|
Tuo näyttää aika pätevältä.
https://www.youtube.com/watch?v=mmN9xf8WUnc Poistettu Facebook linkitys, kun se ei kaikille näy. Lisätty sama video Youtubesta. T: Weicco
*****
Ei taida as auton/ vaunun katolla toimia kovinkaan hyvin.
Ei taida as auton/ vaunun katolla toimia kovinkaan hyvin. Toimii se, mutta pukata pitää kun muovin on alle saanut. Pikkasen päädystä vauhtia ja komeasti toiselta laitaa valuu lumet alas, eikä tarvitse olla pukkaajan mikään bodari. Mökillä on harjakatto, mutta kulma on tosi loiva alle 10 astetta varmaan. Ja juuri tuolla systeemillä sieltä lumet tiputetaan ja vauhdilla tulee pois
*****
Ei käy se homma niinku Ameriikassa. On ilmaräppänää, kattoluukkua, mahdollisesti aurinkopaneelia ja ilmastointia. Ahdasta on tuollaisella sohia.
Joo! ei onnistu jos on kattokaiteet, jos ei jätä 25cm lunta katolle! vaunut voipi saahakki JK: Ite nousen katolle ja muovilapiolla poistan lumet
Itsellä on muovinen lantakola ja 3m varsi,suhteellisen hellävarainen myös kattoluukuille yms.
Itsellä on muovinen lantakola ja 3m varsi,suhteellisen hellävarainen myös kattoluukuille yms. Samanlainen, agri marketista ostin. Apuna tikkaat. Kattokaiteet kolmella sivulla rapeine konsoleineen, kattoteline, ilmastointilaite, aurinkopaneeli, kaapeliläpivienti edell. Harava-antenni, liesituulettimen hattu, kaasu-uunin hattu, ilmanvaihtoventtiil i, kattoluukku ja markiisin kotelo, ei oo helppoo..
*****
Kattokaiteet kolmella sivulla rapeine konsoleineen, kattoteline, ilmastointilaite, aurinkopaneeli, kaapeliläpivienti edell. Harava-antenni, liesituulettimen hattu, kaasu-uunin hattu, ilmanvaihtoventtiil i, kattoluukku ja markiisin kotelo, ei oo helppoo.. Ei ole kuin puolet noista katolla, niin ihan tarpeeksi hankalaa. Mutta tehtävä on silloin tällöin. Minä ainakin kiipeän katolle itse ja sieltä käsin pudottelen lumet. Harja, ja muovireunainen lapio työkaluina. 4 kattoluukkua, pari muuta läpivientiä, kattokaiteet ja antenni jo vaativat sen katolla olemisen jos läpivientien ympäristöt haluaa lumettomiksi.
Etuosan tosin vedän lantalapion tapaisella. Itse laitoin A-tikkaat sivulle ja fiskarssin muovilapiolla lumet pois. Auton korkeus reilu kolme metriä.
|