Kirjoittaja
Aihe: Matkailuautojen rakenteiden määritykset tiukentunut 1.1.2014 (Luettu 8448 kertaa)
« Vastaus #1 : 11.04.2014 kello on 16:12 »
Odotan mielenkiinnolla miten veronkiertoautoihin tullaan puuttumaan takautuvasti, tuohan antaa siihen mahdollisuuden törkeissä tapauksissa. Mutta minun omavalmistematkailu auto ei herättänyt normaalia enempää mielenkiintoa kun hain siihen leiman. Kyllä katsuri vilkasi taaksepäin kuskin paikalta ja se oli siinä. Niitä ei edes kiinnosta se kyhmy siinä ohjaamon päällä.
« Vastaus #2 : 11.04.2014 kello on 17:13 »
Noin kaksi vuotta sitten katsastuksessa käydessäni (verhoomo Sorsan tekemä retkeilyauto), katsastusinsinööri jo tiesi kertoa että tiukennuksia on tulossa. Saapa todellakin nähdä, kuinka katsastushenkilökun taa on ohjeistettu aikaisemmin hyväksyttyjen autojen kanssa. Onko puutteellisuuksiin puuttuminen pärstäkertoimesta (joko auton omistajan tai katsastusmiehen) riippuvainen. Todellisuudessa uuden luokittelun täyttämättömiä "veronkiertoautoja" on ilmeisen paljon. On mm. autoja joissa tavaratilassa on seinälle ripustettuja keveitä lavereita, jotka voidaan kääntää näennäiseksi vuoteiksi. Tällaisia rakennelmia uudet vaatimukset ei enää hyväksy. Periaatteessa tuollainen on helppo tapaus katsastusmiehelle pistää auto veromuutoksen alaiseksi, mutta ottaako yksityinen katsastuskonttori kovinkaan helposti moista "hankalan konttorin" mainetta itselleen. Härskeimpien tapausten osalta tilanne on melko selvä, mutta esimerkiksi säilytystilojen osalta määritelmä on varsin tulkinnanvarainen, ei mitään tilavuutta tai mittoja määritelmässä. Jospa kuluva vuosi jo kertoo millainen käytännöstä tulee.
« Vastaus #3 : 11.04.2014 kello on 17:20 »
Kuten esim. tämä "matkailuauto" http://www.nettikaravaani.com/muu-merkki/ducato/1404353  Mutta siis papruistahan tuon näkee, wanhat on mitä on ja uusia ei tule. Näinhän sitä mentiin aikanaan jo mm. piilofarkkujenkin kanssa, joten miksi tässäkään nyt olisi mitään ylivoimaisia esteitä katsureille tulossa 
« Vastaus #4 : 11.04.2014 kello on 18:41 »
Aika mielenkiintoista on se, että verotusteknisistä syistä muutetaan lakia taannehtivasti taas kerran. Ja minkälaisia veroseuraamuksia tästä vielä tuleekaan. Voi nousta vielä aika myräkkä. Silloin kun kuorma-autoihin vaadittiin nopeudenrajotinta taannehtivasti puhuttiin noin 1000 euron menoerästä per auto. Nyt summat on ihan toisella tasolla jos alkujaan verovapaita matkailuautoja ruvetaan muuttamaan pakuiksi.
« Vastaus #5 : 11.04.2014 kello on 18:59 »
Onneksi on kuorkki, koskahan niiden verotus muuttuu?
« Vastaus #6 : 11.04.2014 kello on 19:11 »
Vika on lainsäätäjän  . Ei ole meidän vika jos lainsäätäjä tekee lakia mistä kansalainen hyötyy. Ilolla rakennamme sellaisia versioita autoista joita on halvempi käyttää. Mutta eihän se viranomaiselle käy. Vallankin jos on omatoimisuutta niin kyllä äkkiä tulee pohdintaa miten se voitaisiin kieltää. Yhden vanin olen tehnyt täysin veronkiertomielessä . Kyllä se hella ja sänky vähän itseäkin nauratti mutta systeemi oli itsensä katsastus miehen suunnittelema. Minä vain kuuliaisesti sellaisen rakensin. Konttorilla sitten naurua pidätellen matkailuautoksi ristittiin, Chevrolet Camper Van 
« Vastaus #7 : 11.04.2014 kello on 19:50 »
Ilolla rakennamme sellaisia versioita autoista joita on halvempi käyttää.
