rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: ihaa
« : 20.07.2012 kello on 23:30 »

Sulla on ulkoasu asetuksista Classic päällä?

 :-[ :-[ :-[ No niinhän ne oli, ei tullut tuollainen edes mieleen kun äkkiseltään voisi odottaa että windows 7:n ulkoasu on oletus asetuksena eikä jotain vanhaa kuten nyt oli...mutta kiitos. Thumb
Kirjoittanut: 99
« : 20.07.2012 kello on 23:16 »

onko tämä nyt näin harvinainen windowsin omituisuus, ettei kukaan tiedä ? ::)

Sulla on ulkoasu asetuksista Classic päällä?
Kirjoittanut: ihaa
« : 20.07.2012 kello on 23:10 »

onko tämä nyt näin harvinainen windowsin omituisuus, ettei kukaan tiedä ? ::)
Kirjoittanut: ihaa
« : 20.07.2012 kello on 20:45 »

Yleensä en tätä Bookletia sammuta ikinä, vain laitan sen lepotilaan ja nyt tuolla reissussa ollessa kävi niin että epähuomiossa oli akku päässyt tyhjentymään ja sen jälkeen uudelleen käynnistymistä ei tapahtunut eikä akun latauskaan saanut latauksen merkkivaloa palamaan.

No, ajattelin että kun tässä ei ole mitään mullistavaa muistissa ja tätä käytetään käytännössä vain nettiin niin sama kai tuo jos kaikki tiedostot häviävät jos kokeilee windowsin asentamista uudelleen. Se muuten olikin mulle eka kerta kun sen asensin mutta nyt tämä näyttää kuin olisi joku Win95, yhtä harmaata joka kohta... Kone on asentanut kaikki päivitykset niin windowsiin kuin Booklettiin mitä tarjolla on ollut mutta ei tuo harmaus tuosta minnekkään ole kadonnut. Käynnistettäessä se kyllä ilmoittaa olevansa Windows 7 Starter...

Tuollainen se oli ennen tuo käynnistä valikkokin mikä tuossa kuvassa on oikealla... ???

Kirjoittanut: JPVäisänen
« : 20.05.2011 kello on 11:50 »

Ei ilmoittanut mitään, sammuu vaan mustaan ruutuun ja käynnistyy yhä uudelleen.

Tänään uutta asennusta ja rohkea fixausta. fixboot ja fixmbr c-osiolle ja uusi asennus. Xp, sp2, norton ja langaton verkko ja kaikki toimii, kirjoitan tällä itsellään :D :D :D :D
Ite olen alkanut karttamaan Avastia juuri tämäntyypisten saikkaamisien takia...Win 7 koneissa on kaikissa defender ja se saa luvan riittää.
Kirjoittanut: ose
« : 19.05.2011 kello on 22:04 »

Mitä herjaa, eli mikä on virheilmoitus?
Ei ilmoittanut mitään, sammuu vaan mustaan ruutuun ja käynnistyy yhä uudelleen.

Tänään uutta asennusta ja rohkea fixausta. fixboot ja fixmbr c-osiolle ja uusi asennus. Xp, sp2, norton ja langaton verkko ja kaikki toimii, kirjoitan tällä itsellään :D :D :D :D
Kirjoittanut: 99
« : 18.05.2011 kello on 20:41 »

ei lähde enää tulille..

Mitä herjaa, eli mikä on virheilmoitus?
Kirjoittanut: ose
« : 18.05.2011 kello on 20:31 »

Kokeilin koneen väylät, ei vaikutusta vaikka käytettävät laitteet siirtää 2 väylään. Vaihdoin koneeseen muistit ja näytönohjaimen. Alustin levyn uudelleen ja asensin xp. Käynnistin kolmesti, toimi, asensin langattoman verkon ajurit ja käynnistin uudelleen, toimi. Avastin asennus USB tikulta ja virustarkistus ja uudelleen käynnistys, ei lähde enää tulille..
Kirjoittanut: 99
« : 16.05.2011 kello on 23:35 »

Linuxin asennuksessa ei päässyt kuin siihen pikku-ukko kuvaan

Ekana piti tehdä muistitestaus, joka valitaan siitä buuttivalikosta. Ei siis valita asennusta. Tällä olisi testattu että rauta olisi edes jotenkin kunnossa.

Saunalahden nettitikku plus, kumpaakaan en saanut pelaamaan vaikka avustajiakin oli täältä. 

Mikä tikku? Huihain tikuilla ainakin Ubuntu toimii heittämällä (itse käyttänyt neljää eri mallin tikkua). Ekalla kerralla tikku pitää olla koneessa kiinni kun kaynnistetään.

Sulla on emosta ideväylä rikki, tai muistinohjain sekoilee. tällöin tulee datavirhettä ja käyttäytyy samoin kuin olisi muistikampavika.

Juuri näin. Tätä yritin tuossa aiemmin testauttaa (yhdellä muistilla kerrallaan, jos ei toimi kummallakaan niin väylävika. jos vain toisella niin muistivika)
Kirjoittanut: K.E.V
« : 16.05.2011 kello on 22:47 »

Sulla on emosta ideväylä rikki, tai muistinohjain sekoilee. tällöin tulee datavirhettä ja käyttäytyy samoin kuin olisi muistikampavika. Nuo laudat ei hirveitä maksa, mikä prossa ja muistit sulla on? DDR1 vai 2?