Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

Kitkat / Nastat

<< < (20/39) > >>

LT31omavalm.:
Pakko jo minunkin kommentoida : koko ikäni ajanut kitkoilla (jopa ns.halpis merkkisillä) aina pysynyt tiellä (toistaiseksi)
olipa sitten kuuraa tai peilijäätä ja jopa kesällä vesikelillä , enkä koskaan ole tarvinnut ajaa alinopeutta - päin vastoin.
esim. viime perjantaina liikenne valoista lähtiessä vier.kaistaa ajanut rapisteli revitteli nastoilla (ei kitenkaan kipinöinyt , oli jäätä)
minä hävisin pois paikalta revittämättä renkailla joista on nastat nypitty pois. sinne jäivät nastoineen.
eli ei ne renkaat kaikkea merkitse vaan joku vaikutus on autolla ja kuskilla.

kalavaanari:
Olen ajanut n. 400 000km nastarenkailla ja nyt on kitkarenkaista kokemusta n. 30 000 km verran. Omalla kokemuksellani tiedän että molemmilla renkailla voi päätyä ojaan tai ajaa kolarin, asenne ratkaisee ei renkaat. Tiedän omasta kokemuksesta, että kertaakaan en ole ollut vaikeuksissa kitkarenkaiden kanssa, nastoilla olen ollut muutaman kerran, mutta se ei johtunut renkaista vaan omasta tyhmyydestä. En luultavasti koskaan palaa nastarenkaisiin, koska minulla nykyaikaiset kitkarenkaat toimivat vähintäänkin yhtä hyvin tai jopa paremmin kuin nastat. Koskaan en ole joutunut olemaan tulppana tiellä renkaiden vuoksi, järki on sanonut monesti 400000 km matkalla, että kannattaa laskea nopeutta, koska olosuhteet ovat kaikille vaikeat. Kitkarenkailla on myös selkeitä etuja: Euroopassa on maita, joissa ei saa nastarenkailla ajaa. Keväällä ja syksyllä voin pitää kitkarenkaita, kun kelit ovat arvaamattomat. Esim. huhti- ja lokakuussa lapissa voi olla täysin sulat ja puhtaat tiet, mutta lumisade voi tulla millä hetkellä hyvänsä. Kitkat ovat myös mukavan hiljaiset ajossa. Viimeisen viikon aikana on ollut pakkasta, lumisadetta ja patunutta lunta sekä polteita tiellä, silti on iloisesti liikuttu ja pysytty ojien välissä.

MarkoA:
Aika ohiammuttu kommentti täältä. Mutta laitan silti.
Meille ostettiin tuo kakkoskulkine ja siinä tuli mukana 2009 paistetut Nokian Hakka7:t, siis nastat. Katselin niitä siinä, että nostanko varastoon ollenkaan kun käytetyn olivat näköiset. Nastat tosin tallessa. Arvelin, että luistavat varmaan kuin pulkka lumessa. Siis listalla oli uusien hankinta suhteellisen pian.

Yllätys olikin melko suuri kun tuli oikeat talvikelit. Oli se sitten nollan tienoilla ja märkää jäätä tai -25C ja liippautuneet nimismiehenkiharat, nuo vanhat Noksut pitää jopa näppituntumaltaan vähintään yhtä hyvin kuin Subessa olevat 2013-vuoden Contin nastalliset.
Että kyllä se Nokia osaa talvirenkaita tehdä. Ainoa miinus tuntuu olevan näin 5tkm jälkeen erittäin kova rengasmelu.

Weicco:
Meillä on Volvossa nuot Nokian 7 renkaat. Eipä juuri huonompia nastarenkaita ole ollu. Lumella on ihan ajettavat, mutta jos vähänkin jäätä niin pito on olematon.
Tämä kevät niillä vielä mennään.

seijantie:
Voin suositella että kitkoilla pärjää siinä missä nastoillakin.Uuteen kulkineeseeni tuli valittua ainakin kymmenen vuoden tauon jälkeen nastat  kun ajattelin että nuoriso saattaa käyttää yhdistelmää talvella.Kyllä minulla on tässä ollut vähän sellainen Hamlet olo jälkikäteen vaikken vielä uutta autoa ole saanutkaan vaikka niitä piti olla jo maassa.Siinä on pitävien kitkojen hyväksi se,että ainoastaan joulukuusta helmikuun loppuun tulee vaunun käytössä kielto jollei hanki vaunuunkin nastoja.Maaliskuu on useasti liian aikainen hetki vaihtaa kesärenkaat alle jos vaunussa ei ole nastoja.Syksyllä voi laittaa kitkat alle kun lämpötila putoaa - puolelle ja kevääläkään ei ole mitään kiirettä.Toisaalta nuo kevyet 1000kg kummallakin puolella olevat keksinnöt eivä välttämättä toimi kitkoilla yhtä hyvin kuin painavampi laite.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View