Heipähei...
Alla omia ajatelmia asiasta ja ehkä vähän asiaa...
ehkä 
Jäähdytinneste... aika mielenkiintoinen "liemi". Sininen, punainen, vihreä, keltainen, ruskea, etyleeniglykoli vai propyleeniglykoli..
.
voiko noita sekoittaa, voi ja ei. mistäkö tietää, no siinäpä se. Nykyään saa molempia nestetyyppejä kaiken värisenä, ja vaikka minkälaisella lisäaineistuksella, riippuen minkälaiseen käyttöön se on suunniteltu. käyttöolosuhteita on aika laaja kirjo, mutta näin vaunu/lämmityskäyttöä ajatellen ei varmaan tarvi kuin muutamia ominaisuuksia.
Perus jäähdytin neste käy varmasti, vaikka perus 50/50 seoksella hanaveteen. Hanavedessä vain on liuenneena sakkaantumista aiheuttavaa kalkkia ja mineraaleja, siksi suositellaan käytettäväksi tislattua vettä, valmisnesteet on tehty tislattuun veteen.
Nesteen käyttöikä moottorikäytöss on 2000 - 6000 tuntiin (riippuen lisäaineistuksesta), mutta lämmityskäytössä... niin no, vaihtaisin kun alkaa tummumaan tai vaihtamaan väriä,
tai vaikka 4-5 vuoden välein. Lämpö ja happi vanhentaa, vapaaseen ilmaan huohottava järjestelmä hapettuu vääjäämättä.
Järjestelmän pesuun en käyttäisi konetiskiainetta, kokemuksella. Hapettaa voimakkaasti alumiiniä ja kumia, alumiiniputken/patterin oksidikerros kasvaa ja lämmönsiirtokyky huononee, letkut haurastuu/hapristuu. (kokeilin/opettelin juniorina)
- Andy