Karavaanarin keskustelufoorumi

Tekniikkakeskustelut => Matkailuautot => Kori ja alusta => Aiheen aloitti: Ventti - 8.09.2015 kello on 18:53

Otsikko: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: Ventti - 8.09.2015 kello on 18:53
Alkoi vaihdelaatikosta kuulumaan vapaalla tyhjäkäynnillä pientä sirinää, vaihdettiin kytkin ja painelaakeri mutta ääni ei häipynyt. Samassa yhteydessä vaihdatin öljyt vaihdelaatikkoon vaikka käyttöohjekirjan mukaan öljyt ovat ikuiset.
No, laatikko otti ja hajosi sitten 300 km jälkeen. Aloin epäilemään öljyn yhteyttä asiaan mutta tiedä sitten.

Käytetty vaihteisto löytyi tilalle, samalle korjaamolle laatikon vaihtoon. Hain auton, hyvin toimi mutta kotipihalla tuntui pieni palaneen käry. Tuttu tuoksu koska sama haju edelsi edellisen vaihdelaatikon rikkoutumista. Katsoin kuittia ja huomasin että olivat vaihtaneet pyytämättä öljyt tähän "uuteen" laatikkoon, vaihteistoöljy GL4/5 75w/90.

Auton vaihteisto on tyyppiä MT75, netin keskustelujen mukaan tämä on hyvin tarkka oikeasta öljynlaadusta. Ford laatuvaatimus ESDM-2C 186-A.

Taidan vaihtaa öljyt uudestaan, en löytänyt vertailuja öljylaatujen välillä mutta en ota riskiä että laatikko hajoaa väärän öljyn vuoksi. Fordilla on ollut oma öljy MT-75 jota ei taida enää saada, vastaava pitäisi löytää.

Jos jollain olisi tietoa mitä kannattaa käyttää niin kiitollisuudella otetaan vastaan. Netissä ollaan montaa mieltä ja noiden laatumerkintöjen kanssa alkaa mennä maallikko sekaisin.



















Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: james_III - 8.09.2015 kello on 18:57
Motonetti myi ainakin vuosi sitte ihan just tähän tarkotettua ja tosiaan normaali laatikkoöljy ei käy, syncrorenkaat ei kestä.
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: Ventti - 8.09.2015 kello on 19:27
Motonetistä näyttää löytyvän. Kiitos!





Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kimi - 8.09.2015 kello on 20:10
Aikaisemmin on löytynyt Fordin oma MT75 öljy joka kuulemma oli hyvin lähellä automaattilaatikon öljyä. Tuo on sitten tullut tilalle, kuulemma poikkeaa kuitenkin alkuperäisestä.

Siis tämä:  http://www.motonet.fi/fi/tuote/590086/Ford-vaihteistooljy-1L-75W-90-BO-1790199
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kimi - 8.09.2015 kello on 20:13
Äkkiseltään googlasin ja näyttävät käyttävän myös automaattiöljyjä Fordin laatikoissa ja se mainitsemani MT75 oli ollut punaista
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: jus66si - 8.09.2015 kello on 20:19
Mullon foordeissa ( Sierra ja Mondeo ) ollut mobilin ATF 220 Dexron II

http://www.mobil.com/Finland-Finnish/Lubes/PDS/GLXXFIPVLMOMobil_ATF_220.aspx
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kimi - 8.09.2015 kello on 20:29
^Eli automaattiöljy.
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: jus66si - 8.09.2015 kello on 20:35
"Mobil ATF 220 -öljyä suositellaan henkilöautojen ja kevyiden pakettiautojen automaatti- ja manuaalivaihteistojen sekä ohjaustehostimien öljyksi, kun vaaditaan Dextron IID -luokituksen mukaista öljyä. "

Ja väri tosiaan on punainen..
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: uppotukki - 8.09.2015 kello on 21:15
miksi et laita forddin alkuperäistä öljyä ? sillä homma pelaa , koska se on siihen vaihtestoon tarkotettu öljy.
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kimi - 8.09.2015 kello on 22:06
miksi et laita forddin alkuperäistä öljyä ? sillä homma pelaa , koska se on siihen vaihtestoon tarkotettu öljy.

Sitä öljyä ei enää tehdä. Tuo aikaisemmin mainittu Motonetissä myytävä vastaa nykyään Fordin merkkihuollossa käytettyä öljyä ja ainakin tuo alkuperäinen oli hyvin lähellä tai jopa automaattiöljyä.

