rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: mhe15
« : 6.11.2025 kello on 18:24 »

Asetyleenipullossa on pienempi seinämävahvuus pienestä paineesta johtuen. Sukelluslaitteissa (ilma, Nitrox, Trimix, Heliox, Happi ja pukukaasuna Argon) on merkittävästi suurempi seinämävahvuus. 300bar pulloissa vielä paksumpi kuin 200bar pulloissa. Ja alumiinipulloissa (yleensä 200bar tai 232bar) ne vasta paksut ovatkin, koska alumiinin rakennekestävyys on patarautaa pienempi.
Hitsauksessa käytettävän hapen säiliöissä seinämävahvuudet täytyy olla samat kuin sukelluksessa ilman, hapen ja muiden kaasujen osalta, koska säiliöpaineet ovat samat (200-300bar)
Kirjoittanut: 0yxxy0
« : 6.11.2025 kello on 16:48 »

Jos vuotoa on niin eihän se isoa kipinää tarvi. Voi olla vaikka ovea aukaistessa sisävalon kytkin ovessa josta saa kipinän. Paukkuu näköjään muutkin kuin pullot. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/toimitusjohtaja-kertoo-mita-ilotulitevarastossa-tapahtui-vaarallisimmat-tuotteet/9251568
 Ja aikoinaan meilläkin piti laittaa autotallin oveen kyltti "Kaasupullot" juuri tulipalon takia.
Kirjoittanut: CaraOne1
« : 5.11.2025 kello on 08:46 »

Minusta on hieman outoa, että OTKES ei tarttunut aiheeseen.
"Aina on pössähelly… aaasia kunnossa"

Sehän on selvä, että räjähtää, jos pullo on vaikkapa tulipalossa.
Mutta että 2 tapausta, ehjässä pakettiautossa??!
Kirjoittanut: Karabiilisti
« : 5.11.2025 kello on 07:48 »

Kirjoittanut: reissu
« : 4.11.2025 kello on 21:36 »

Vaarallisten aineiden tiekuljetusonnettom uudet Suomessa 1997–2002

"31.10.2000 Lempäälä:

Kaasupulloja kuljettanut perävaunullinen ajoneuvo kaatui tielle, ja asetyleenipullo rikkoutui. Toinen rekka törmäsi kaatuneeseen autoon. Autot syttyivät tuleen, ja kaasupulloja räjähteli. Ajorata oli suljettuna puolitoista vuorokautta. Molemmat kuljettajat loukkaantuivat lievästi."
Kirjoittanut: Karabiilisti
« : 4.11.2025 kello on 18:50 »

totuus on puolivälissä arvauksiamme....

***************************
Asetyleenipullon seinämän paksuus riippuu pullon koosta, rakenteesta ja valmistusstandardis ta, mutta yleisesti:

Tavallisen hitsauskäyttöön tarkoitetun asetyleenipullon (40–50 litraa, 6–7 kg kaasua) seinämä on tyypillisesti noin
🔹 3–5 mm paksu terästä.

Selvennyksiä:

Pullot valmistetaan saumattomasta teräsputkesta, ja sisällä on huokoinen massa (esim. kalsiumsilikaatti, diatomiitti, puuhiili tms.), joka on kyllästetty asetonilla tai dimetyyliformamidil la (DMF) asetyleenin turvallista varastointia varten.

Koska asetyleeni on epävakaa yli noin 2 bar paineessa, pullon sisäpaine on vain noin 15 bar (20 °C lämpötilassa) — paljon pienempi kuin esim. happipulloissa (200–300 bar).

Siksi seinämä voi olla ohuempi kuin paineisemmissa kaasupulloissa, vaikka rakenne on silti erittäin luja ja testattu.

Esimerkki (tyypillinen suomalainen pullo):

Tilavuus: 40 l

Pituus: n. 1,2 m

Halkaisija: n. 230 mm

Paino: n. 60–65 kg (täytettynä)

Seinämän paksuus: n. 3,5–4 mm

Kirjoittanut: tsahkali
« : 4.11.2025 kello on 17:26 »

Taitaa kyllä happi ja asetyleenipullot olla hiukan paksumpaa ainetta !

6-7 mm
Kirjoittanut: megaman
« : 4.11.2025 kello on 16:18 »

Ihme ettei noita pulloja pasahda työmailla useammin. Putkareitten kaasukärryt pulloineen oli milloin missäkin pitkin työmaata. Yöksi nostivat jopa nosturinnokkaan, ettei kukaan keikkamies kähvellä niitä matkaansa. 😆
Kirjoittanut: mike
« : 4.11.2025 kello on 15:28 »

Taitaa kyllä happi ja asetyleenipullot olla hiukan paksumpaa ainetta !
Kirjoittanut: Karabiilisti
« : 4.11.2025 kello on 15:19 »

Kaasupullon puhkontaan ei tarvihe panssariluotia.
.308 tai 53R kyllä läpäisee pullon ihan normi 8g taulukuulallakin. Läpäisy luokkaa 70cm kuivaa koivulankkua tai 10mm rakenneterästä.
Pullo lienee paria millin-pari vahvaa....

Jollei sitten käytä panssarivalojuovalu otia jolla saa sen kaasun myös palamaan, jos halutaan että palaa liekillä eikä vaan levitä kaasua.

Pullo kuljetuksiin tulee taatusti tiukennuksia...2 kertaa on jo liikaa.
Kolisevat ja kilisevät vaikka olisivat pystyssäkin. Ja yleensäkin kuljetus tilassa jossa ei tuuletusta....