöstä ja jossain vaiheessa ottaa taas käyttöön ja tämä sopisi hyvin ketjun aloittajan ongelmaan. Pääohjainkortti on korjattavissa.

Tarkoitatko "pääohjainkortilla" lämmittimen piirikorttia, vai paneelin korttia? En olekaan moisesta viasta ennen kuullut???