Jussi66 linkissä oleva öljy on yleisesti käytetty Fordin manuaalilaatikoissa ja mahdollisesti myös tuo Fordin nimellä myytävä ja ilman GL luokitusta

Itse olen käyttänyt LiquiMolyn 75-90 GL5 öljyä ongelmitta
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: hemppat - 9.09.2015 kello on 11:20
Itse on käyttäisi GL5 öljyä vaihteistossa johon sitä ei suositella sillä voi olla ongelmia synkronoinnin kanssa, pysyväkin. Se on lähinnä tarkoitettu vetöpyöröstöön jossa kaarihammaspyöriä/hyboidi ja jossa suuret pintapaineet.
Kannattaisi pysyä suositusten mukaisissaa öljyissä.
Käsittääkseni MT75 eli FordM2C186A luokitusta on saatavissa monella valmistajalla.
Varmaankin saat sitä kun teet haun ebay.de tai ebay.co.uk sekä myös oikea runsauden sarvi, amazon.co.uk, ihme jos ei löydy.
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: K.E.V - 9.09.2015 kello on 12:58
No en kyllä ymmärrä että lootaöljyä tarvitsee maailmalta raahata  :o
Kyllä tuota saa suomestakin ja tuskin hintaeron takia kannattaa tilailla.....

Kuten jo aiemmin mainittu http://www.motonet.fi/fi/tuote/590086/Ford-vaihteistooljy-1L-75W-90-BO-1790199

(http://static1.motonet.fi/img/5/590086/300/590086.jpg)
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kimi - 9.09.2015 kello on 13:11
No en kyllä ymmärrä että lootaöljyä tarvitsee maailmalta raahata  :o
Kyllä tuota saa suomestakin ja tuskin hintaeron takia kannattaa tilailla.....

Kuten jo aiemmin mainittu http://www.motonet.fi/fi/tuote/590086/Ford-vaihteistooljy-1L-75W-90-BO-1790199


Kuten aikaisemmin sanoin, tuo poikkeaa valmistajan aikaisemmasta öljystä ja Fordin allunperin tuolle laatikolle käyttämälle nykyöljyisä vastaavia löytyy automaattiöljyistä.
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: jip59 - 9.09.2015 kello on 20:17
Siis... Miksi pitäisi laittaa automaattilaatikon litkuja kun kerran suomesta löytyy vapaasti kaupan öljyä jossa purkin kyljessä kerrotaan että fordin manuaalilaatikoihin . Esim. hinta ei ole tekosyy. Öljyä menee sen verran vähän ja vaihtoväli pitkä ettei se ole peruste. Joskus jossain koulutuksessa kun oppilaat mainitsivat automaattiöljyn niin kouluttaja heti korjasi että ei se mikään öljy ole vaan voimansiirtoneste. Ne ovat kuulemma kaksi eri asiaa jotka ovat tarkoitettu eri tehtäviin. 
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kettunen - 9.09.2015 kello on 20:45
Moi

Mulla on tossa pihassa 100L Turbo. 1990 ajettu n. 950000km.
Vaihdoin pari kesää sitte vaihteistoöljyt sisällä oli  automaatti vaihteistoöljy. Oli jo vähän mustaa. Eli kannattaa vaihtaa,ei oo ikuista.
Uudet laitoin ATF 230. (Ei mitään vaihteisto  murheita koko kymmenen vuoden aikana.)
Korajuskäsikirjassa on  seuraava suositus.Käsivaihte isto vapaasti hengittävällä koneella:Mobilube1SHC  tai MobilubeXHP tai Mobilube GX80W-A.
Turbokoneella Mobil ATF 220( automaattilaatikkoö ljy.)
Atomaattilaatikolla,Mobil SHC ATF tai Mobil ATF 220.


Sallitaan pikku mainos,Jos tarvit hyviä osia halvalla lähetä yv;tä
Terv. Toivo
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: Ventti - 10.09.2015 kello on 14:22
Vaihtoehtoja näyttää olevan. Ebaykin tarjosi montaakin sorttia MT75 öljyä,
valmistajat olivat minulle eksoottisia mutta hinnat kohtalaisia. Käyn kuitenkin
hakemassa lähikaupasta niin saan hommat hoidettua.

Kettunen; en saanut viestiä lähtemään jostain syystä, forumin käyttö tuntuu
olevan minulle liki yhtä vaikeaa kuin öljyn valinta..  Transitin osat kiinnostaa,
laita tännepäin viestiä.


Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: kettunen - 10.09.2015 kello on 16:09
Moi
On se viesti tullut vastaan sinulle kohtapuolin.
Terv. Toivo.
Otsikko: Vs: Ford Transit 1990 vaihteistoöljy?
Kirjoitti: Ventti - 23.09.2015 kello on 11:19
Päädyin sitten Motonettiin ja Fordin öljyt mukaan. Satakunta kilometriä koeajoa takana, laatikko
vaikuttaa hiljaisemmalta ja vaihteet menevät paremmin päälle, mitään käryä ei ole enää
ohjaamoon tullut. Mutuna arvelisin että vääränlainen öljy aiheutti ainakin osaltaan edellisen
laatikon hajoamisen.