Kirjoittanut: migel
« : 3.08.2012 kello on 13:32 »Hah haa,- hauska tuo klaikkari teltta-tosin itse valitsisin hieman paremman tuuleen ja sateeseen sopivan! 

Kirjoittanut: migel« : 3.08.2012 kello on 13:32 »Hah haa,- hauska tuo klaikkari teltta-tosin itse valitsisin hieman paremman tuuleen ja sateeseen sopivan!
![]() Kirjoittanut: Jushi69« : 3.08.2012 kello on 11:12 »Sattupa sopiva otsikko tällaiselle ilmolle....
![]() http://www.coolstuff.fi/Volkswagen-retkeilyteltta Hiano.. Kirjoittanut: jorma« : 3.08.2012 kello on 09:32 »oletko ollut Zetorilla Tuurissa ?Kiitos kysymästä. Tuota mun Zetoria ei lasketa oikeaksi Zetoriksi vaikka hieno onkin, on sen verran nuorempaa kaliiperia. Silti ko. tapahtumaan menen aina Z:lla. Olen kyllä ollut kuuntelemassa pitkän tovin näitten oikeitten Zetorien ääniä, musiikkia korville. ![]() Kirjoittanut: Alan« : 3.08.2012 kello on 08:41 »Ilmapatjan heikkous pitemmässä käytössä lienee hengittävyyden puute... vaan olihan niitä ennen vesisänkyjäkin. Ovat mahtaneet kadota aika tarkkaan.
Saattaa teltta lähteä kanssa mukaan ensi viikonloppuna! Kirjoittanut: sipu« : 3.08.2012 kello on 08:39 »Näitä ilmapatjoja käytettiin ihan oikeittenkin sänkyjen patjoina, jostakin syystä oli ohimenevä ilmiö.Oliko täyttöpumput hukassa ja joutui makaamaan pelkkien nahkojen päällä. oletko ollut Zetorilla Tuurissa ? me ollaan nyt muutamia kertoja oltu siellä kun on Zetoritkin oleet paikalla pitää sanoa ,että komeiksi ovat laittaneet niitä kulkimiaan niin miehet kuin naisetkin... ps. meillä ollut vain mukana tuo ransitti ![]() Kirjoittanut: jorma« : 2.08.2012 kello on 19:28 »Näitä ilmapatjoja käytettiin ihan oikeittenkin sänkyjen patjoina, jostakin syystä oli ohimenevä ilmiö.Oliko täyttöpumput hukassa ja joutui makaamaan pelkkien nahkojen päällä.
No, Zetorilla kun on liikenteessä niin on aina kompressori mukana. ![]() Kirjoittanut: vesako« : 2.08.2012 kello on 18:02 »Juu, nuo vanhat kunnon ilmapatjathan oli kova
sana aikoinaan. Vielä kun kotoa lähtiessä avolavan lavalle jo valmiiksi pystyttää kunnon kupoliteltan. Siinähän sitä asunto-autoa on riittämiin. Me aloitettiin automatkailu rättärillä, teltta auton taakse ja muovi väliin katoksi oli suora yhteys ohjaamon ja makuutilojen välillä. Ja siellä makuuhuoneessa tietenkin ilmapatjat. ![]() Kirjoittanut: migel« : 2.08.2012 kello on 17:39 »Itse ostin Jysk-tavaratalosta sellaisen sinisen ilmapatjan parilla kympillä ja se sopii just nakutettuna Haltin kupolitelttaan!
Siinä kun makaa niin ei häpeä parisänkyjä ja on halpa eikä hävettävä makuu-alusta vierasmajoitteeksik aan! Ainoa huono puoli ettei niitä ,pumppua ja ilmapatjaa jaksa vaelluksilla mukanaan raahata,mutta auton perässä kulkevat kevyesti mukana! Teltassa on ihana yöpyä kunhan se makuu-alusta on meille jo kankeutuville hyvä!!! Niillä kierettävillä halvoilla ei tee mitään paitti pehvan alusena ![]() Mutta kun telttailustahan karavaanarius on alkanutkin, niin annetaan arvoa tuolle hienolle majoitteelle vielä tänäänkin! Itse en väheksy alkuunkaan ja materiaalit ovat nykyään miltei vedenpitäviä! Et sillai taas,migel |