valmistusajankohtaa joka oli 4205 eli yli kymmenen vuotta vanhat,
Olenko nukkunut pitkään, vai mitä vuotta nyt eletään?
Kyllähän noilla yhden talven voi pöristellä, hieman voi olla kovat.
valmistusajankohtaa joka oli 4205 eli yli kymmenen vuotta vanhat, Olenko nukkunut pitkään, vai mitä vuotta nyt eletään? Kyllähän noilla yhden talven voi pöristellä, hieman voi olla kovat. Mullakin menee henkilöautoon alle -05 Misukat syksyn ajaksi. Pintaa on hyvin ja kaikki nastat tallella. Aloittelen niillä. Jos tulee kunnon talvi, niin sitten otetaan noiden ehkä kovettuneiden ja liukkaiden tilalle -11 malliset GoodYearit
Piti päivittää käyttöpirssiin välikelin renkaat (Michelin X-ice kitkat) kun niillä ikää tuo samaiset 9v, pintaa 4-5mm.. kesäkumeina voisivat nuo koppurat mennä, mutta en tarvinnut.. Tilalle tuli Nokian Hakkapeliitta R, käytetyt (5210), siis vajaat 4v, tasaisesti pintaa 7-8mm. Noksuissa äärimmäisen hyvä vierintävastus "UltraLowRoliingResi stance" lukee kyljissä. Tuli testattua referenssimäessä - toden-totta renkaissa on eroja (samat 2.9bar paineet). Loppuvauhti risteykseen huomattavasti suurempi (mäen laella sama 88km/h). Samaan ei pääse GoodYearin EG kesiksillä tai Noksun 7 nastiksilla..
Hyvä ostos ihan paikallisesta rengasliikkeestä yht. 120€ (4 rengasta töineen ja vanhat jäi sinne), testattu jo Pohjois-Karjalan pikkutalvessa Vaihdatin jo n kuukausi sitten kun ei ole ajoja ennenkuin joulukuussa.
Ihmettelin kuinka paljon miellyttävämpi oli nastallisilla Hakkapeliitoilla ajaa kuin kesäisillä Continentaleilla. Conteilla on ajettu n 13000 ja Hakoilla reilu 1000 km. Piti oikein ajaa lisälenkki jotta uskoin tuon asian. Paineet olivat ok. En uskonut asiaa silloin kun menin vaihdattamaan. Ei siitä rengajumpasta mitään tullut, ristikkoavaimella sain ähkyiltyä yhden pultin auki ja homma sai jäädä siihen. Viikon päästä aika renkaanvaihtoon. Vähän oli tullut pyöristettynä se renkaan ikä eka sepustukseen ei kai se haittaa
![]() No eipä haittaa.
![]() Pitäisi kanssa jumpata talvirenkaat alle ja samalla ruveta pohtiin, mitä teen kesiksien kanssa. Kovettuneet ovat (leima muistaakseni alkuvuosi 08) ja pintaa enää ehkä 4-5 mm. Jos en lähdekään britteihin ensi kesänä, niin ei tarvi vaihtaa. Jos lähden niin vaihdan. Rengasketjuja täällä on useampia, vaan kysytään sitten tässä, jotta mitkä ne on hiljaiset ja jämäkät kesärenkaat? Kiinalaiset ei kelpaa ja kantavuutta saa olla vaikka vähän yli vaaditun, kun kuormaa on melko usein se varmasti 3500 kg.
*****
No eipä haittaa.ite laiton tollaset kesällä ja oli huomattava parannus edellisiin bf:iin, huomattavan tukevan tuntutuset muttei kuitenkaan kovat.. ![]() Mulla on tollaset Trattorissa , on hyvät.
![]() No eipä haittaa. Kun m-autoon oot laittamassa, niin noi italot ovat väärät.. Kun sillä autolla on tarkoitus ajaa eikä makaa, niin kaikista "Camper" -höysteistä maksat turhaan ja vääriä ominaisuuksiakin.. Foortiin ihan ehdottomasti jatkan itse kierrosta näillä Conteilla. Tuossa vain etupää http://karavaanari.org/index.php/topic,10821.msg199963.html#msg199963
*****
Mulla on tollaset Trattorissa , on hyvät.mimmone trattori? Volvo xc70d5 on kylläkin 17"
Kannatta sitten ennen ostoa katsoa renkaan kyljestä missä ne on valmistettu ,ettei tule yllätetyksi.
Yllättävän monet ns: laaturenkaatkin on valmistettu melkein missä vaan maassa Kannatta sitten ennen ostoa katsoa renkaan kyljestä missä ne on valmistettu ,ettei tule yllätetyksi.Mulla on ainakin Venäjällä valmistetut Michelinit..Oikein hjuvat ovat. |