rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin  (Luettu 9850 kertaa)

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla:tänään kello 12:22
Vs: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin
« Vastaus #15 : 10.06.2014 kello on 15:04 »
Saunalahdella näkyy lukevan,
"xxxx min puhetta normaalihintaisiin kotimaan lanka- ja gsmliittymiin"

ja lisäksi,
"Puhepaketti sisältää paketin mukaisen määrän puhetta kotimaisiin GSM- ja lankaliittymiin, ei kuitenkaan sisällä puheluita lisämaksullisiin palvelunumeroihin (esim. 0700- ja 0600-alkuiset palvelunumerot, 010- tai 020-alkuiset yrityspalvelunumero t, numeropalvelu 118)"

Jos hinta on siis "normaali mpm" pitäisi mennä saunalahden pakettiin.

DNA taas huijaa oikeasti, kun esim. "Rajattomassa" lukee ensin
"Kaikki soitetut puhelut normaalihintaisiin kotimaan matka- ja lankapuhelinliittym iin, teksti- ja multimediaviestit sekä tiedonsiirto sisältyvät kuukausimaksuun. Ulkomaanpuhelut ja erillishinnoitellut puhelut veloitetaan hinnaston mukaisesti. Tilaukseen sovelletaan DNA:n yleisiä sopimus- ja erityisehtoja."


Tarkemmassa hinnastossa taas lukee
"DNA Rajaton 3G ja 4G -liittymän kk-maksut sisältävät puhelut kotimaan normaalihintaisiin lanka- ja matkaviestinsuuntii n sekä normaalihintaiset
kotimaassa lähetetyt teksti- ja multimediaviestit kotimaisiin matkapuhelinsuuntii n.
Ei sisällä puheluita palvelunumeroihin tai valtakunnallisiin
yritysnumeroihin, puheluita ulkomaille eikä ulkomailla, teksti- ja multimediaviestejä palvelunumeroihin tai ulkomaille eikä ulkomailla lähetettyjä teksti- ja multimediaviestejä.
Normaalihintaiset videopuhelut kotimaassa 0,20 €/min. Palvelu- tai yritysnumeroihin sekä ulkomaille soitettaessa veloitetaan matkapuhelumaksu 0,09 €/min,"


Jos sinulla on DNA:n paketti, kannattaa valittaa koska tuolla markkinoinnilla eivät voi asiassa pärjätä. DNA:n tiedot löytyy sivuilta ng=2526" class="bbc_link" target="_blank" rel="noopener noreferrer">https://kauppa3.dna.fi/liittyman_tiedot/?subscription_offeri ng=2526  ja https://kauppa3.dna.fi/static/orderitems/Liittymahinnasto_100414_mv.pdf


*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla: 8.07.2022 kello on 08:20
    • Omat kotisivut
Vs: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin
« Vastaus #16 : 10.06.2014 kello on 15:22 »
Ei pidä.
Maksullisiin palvelunumeroihin on eri asia, mutta tavallisiin yritysnumeroihin soitettaessa ei tarvitse.
Minusta maksullinen yritysnumero ei ole tavallinen numero vaan maksullinen palvelunumero.....s iitähän pitää maksaa
erillinen maksu ja sieltä saa palvelua.

  • Vieras
  • Vs: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin
    « Vastaus #17 : 10.06.2014 kello on 18:12 »
    Yritysnumero ja palvelunumero on aivan eri asiat.

    Yritysnumero on numeroavaruus, joka yrityksellä on käytössä yleensä koko yrityksen laajuisesti, myös henkilökunnan henkilökohtaiset numerot.
    Itselläkin on töissä yritysnumero käytössä, joka on ainoa numero käyntikorteissa ja sähköpostin allekirjoituksessa.
    Tällä saan taattua itselleni loma-ajaksi rauhan työpuheluista, kun ohjaan yritysnumeroni soimaan loma-ajaksi firman vaihteeseen, jossa tieto sijaisistani. Kännykkänumero on sitten tiedossa tutuilla ja he tavoittavat mut siitä aina.

    Palvelunumerot on sitten yleishyödyllisiä takseja, yms. ja viihteellisiä läähätysnumeroita.

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:tänään kello 19:35
    Vs: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin
    « Vastaus #18 : 10.06.2014 kello on 21:48 »
    Minusta maksullinen yritysnumero ei ole tavallinen numero vaan maksullinen palvelunumero.....s iitähän pitää maksaa
    erillinen maksu ja sieltä saa palvelua.

    En jaksanut ruveta penkomaan mutta ainakin JOSKUS oli niin, että jos numeron hinta oli enintään  xx/min, niin hintaa ei tarvinnut ilmoittaa puhelun alussa.

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla: 2.12.2025 kello on 22:48
    Vs: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin
    « Vastaus #19 : 13.06.2014 kello on 11:02 »
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014061318404236_uu.shtml

    Lainaus
    soitto yritysnumeroon saa maksaa 8,8 senttiä minuutti

    Viestinviraston laskema perushinta on 8,8 senttiä minuutilta. Perushinta määritellään vuosittain, ja sen noudattamista valvoo Kilpailu- ja kuluttajavirasto.

    Hinta lasketaan Suomen Suurten operaattorien matkapuhelinhinnast ojen perusteella.

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Aiheen aloittaja
    • Viimeksi paikalla: 8.07.2022 kello on 08:20
      • Omat kotisivut
    Vs: HUOM! Raskoneelle soittaminen ei mene puhepakettiin
    « Vastaus #20 : 15.06.2014 kello on 10:22 »
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014061318404236_uu.shtml
    Tuota, en minä tuomitse yritysten rahastusta puheluilla mutta se ettei noihin numeroihin soittamista pystytä estämään tai että puhelun alussa ilmoitusta veloituksesta ei saada pakolliseksi.
    Miten muuten soittavat ihmiset saavat tiedon maksusta jos sitä ei ilmoiteta. Eikä kannata yrittää sitä "onhan ne hinnat netissä" -juttua....edelleen on ihmisiä joilla ei ole nettiä tai sitä eivät syysta taikka toisesta sitä hankikkaan.
    Yritykset veloittakoon mutta olis reilua ilmoittaa tästä etukäteen eikä vasta puhelinlaskussa.