2/3 osu ja uppos, mutta tuon vimosen osalta meitin likka pitää kyllä huolen että yhtään ei varmasti missata Käytät kuitenkin kulkinetta useammin kuin kerran vuodessa? ![]() Käytät kuitenkin kulkinetta useammin kuin kerran vuodessa? No eihän tuossa niin väitetty Mutta kyllä sitä viimekesänäkin tuli 2 kpl 1 vko reissuja heitettyä = käytän useammin kuin kerran vuodessa ![]() On se hyvä että ainakin vielä on vapautta sen verran armaassa kotimaassa,että saa käyttää tai olla käyttämättä autoaan/vaunuaan. Ja valita mihin kerhoon jos mihinkään kuuluu. Ja valita mihin kerhoon jos mihinkään kuuluu.Jep,just näin.
*****
No eihän tuossa niin väitetty Väitettiin siinä.... Ja jos tykkää autoa pitää "varalla" pihassaan ja on siihen vara niin miksipä ei pitäisi. Se yksi matkakerta vuodessa voi olla hyvinkin sen väärti. Ja toinen ajaa päivät sekä yöt läpeensä ja etsii jotain mitä ei sitten kuitenkaan löydä ikinä. Ihmisiä, jotka ajattelevat näin, on Suomessa iso joukko. Viimeisen lauseen retoriikkakin on kuin heiltä poimittu. Heistä valtaenemmistö ei kuulu SFC:iin, ei koskaan käy leirintäalueilla eikä morjesta tien päällä, mutta eipä niistä sen enempää. Loppuunkeskusteltu aihe. Mutta on mukava kuulla, että kulkineelle on käyttöä. Ihan sama, kuuluuko mihinkö yhdistykseen vai eikö kuulu, sitä en tarkoittanut. Tarkoitin enemmänkin sitä, onko harrastuksen puolella vaiko sitä vastaan, kuten käytännössä jotkut vain majoitustilaa kaipaavat "kertakäyttäjät" saattavat olla. Minun karavaanariharrastu kseen kuuluu avoin uteliaisuus ja kiinnostus monia asioita kohtaan ilman maantieteellisiä rajoituksia ja siinä sivussa pikkuinen tissuttelu joko omassa tai kanssakaravaanarien seurassa. En varmaankaan ole näine periaatteineni kovin yksinäinen. ![]() Kaukana ollaan kilometreistä, mutta niitä tahtoo karavaanarilla kertyä. Ainakin sellaiselle, jollainen itse olen. Ja nyt on tuo periaatekin kirjattuna siguun.
*****
![]() ![]() Jos laivamatkojen hinnat jatkavat nousuaan alennusten heikkenemisen muodossa voi käydä niin, että kilometrejä tulee vieläkin enemmän lisää. toiset etsivät uutta. Ja mitä enemmän on nähnyt sen kauempana ne uudet mielenkiinnonkohtee t tuppaavat olemaan. Ja siitä taas seuraa kilometrejä.Tämän komppaan! ja lisäyksenä omat vakio paikat tässä lähellä..
*****
Veikkaan, että runsaan vuoden kuluttua ne on tuplattu, jos terveenä saavat olla niin mies kuin Petterikin. |