Ja varsinkin auton kohdalla kaikki millä sitä verottajan siivua on voitu pienentää on tuntunut olevan erittäin kansalaisia motivoivaa, milloin tehtiin "pakuja", milloin "matkailuautoja" 
« Vastaus #8 : 11.04.2014 kello on 20:00 »
Kuten esim. tämä "matkailuauto" http://www.nettikaravaani.com/muu-merkki/ducato/1404353 
Mutta siis papruistahan tuon näkee, wanhat on mitä on ja uusia ei tule. Näinhän sitä mentiin aikanaan jo mm. piilofarkkujenkin kanssa, joten miksi tässäkään nyt olisi mitään ylivoimaisia esteitä katsureille tulossa 
SOVELTAMINEN JO MATKAILUAUTOKSI HYVÄKSYTTYIHIN AJONEUVOIHIN "Aiemmin hyväksyttyihinmatka iluautoihin ei tätäohjetta tarvitse määräaikaiskatsastu ksen yhteydessäsoveltaa, ellei niiden varustelu ole olennaisesti puutteellinen verrattuna ohjeen vaatimuksiin. Olennaisiksi vaatimuksiksikatsot aan majoitustilassa sijaitsevat istuimet ja pöytä, makuupaikat, keittomahdollisuus sekä säilytystilat" Voipi olla aika kovat vaatimukset näinä aikoina valtion taholta katsastajien suuntaan. Uskaltaakohan katsastaja hyväksyä jatkossa wanhojakaan autoja tuon uuden ukaasin takia.
« Vastaus #9 : 11.04.2014 kello on 20:20 »
Voipi olla aika kovat vaatimukset näinä aikoina valtion taholta katsastajien suuntaan. Uskaltaakohan katsastaja hyväksyä jatkossa wanhojakaan autoja tuon uuden ukaasin takia.
Kyllä minäkin olen sitä mieltä, että ei mahda mennä HiTec:in linkkaaman Ducaton tyyppiset matkailuautot enää läpi uusintakatsastukses ta, vaikka on aikoinaan matkailuautoksi rekisteriin saatukin. Mutta paljon jää tulkinnan varaa vielä olennaisten vaatimustenkin osalta, siinä lienee se omantunnon kysymys katsastusmiehen näkökulmasta.
« Vastaus #10 : 11.04.2014 kello on 20:31 »
Kyllä minäkin olen sitä mieltä, että ei mahda mennä HiTec:in linkkaaman Ducaton tyyppiset matkailuautot enää läpi uusintakatsastukses ta, vaikka on aikoinaan matkailuautoksi rekisteriin saatukin. Mutta paljon jää tulkinnan varaa vielä olennaisten vaatimustenkin osalta, siinä lienee se omantunnon kysymys katsastusmiehen näkökulmasta.
Niinpä... Jousto olisi kyllä kohtuullista, mutta kyllä TRAFI on niin kova luu, että joka konttori pelkää toimilupansa puolesta. Henkilökohtaisesti olen kyllä sitä mieltä, että nuo Ducaton tyyppiset "matkailuautot" vaarantavat vain oikeiden matkailuautojen asemaa. Mielummin tämä kiristys, kuin vero kaikkin matkailuajoneuvoihi n. Aikaisemmin huhun mukaan 190 cm ovikin piti tulla pakolliseksi, sekä kiinteä vessahuone. Silloin olisi minunkin kompakti retkuiluauto mennyt pesuveden mukana.
« Vastaus #11 : 11.04.2014 kello on 20:49 »
Voipi olla aika kovat vaatimukset näinä aikoina valtion taholta katsastajien suuntaan. Uskaltaakohan katsastaja hyväksyä jatkossa wanhojakaan autoja tuon uuden ukaasin takia.
Siinäpä sitä sitten onkin auton ostajalle kiwa pommi viritettynä  Tuokin yksilö on käyttöönotettu 08/2010, joten tämä vuosi on tuolla katsastuksessa ns. välivuosi (matkailuauton otteessahan lukee henkilöauto, erikoisauto - eikä pakettiauto, joilla ei tätä välivuotta ole) ja se pommi posahtaa sitten omistajan silmille vasta 1.5v päästä leimalle ajettaessa 
|