Tekniikkakeskustelut > Vetoautot
Oikea neliveto
jude-75:
--- Lainaus käyttäjältä: kuusaan.matti - 29.12.2014 kello on 17:54 ---Tuossa ei oikein ollut semmoista kohtaa missä toinen etupyörä olisi tyhjän päällä tai liukkaalla. Lopussa oli aika lähellä, siihen hyytyy ainakin ylämäkeen, ilman kärryäkin sanoisin kokemuksesta.
Muuten tosi näyttävää kun takapyörä on ilmassa ja hyvin menee, alamäkeen. :)
Mutta kyllä lähtee liikenevaloista jäätiköllä uskomattoman hyvin, varsinkin CVT automaatti. Helppo painaa reilusti kaasua, kun luistonestokin on avussa.
m
--- Lainaus päättyy ---
Juu ja ja varmaan huomasitkin tuossa videolla ett aika kauan saa toinen takapyörä kauhoa tyhjää ennenkuin visco nappaa kiinni ja sitten kun se nappaaa niin takapää ei enää luista vaan se tempasee ihtesä aika kivuttomasti ristiriipunnastakin liikkeelle,mut sais olla pikkasen nopeampi tuo takapään lukitus..nyt joutuu aina oottelemaan vähän aikaa ennen kuin se ottaa kiinni..:)
Ja mitä nyt on testattu tännä syksynynä etenemiskykyä n 40cm lumessa niin landcruiser miehilläkin on naama venähtäny kun oon heijän perässään päässy iliman apuja.. :D
seppoko:
Viskokytkimen toiminnasta tuskin koskaan voi tulla nopeata. Sen toimintahan perustuu viskoöljyn lämpeämiseen rattaiden jauhaessa sitä.. Ja se vie aikansa.
pamaus:
--- Lainaus käyttäjältä: pamaus - 29.12.2014 kello on 14:05 ---Tuo neliveto on aika monimutkainen asia. Tavoitehan on siis se, että voimaa on siellä missä kitkaa on eniten ja ajettavuus ja ohjattavuus säilyy. Ja lähinnä tätä on nyt tällä hetkellä BMW xdrive systeemi.
Mutta vähän taaksepäin.
1. Perinteinen eli jatkuva neliveto. Jatkuva neliveto tarvitsee keskitasauspyörästö n, että se kääntyy.
Esin LADA NIVA. Neliveto täysin kiinteä ja keskitasauspyörästö jä 2-3, jotka voidaan mekaanisesti lukita. Idiootti varma systeemi.
Plussat. Saadaan jäykkä neliveto joka toimii maastossa hyvin, ohjattuvuus heikko. Toyota Land Cruiser käyttää tätä edelleen.
2. Audin Quattro, jatkuva neliveto. Torsen systeemi tunnistaa vääntömomentin tarpeen akseleiden välillä. Se ohjaa momenttia sinne, missä sitä enemmän tarvitaan. Ensimmäisen sukupolven Torsen-pyörästöjen vetosuhde vaihtelee portaattomasti välillä 25:75 ja 75:25. Haittapuolena kuitenkin on, että toisen akselin ollessa täysin ilmassa, pääsee voima vuotamaan sieltä pois.
Oli aikaansa edellä oleva systeemi ja edelleenkin mekaanisesti hyvin toteuttu. Aikaa ennen abc ja eps, mutta edelleen esim audi a6 käytössä.
3. Subarun jatkuva neliveto. Subarun manuaalivaihteisiss a autoissa voima välittyy keskitasauspyörästö n avulla tasaisesti suhteessa 50/50 molemmille akseleille ja viskolukko estää etu- ja taka-akselin pyörimisnopeuden eron kasvamisen liian suureksi. Aika hyvä tämäkin. Viskokytkimellä toteutetuissa autoissa ei tarvittu enää mekaanista keskitasauspyörästö ä. Viskokytkin perustuu öljyn jäykistymiseen. Edelleen käytössä ja varmatoiminen.
4. Haldex-kytkin ja lamelli-kytkin. Periaatteessa sama asia, mutta Haldex-kytkintä ohjataan lisäksi sähköisesti ja lamelli-kytkintä toimii täysin hydraulisesti.
VW-konserni aloitti käytön sarjatuotannossa. Haldeksin suurin etu on se, että se ymmärtää myös ajovakautus ja luistonestojärjeste lmiä. Viskokytkimeen verrattuna tämä elektronisesti ohjattu lamellikytkin toimii nopeammin ja sen toimintaa voidaan ohjata elektronisesti. Normaalisti auto on usein kaksivetoinen ja neliveto tulee mukaan vain kun sitä tarvitaan. Nykyään Haldex on yleisin järjestelmä ja varsin toimiva, normaali käyttöön. Nykyään kun halutaan kulutukset pieniksi ja co2 päästöt.
