|
että ehkä sitten vain metrolla sinne hietsuun on tuo kuitenkin niin kauhian vilkasta ajella noooin suures kaupungis kun vasta meinasin jäädä täälläkin kääntyvän auton alle onneksi kumpikin ehdittiin jarruttamaan mummu ei varmaankaan nähnyt mua enkä mä sitä että kääntyy melkein päälle vaikka itse menin suoraan niin kyl sit noin isos kaupungis jään varmaankin jonkun auton alle ![]() jotta tuo metro on ihan hyvä kulkupeli jos vaan tästä sais lähdetyks sinne cityn vilinää mutta tuolla hietsus on ain tehny mieli käydä ja silloin kun siellä olen pyörinyt on sit kuitenkin tullut kiire junaan eikä sinne hietsuun asti ole koskaan kerennyt niin juu ja jos sinne asti tulee pitäähän sitä käydä serkkujakin moikkaamas korkeasaares ettei sit passaa millään tiukalla aikataululla lähteä liikkeelle ![]() tulevana lauantaina työmatkalle Hankoon. Tietääkös joku hyvää lounaspaikkaa ko. kaupungissa.? Juu, siis ilman vaunua vain päiväsilteen.
*****
...Tulgua terveh... Fiiliskukan kanssa sovittiin, että se vie meidät huomenna Joensuuhun karjalanpiirakoita syömään ja torille töllistelemään. Siitä sitten SFC-Hietajärvelle naatiskelemaan Karjalaisesta vieraan varaisuudesta. Pekka Pouta lupasi viikonlopuksi sadetta, niin ajattelin lähteä Ne rantamakasiinit,kaikki hyviä. HSS paviljonki ja pari karvakättä siellä ylempänä vanhassa liikekeskuksessa. No Hanko on niin pikkanen et niihin ravintoloihin ei voi olla törmäämättä!!! Hauskaa viikonloppua Hankoon!!!
*****
Fiiliskukan kanssa sovittiin, että se vie meidät huomenna Joensuuhun karjalanpiirakoita syömään ja torille töllistelemään. Siitä sitten SFC-Hietajärvelle naatiskelemaan Karjalaisesta vieraan varaisuudesta. Niin siellä Joensuun laulurinteellä on perjantai iltana Suomen suven avajaiset, kuusi tuhatta muksua ja me emännän kanssa. Aluksi laulamma Suvivirren (jos sen saa vielä laulaa, ettei loukata maahan muuttajia), niin että tuomen kukat puissa ropisee. ![]() kyläillessä kamujen luona kauppoja kierrellen ja torilla kaffetta juoden kukkiakaan unohtamati ja muita nyypäleitä/ toriostoksia ei voi jättää ostamati ![]() muuten se viikonloppu menee kotinurkissa kulkien Ne rantamakasiinit,kaikki hyviä. HSS paviljonki ja pari karvakättä siellä ylempänä vanhassa liikekeskuksessa. No Hanko on niin pikkanen et niihin ravintoloihin ei voi olla törmäämättä!!! Hauskaa viikonloppua Hankoon!!!heh..erräskii kerta ko tuol Hankos oltti ni oltti oikke mietitty et mennää oiiiikee hianost syämää. Siihe rantaaraflaan sit tällätti ittemme ja syätti alku, pää ja jopa jälkiruoka..mokso niimpal prrrrkeleest..tuski n oli tarjoilija siivonnu pöytää kun herrat asteli viereiseen grilliin syämään maggarapotui ![]() ![]() ![]() |