veikkaisin ilmamaa, ainaki mulla kyseinen åääni esiintyy jos ilmauksen tarvetta..
|
Sivuja: [1] Siirry alas
*****
veikkaisin ilmamaa, ainaki mulla kyseinen åääni esiintyy jos ilmauksen tarvetta..
Moro, mikähän mahtaa olla vialla pannussa, käynnistyy hyvin ja tottelee termostaattia mutta pitää käydessään sellaista pulahtelevaa/kolahtelevaa ääntä. Ääni toistuu parin sekunnin välein. Olen ilmannut putket ja ääni ei kuulu kun käyttää sähkölämmitystä, myös mielestäni pannu poksahtaa tulille aika kovalla pamauksella joka kerta kun käynnistyy se voisi ehkä viitata kosteuteen eli vuotoon pannun sisällä. Olisko kellään viisaammalla antaa vinkkiä mikä voisi olla vialla, vaunu on tämän kevään hankinta eli aika vähän on minulla vielä kokemusta näistä. Toinen mysteeri oli sisävalaistuksessa, vaihtelin ledi polttimot niin yllätyksekseni osassa lamppuja joutu käänteleen johdot toisinpäin että sai ledit syttymään. Lieituuletin ja wc:n lamput oli kytketty oikein eli + napa kantaan, muut toisinpäin. Vaunu on LMC. Paukahtaminen voi viitata siihen, että arina rikki ja liekki liian kuuma, Kannattaa tarkistaa enenkuin vaunu palaa. Missä paisuntasäiliö on? Kuinka nopeasti pannu syttyy sekunteina? Paisuntasäiliö on pannun vieressä vähän ylempänä mitä pannun kansi. Tulille se syttyy noin 3-5 sekunnin viiveellä siitä kun alkaa suhina kuulumaan. Päällypuolelta se on ruosteeton ja siistin näköinen mutta sehän ei kerro sisuskalujen kunnosta. Pitää ens tai seuraavana viikonloppuna aukoa ja kattella mitä sieltä löytyy. Sitten vielä kysymys, mahtaako noissa olla tyhjennysproppua missään vai joutuuko kikkaileen jollain muulla konstilla nesteet ulos putkista, ajattelin samalla kertaa vaihtaa sähköpatruunan kyljessä natsoissa olevat kumitulpat, olivat aika murean näköset.
Paisuntasäiliö on pannun vieressä vähän ylempänä mitä pannun kansi. Tulille se syttyy noin 3-5 sekunnin viiveellä siitä kun alkaa suhina kuulumaan. Päällypuolelta se on ruosteeton ja siistin näköinen mutta sehän ei kerro sisuskalujen kunnosta. Pitää ens tai seuraavana viikonloppuna aukoa ja kattella mitä sieltä löytyy. Sitten vielä kysymys, mahtaako noissa olla tyhjennysproppua missään vai joutuuko kikkaileen jollain muulla konstilla nesteet ulos putkista, ajattelin samalla kertaa vaihtaa sähköpatruunan kyljessä natsoissa olevat kumitulpat, olivat aika murean näköset. Lukkopihdeillä noita hommia on tehty niin ei tarvitse laskea nesteitä. ![]() Pannun pohja oli tuon näköinen, myös jotain ruostemurakkaa oli sisällä. Putsailin sen ja laitoin kasaan ja ropina ja pauke loppu vaikka polttelin 3:lla polttimella näin kesäkelillä Onkohan nuo palopään verkot irrotettavissa, kokeilin vääntää jos olisivat kierteellä ja varovasti koitin myös kammeta meisselillä tuntuvat olevan tiukassa. Tulevaisuuden varalta jos joskus hiekkapuhaltais ja maalais tuon pohjan?Pannun pohja on erittäin hyvässä kunnossa päältä, mutta millainen on piippujen juuret pohjan puolella? Otitko suuttimet irti puhdistusta varten?
Hyväkuntoiselta näyttää. Puhdista ne suuttimet ja jos suuttimen sisäpuolella on verkko niin poista ne. Meinaatko maalata pohjan?
Ok pitää putsata myös ne suuttimet sitten kun käytän uudelleen auki pannun. Ajattelin hiekkapuhaltaa ja maalata kuumankestomaalilla tuon pohjalevyn. 600 astetta merkinnällä on pari puolikasta kilikali pulloa jäänyt tilley lamppujen remontista ne joutaa suhauttaa pois.
Sivuja: [1] Siirry ylös
|