Luistoneston käyttö Haldex systeemissä mahdollistaa sen, että pyörä jolla on vähiten kitkaa voidaan jarruttaa. Mutta tämäkään Haldex-järjestelmä ei ole niin viisas että se osaisi täysin syöttää voimaa sinne missä on vähiten kitkaa, vaan apuna tarvitaan juuri luistonesto järjestelmää. Maastossa tämä järjestelmä saattaa ylikuumentua.
5. Uusin 4-veto sukupolvi esim Bmw xdrive
Toiminta on lamelli-kytkimestä kehitetty, joka on täysin sähköisesti ohjattu. Xdrivessa tavallaan ajonvakautus ja neliveto on yhdistetty. Käyttävät samaa tietoa. Voimaa ohjataan siihen pyörään missä on eniten pitoa jatkuvasti.
Periaatteessa tämä on hyvin lähellä TOrsen ajattelua, mutta Torsen tarvitsee tasauspyörästöjä kun taas lamelli-kytkimet eivät.
Ja kun nykyään tärkein asia autossa on co2 päästöt niin. Mitä tulee Torsenin ja X-driven eroihin, niin on niillä yksi merkittävä ero X-driven hyväksi: kulutus.
Jos maastoautolla ajetaan paljon maastossa niin mekaaniset järjestelmät ovat kestävempiä kuin esim haldex systeemit.
Mielestäni paras ja kestävä systeemi on torsenin neliveto.
Mutta kyllä Haldex vs. Torsen tappelussa Haldexilla on muutamia valttikortteja kourassaan:
- Kevyempi
- Yksinkertaisempi
- Integroituu moderneihin ajonhallintajärjest elmiin
- Muuttaa voimanjakoa nopeammin
Joten mikä neliveto on sitten oikea ?
--- Lainaus päättyy ---
Pitää lainata itse itseä, itseasiassa tuo visko systeemi ei ollenkaan hassumpi systeemi, esim Lexus RX on visko systeemi ja vanhoissa Toyota Raveissakin oli vielä visko vuonna 2006 taisi muuttua monilevyksi.
kuusaan.matti:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 29.12.2014 kello on 18:41 ---Tuostapa tuli mieleen, että oli mullakin valtiolla intissä kunnon neliveto sairasauto....
Aluksi ei kulkenut lumessa, mutta sitten hiffasin lukot kytkeä päälle sieltä navoista.
Johan alkoi kulkea. Siinä oli tilaa kaksille paareillekin, joten olisi ollut oiva retkuiluauto.
Vaihdekeppi oli vain ergonomisesti hankalassa paikassa olan takana. Yksi keikka oli mettäleiriltä otille. Kyseessä oli nokkosrokkotapaus, joten piti ajaa A:na jotta ei olis potilas ehtinyt parantua matkalla. :)
(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
--- Lainaus päättyy ---
Aika karua kyytiä olis retkeilypelinä, vaikkakin maastokelpoista. ;)
m
Janos:
CR-V:n, Dusterin ja SX4:n omistaneena (ja Uazilla ajaneena) pari kommentia:
CR-V: Riittävän hyvä neliveto normaaliajoon. Fiilis kuin etuvetoisella (jota se lähinnä toki onkin), mutta takapyöristä saa mukavasti lisäapua - kunhan sudittaa etupyöriä. Mutta vaunulla pehmeällä hiekalla tulee ongelmia: Takavetohan ei tule heti mukaan, vaan etupyörät pyörähtävät tyhjää ja kaivatuvat heti hiekkaan. Ja mikä pahinta, järjestelmä ei saa tarpeeksi momenttia takapyörille, joten ne eivät välttämättä pyörähdä lainkaan (vetävät toki, mutta eivät liiku :-)
Duster muuten sama juttu, mutta sen saa lukittua, joten vastaavassa tilanteessa ei mitään ongelmaa. Dusterin etenemiskyky on kyllä katumaasturipuolelt a varmasti parhaimmistoa.
SX4 vastaava järjestelmä kuin Duster, eli OK.
Ja se Uaz. Kulkeehan sekin metsässä, mutta lähinnä maavaran ja suht. hyvän jousituksen ansiosta. Akselilukkojahan siinä ei ole, joten ristiriipuntaan on tullut jäätyä. Ja joku paikka aina petti, joten osa kalustosta piti kuitenkin hinata metsästä pois :-)
Kytkettävä neliveto ei sitten sovi maantieajoon lainkaan, nimimerkillä mutkassa "eihän tää käänny!" ja ojaan.... :-)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta