Kirjoittanut: Tarvasjoki
« : 24.09.2026 kello on 15:43 »Turu murteel o pärjänny ,tähä saak.
Kirjoittanut: Tarvasjoki« : 24.09.2026 kello on 15:43 »Turu murteel o pärjänny ,tähä saak.
Kirjoittanut: Juha k« : 23.09.2026 kello on 14:28 »Ruotsilla ja englannilla mennään
Kirjoittanut: 0yxxy0« : 23.09.2026 kello on 08:50 »Täällä mennään ihan Google kääntäjällä. Eipä kouluaikaan englanti eikä ruotti kiinnostanut, pää asia että pääsi seuraavalle luokalle. Jonku vieraskielisen sähköpostin joutunut käsittelemään ja sekin kääntäjällä ja vastaus suomeksi ja homma tuli hoidettua (varmaan toisessakin päässä kääntäjä).
Kirjoittanut: arska100« : 21.09.2026 kello on 10:07 »Ihan enkulla mennään pääasiassa meilläkin, emäntä tosin osaa Ruotsi tosi hyvin koska on syntynyt siellä ja opettaa lukiossa englantia, Latinaa. On myös opiskellut Saksaa joten meillä on helppoa mennä.
Kirjoittanut: tsahkali« : 18.09.2026 kello on 16:53 »Saksa on sitten sellanen juttu että kyllä mä asiani saan hoidettua mutta kielioppi menee ihan mettähän, kirjoittamista en edes yritä. Yhdellä entisellä työmaalla esimies sanoi yhdelle, aika tärkeässä asemassa olevalle myyntipäällikölle, jotta kun ollaan saksalainen firma, niin sun pitäis opetella saksaa! Kaveri opetteli parisataa saksan sanaa ja laittoi niitä peräkkäin, ihan kuin suomen kielessä.... Hyvin tuli ymmärretyksi... ![]() Kirjoittanut: porakone« : 18.09.2026 kello on 15:43 »Englanniksi pystyn tarinoimaan ihan mitä vaan, oli sitten kyse kesälomareissusta kertominen tai väljä raidetangon pää. Saksa on sitten sellanen juttu että kyllä mä asiani saan hoidettua mutta kielioppi menee ihan mettähän, kirjoittamista en edes yritä. Tosin sitten kun saku alkaa puhumaan mulle sillä normitahdilla niin ymmärtäminen on aika kintaalla. Siinä vaiheessa vaihtavat yleensä englanniksi vaikka mulle kyllä riittäisi vähän hitaampi ja yksinkertaisempi saksakin. Luulen että jos saisin hetken reenata ja verestää muistia niin pärjäisin saksalla varmaan ihan okei, kyllähän tossa reissussa onnistui välillä jopa ihan jonkunlainen läpän heittokin.
Nyt tossa just oltiin Sveitsissä missä alueen pitäjä ei osannut muuta kuin saksaa. Mutta se sveitsiläisten saksa onkin sellasta sorttia että siinä oli ymmärtämistä, varmaan sama kuin joku nippa nappa suomea osaava ulkomaalainen joutuisi keskustelemaan savoksi. Ukko tosin aika nopeesti ymmärsi että menee vähän ohi niin se sitten sujuvasti hidasti ja yksinkertaisti tarinointiaan ja homma meni ihan kivasti. Ruotsi on sitten vähän sellanen että en oikein tiedä miten menisi jos tarttisi. Peruskoulun "missä on rautatieasema" lisäksi pystyisin varmaan tarinoimaan vähän muutakin mutta varsinainen asioiden hoito vois kuitenkin olla vähän kintaalla. Kirjoittanut: megaman« : 17.09.2026 kello on 11:30 »Onhan se hassua, että konkareilta vaaditaan sitä ja tätä, samaan aikaan terveydenhuoltoalal la riittää kommunikointi "viittomakielellä" potilasturvallisuud en takeeksi. 😃
Kirjoittanut: 88k5« : 17.09.2026 kello on 10:26 »B2 on jo kohtuullisen kova tasovaatimus sellaiselle jonka kouluvuosista on kymmeniä vuosia aikaa eikä sen jälkeen juuri ole kieltä käyttänyt. Kyllä tuon saavuttamiseksi saa noista lähtökohdista kovasti hommia tehdä. Toisaalta, jos on tarkoitus ihan oikeasti esim. asiantuntijatason töitä tehdä vieraalla kielellä, niin eipä se kielitaito oikeastaan B2:sta alempi voi olla, mieluummin saisi olla jopa ainakin C1.Juu, niin on! Varsinki, jos vain sen 3 v yläsasteella vain lukenut (ruotsilla aloittanut ala-asteella), vailla lukio taustaa. Tuoreemmilla sukupolvilla tilanne ihan toinen.. Näiden konkareiden vastalause on, että firman pitäisi hakea jatkoaikaa poikkeusluvalle.. Kirjoittanut: Tietis« : 17.09.2026 kello on 10:17 »B2 taso vaatimus (suullinen ja kirjallinen). Jos ei täyty, koulunpenkille ja vuosi aikaa seuraavaan tenttiin.. B2 on jo kohtuullisen kova tasovaatimus sellaiselle jonka kouluvuosista on kymmeniä vuosia aikaa eikä sen jälkeen juuri ole kieltä käyttänyt. Kyllä tuon saavuttamiseksi saa noista lähtökohdista kovasti hommia tehdä. Toisaalta, jos on tarkoitus ihan oikeasti esim. asiantuntijatason töitä tehdä vieraalla kielellä, niin eipä se kielitaito oikeastaan B2:sta alempi voi olla, mieluummin saisi olla jopa ainakin C1. Kirjoittanut: 88k5« : 16.09.2026 kello on 21:53 »Enklantihan se työkieleksi vaihtuu ensivuonna kun ICAOn määräykset päättää ja suomalaisen viranom. / operaattorin hakemat siirtymäaika poikkeukset umpeutuu 2028. Eihän meillä pitkän enkun lukionkäyneillä (kirjoittaneilla) työelämässä sitä aiemminkin toisella alalla käyttäneitä haittaa, mutta ne muut lähes eläkeiässä olevat poikaset (tyttönenkin) jotka nuoruusvuosilla taloon tulleet - ovat kovan paikan edessä kielitasokoe nyt nenän edessä. B2 taso vaatimus (suullinen ja kirjallinen). Jos ei täyty, koulunpenkille ja vuosi aikaa seuraavaan tenttiin..
Osaltaan myös loiventaa uusSuomalaisten alalle tuloa ![]() |