Onko se normi suomalainen sivuventtiilipullo? Painoventtiili?
Onko se normi suomalainen sivuventtiilipullo? Painoventtiili?
|
Sivuja: [1] Siirry alas
*****
Onko se normi suomalainen sivuventtiilipullo? Painoventtiili? Käytät sitä polskipulloa ja kun se loppuu käytät suomalaista väliajan ennenkuin saat polskin vaihdettua. Ole tuon paineen kanssa tarkkana ettet vaan laita väärän kokoista alennusventtiiliä jonka seurauksena kaasuntulo on liian suurta ja saattaa aiheuttaa ylikuumenemista ja tulipalon vaikka jääkaapin takana. Tarkistuta värkit asiantuntijalla asennuksen jälkeen.
*****
Riippuen kuinka paljon reissaatte esim. Saksassa, niin ilman muuta kannattaa hankkia saksalainen pullo. Varsinkin kun sen venttiili on sama kuin suomalaisessa. Ps. Kannattaa ostajan(kin) olla tarkkana, että eivät täytä liikaa. Erään kerran olisi Italiassa laittanut liikaa.
*****
Ja kauhea haloo ylitäytön vaaroista omalla adapterilla ... Tulee useammassa maassa reissattua, mutta ajattelin, että olisi järkevää joko saada se täytetyksi tai sitten ostaa joko saksalainen tai puolalainen pullo jota vaihtaa. Ehkä siitä reissun lopuksi pääsee jotenkin eroon. Pitää katsoa paikallisia paikkoja, mitä niissä on tarjolla. Saksaan on tästä 200km matkaa joten pelkkää pulloa ei viitsi siellä täyttää. Siinä mielessä se puolalainen pullo olisi järkevä, jos lähtee viikonlopuksi vuoristoon niin homma on helpompi tässä lähellä hoitaa. Jos/kun löydän jonkun paikan. Pitää selvittää mitä nämä jutut on puolaksi ![]()
*****
On se vaan metkaa, kun kuulee milloin täällä, milloin maailmalla, että kun vihdoin jostain löytyy pullontäyttöpaikka, niin siellä täytetään se täpösen täyteen. Onko se kauhea haloo, jos varoitan, että ns. ammattilainen täyttäisi liikaa?? Onko se kauhea haloo, jos varoitan, että ns. ammattilainen täyttäisi liikaa??Tuo huomautus voi estää jonkin nippelin myynnin ![]() , en halua pulloa itse täyttää. Eli etsiskelen sitten jonkun sellaisen paikan, jossa sen joku "ammattilainen" tekee. Tai ostan pullon. Jos jollakulla on oikeita vinkkejä paikoista Saksan/Puolan rajalla tai Puolassa, otetaan vastaan.
*****
Koska olen aloitteleva urpo, tai aloittelija urpo No, taisin jo aiemmin mainita, että Puolan puolella on pieniä kaasuasemia, jotka myyvät vain kaasua. Niissä on mies, joka hoitaa asian. Ja niillä kahdella asemalla, joita olen käyttänyt, on ollut tarvittava adapterikin. Jos kiinnostaa, niin voin hakea Opolen itäreunalla olevan aseman koordit tai paikan guuglemapsissa. Myös Tsekissä, ilmeisesti koko ent. Itä-Euroopassa, niitä löytyy. Myös Tsekissä, ilmeisesti koko ent. Itä-Euroopassa, niitä löytyy. Tyyliin: Jossain tien laidalla kaasutankki, Lada ja mies... Liekö niillä vaakaa?
*****
Nyt sitten neuvo niille, jotka hoksaavat ylitäytön; pullo maastoon tuuleen ja venttiili auki ainakin senverran että alkaa hölskyä, jollei vaakaa ole. Kev, kateellisia on kuule maailma täys, noita vaan on korni lukea, kun sattuvat just mun (yrittäjän) kohdalle. Oikein ja ohjeen mukaisesti käytettynä oma kaasuntäyttöadapter i on turvallisempi kuin moni pikkutäyttöpaikka.
*****
Tyyliin: Jossain tien laidalla kaasutankki, Lada ja mies... Liekö niillä vaakaa? Kaasutankki ja mies, saattaa sillä olla Lada, en katsonut em. asemilla autoa. Mutta kaasumittari on ja myyvät litroja. Mittari on aivan sama kuin millä tahansa asemalla, missä myydään autoihin kaasua. Ja itse asiassa elää juuri autoihin myytävällä kaasulla. Ei kannattaisi olla niin ivallinen asiaa tuntematta. Kaasutankki ja mies, saattaa sillä olla Lada, en katsonut em. asemilla autoa. Mutta kaasumittari on ja myyvät litroja. Mittari on aivan sama kuin millä tahansa asemalla, missä myydään autoihin kaasua. Ja itse asiassa elää juuri autoihin myytävällä kaasulla. Tarkoitus ei ollut olla mitenkään ivallinen, kunhan muistelin näkemääni. Joillakin se Lada oli ainoa 'toimisto'. En ole perehtynyt kaasuautojen tankkaukseen mutta pullojen kohdalla on keskusteluissa useinkin tullut esille, että ei saisi täyttää yli... Siitä se viittaus vaakaan. Joten, lisää faktoja kehiin, jos niitä on. Sivuja: [1] Siirry ylös
|