Kirjoittaja
Aihe: Antakee valistusta info/org (Luettu 7723 kertaa)
« Vastaus #1 : 2.10.2011 kello on 13:53 »
Ei aihe ole arka. Viime vuoden lopussa info oli nurin useita päiviä niin silloin herättiin siihen että entä jos ei enää nouse. Innokas alan harrastaja pisti sitten tämän Orgin pystyyn. Olisi mennyt paljon materiaalia hukkaan jos info olisi jäänyt kumoon, tällainen keskustelufoorumi on osoittanut tarpeellisuutensa.
« Vastaus #2 : 2.10.2011 kello on 14:31 »
Softa on sama, joten foorumi näyttää samalta, tai näytti. Infoa ei ole päivitetty eikä sinne ole muuten ilmestynyt niitä uudistuksia, joita infon ylläpitäjä alkuvuodesta lupasi. Infon ylläpitäjä tienaa mainoksilla, täällä taas maksaa kulutkin omasta pussistaan. Pääasia lienee, että ero Etutelttaan ja, herrajumala, Suomi24:ään on selvä. 
« Vastaus #3 : 2.10.2011 kello on 15:28 »
Pääasia lienee, että ero Etutelttaan ja, herrajumala, Suomi24:ään on selvä. 
No joo, nimenomaan juurikin noin! Mukavalta ja sopuisalta palstalta tämä vaikuttaa. Hiukan kun vielä vilkastuu ajanmittaan niin muuta kaipaakkaan.
« Vastaus #4 : 2.10.2011 kello on 15:46 »
No joo, nimenomaan juurikin noin! Mukavalta ja sopuisalta palstalta tämä vaikuttaa. Hiukan kun vielä vilkastuu ajanmittaan niin muuta kaipaakkaan.
Kyllä se siitä varmaankin vilkastuu talvea kohden mentäessä, kun moni lopettaa matkailun silloin. Vaikka mun mielestä nuo kulkineet on valmistettu ympärivuotiseen käyttöön. 
« Vastaus #5 : 2.10.2011 kello on 16:01 »
mun mielestä nuo kulkineet on valmistettu ympärivuotiseen käyttöön. 
Avoautotkin on suunniteltu ympärivuotiseen käyttöön mutta harva niillä näyttää talvella ajavan...no vähän huono vertaus mutta käy hyvin myös karavaanareihin. 
« Vastaus #6 : 2.10.2011 kello on 16:47 »
Kun taas kyselykausi iski, niin valaiskaapa lisää. Joskus jossakin näin selityksen tälle tähtien määrälle, nyt en sitä löydä. Mites ne menikään?
Alan näyttää olevan yleisvalvoja, tarkoittaako apulaissheriffiä? Kukas sitten on varsinainen sheriffi?
« Vastaus #7 : 2.10.2011 kello on 17:01 »
Kun taas kyselykausi iski, niin valaiskaapa lisää. Joskus jossakin näin selityksen tälle tähtien määrälle, nyt en sitä löydä. Mites ne menikään?
Alan näyttää olevan yleisvalvoja, tarkoittaako apulaissheriffiä? Kukas sitten on varsinainen sheriffi?
Eikös se olisi hyvä jos jokainen omalta kohdaltaan toimii serihvinä niin ei pääse karkaamaan käsistä, ja se oikea kuvernöörikin saa hetken levätä.
« Vastaus #8 : 2.10.2011 kello on 17:07 »
Eikös se olisi hyvä jos jokainen omalta kohdaltaan toimii serihvinä niin ei pääse karkaamaan käsistä, ja se oikea kuvernöörikin saa hetken levätä.
Niin tietysti, eikä se mikään ongelma näytä täällä olevankaan. Kunhan nyt uteliaisuuttani kysyin. Sorry!
« Vastaus #9 : 2.10.2011 kello on 17:14 »
Niin tietysti, eikä se mikään ongelma näytä täällä olevankaan. Kunhan nyt uteliaisuuttani kysyin. Sorry!
Ei mitään anteeksipyyntöjä, ei kysyvä tieltä eksy. Jos jokin asia askarruttaa, niin kysy ihmeessä sitä. Aina siihen yritetään vastaus löytää. 
« Vastaus #10 : 2.10.2011 kello on 17:17 »
Joo ei tämä mikään salaseura ole 
« Vastaus #11 : 2.10.2011 kello on 18:10 »
Elikkä siis mistä, kuinka ja miksi tämä sivusto on syntynyt?
Tämän ketjun lukemalla saa jonkinlaisen käsityksen: http://karavaanari.info/index.php?topic=8257.msg98459#msg98459Lyhyesti, infon tulevaisuudesta ei ollut mitään varmuutta ja domainkin oli umpeutumassa (uusittiin vain pari päivää ennen umpeutumista), alkoi porukalla olla huoli jatkosta. Huolta ei millään muotoa lievittänyt se seikka että infon ylläpitoon ei saatu mitään yhteyttä, vaikka moni yritti tavoitella (puhelimellakin). Tähän kun lisää infon ylläpitäjän caravankauppa.comin ongelmat niin ei ihme että porukka oli huolissaan. Joskus jossakin näin selityksen tälle tähtien määrälle
Tutustuja, 0-4 viestiä, ei tähtiä Tulokas, 5-49 viestiä, yksi tähti Jäsen, 50-149 viestiä, kaksi tähteä Täysjäsen, 150-499 viestiä, kolme tähteä Seniori, 500-999 viestiä, neljä tähteä Kaikkien Kaveri, 1000-? viestiä, viisi tähteä Kukas sitten on varsinainen sheriffi?
Allekirjoittanut on syyllinen tämän laudan olemassaoloon..
« Vastaus #12 : 2.10.2011 kello on 19:12 »
Alan näyttää olevan yleisvalvoja, tarkoittaako apulaissheriffiä?
Mun lisäksi Moon ja Amigo. Sitten on lisäksi aluekohtaisia aluevalvojia. Valvontaa tarvitaan aika vähän, lähinnä ketjujen yhdistelyjä, lainauksien korjailua sun muuta pientä.
« Vastaus #13 : 2.10.2011 kello on 19:25 »
Oukkei, kiitos asiallisista vastauksista. Tietämättömyyttäni tulin kuitenkin nostaneeksi pintaan asian, joka olisi voinut jo olla rauhassa. Toki aikaisemmin etutelttaa lukeneena ja sinne kirjoittaneena tiesin caravankaupan vaikeuksista, mutta en sen enempää.
Nyt kun tämä on selvä, niin mun puolestani ketjun voi heivata avaruuteen. Tämä ei ollut tarkoituksellinen provo!
« Vastaus #14 : 2.10.2011 kello on 19:55 »
^
Hyvä on olla tämän ketjun olemassa, niin tulevat uudetkin tietävät, mistä on kyse.
|