Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Sähkölaitteet => Aiheen aloitti: hiltuspeke - 22.04.2026 kello on 11:03

Otsikko: Latauksen diodin muutos relekytkentään
Kirjoitti: hiltuspeke - 22.04.2026 kello on 11:03
Vaihdoin asuntovaunuun 13-napaisen pistokkeen tarkoituksena saada vaunun akun lataus toimimaan auton laturilta ajon aikana. Onnistui hienosti.

Nyt olisi tarkoitus vaihtaa latausjohtimessa olevat diodit relekytkentään, että saataisiin latausjännitettä diodien kynnysjännitteen verran ylöspäin. Kytkentä kuitenkin mietityttää.

Jos otan releen herätteen vaunun parkkivaloilta, syöttää vaunun akku autoa joka kerta, kun autossa on valot päällä, mutta moottori ei käy. Kyseessä ei ole mitenkään mahdoton tai edes epätodennäköinen tilanne. Onko Jaeger-pistorasian 10-napa suojattu vastajännitteeltä standardin mukaan joka autossa, vai miten olette kytkennän turvallisesti toteuttaneet?
Otsikko: Vs: Latauksen diodin muutos relekytkentään
Kirjoitti: hiltuspeke - 22.04.2026 kello on 11:45
Vai olisiko järkevämpää kytkeä akun lataus jatkuvaan 12V syöttöön (kosketin 9) ja sitten ohjata latausta parkeilta? Olisi kaikissa tapauksissa töpselin molemmat puolet suunnilleen samassa potentiaalissa.
Otsikko: Vs: Latauksen diodin muutos relekytkentään
Kirjoitti: Ossi66 - 22.04.2026 kello on 13:20
Autossa jossa ei ole ollut suoraan omaa järkeä antaa 10-napaan sähköä vain auton ladatessa, olen laittanut releen auton puolelle ja sille ohjauksen latauksesta.
Edellinen, jossa tuon toteutin, oli vanhempi Opel, jossa latauksen tiedon sai helposti takalasin lämmittimen kytkimeltä.
Volvoissa taas on automatiikka itsessään perävaunun valojen ohjausboxissa, joten ei tarvii kikkailla.