Polttimen rungossa, suuttimen jälkeen on poikittain reikä. Mikä virka tuolla on?
http://www.mlcaravan.fi/kauppa/product_details.php?p=590
Voiko kaasulinjassa olla epäpuhtauksia, jotka tukkisi suuttimen? Vai onko kaasun virtausnopeus niin olematon, ettei se kuljeta mitään mukanaan?
Mikäli kaasu tulee suuttimelle asti teräsputkessa, saattaa putki olla ruosteessa putken suun kohdilta putken sisälle päin. Nämä ruostehiukkaset liikkuessaan kaasun vaikutuksesta tukkivat nopeasti suuttimen olemattoman reiän. Suuttimia on saatavissa useamman kokoisella reiällä, jääkaapin koon mukaan tarvittavan tehon varmistamiseksi. Suuttimessa on ulkopinnalla kokonumero. Siinä polttimessa on todennäköisesti Nro 2.
Polttimen rungon poikittaisreistä suuttimen jälkeen tulee palamisilmaa joka sekoituu kaasun kanssa ennen poltinta. Mikäli pottimen runko on pahasti ruosteessa, saattaa poikittaisreikien jälkeen rungossa oleva reikä, jota pitkin kaasu/ilmaseos menee polttimelle olla ruostunut tukkoon. Minä olen avannut reiän käyttäen irtonaista porakoneen istukkaa käsin pyörittämällä. Jos reikä on pahasti tukossa, olen aloittanut 2-2,5 mm poranterällä ja suurentanut poranterää sitä mukaan 1 mm paksummaksi kun käytössä oleva terä on avannut reiän polttimelle asti takertelematta. Reikä täytyy saada 5 mm suuruiseksi, jonka jälkeen paineilmalla polttimelta suuttimelle päin puhalletaan roskat pois. Porakoneellakin voi reiän porata, mutta on varottava poltinrungon suulla olevia kierteitä. Helpompi tapa on uusia koko poltinrunko.
Kaasuputkea voisi kokeilla sisältäpäin puhdistaa piippurasilla, jos sellaisia vielä jostakin löytää. Mikäli rassi likaantuu on putkessa suuttimen tukkivaa töhnää.