rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: 99
« : 11.09.2025 kello on 20:39 »

gps-paikantimia

GPS on ihan fiksu juttu, itselläkin käytössä.
Kirjoittanut: Naussi
« : 11.09.2025 kello on 11:54 »

  Hataran muistini mukaan:
  Jonain vuonna Tampereella tehtiin ajoneuvomurto keskimäärin joka päivä. Vain yksi vaunumurto on jäänyt mieleeni, se tehtiin Härmälän leirintäalueella.
  Yhdestä vaunu varkaudesta muistan kuulleeni. Se tapahtui Lapissa, ei ollut aisalukkoa, oli kettingillä pyörälukko, vakuutusyhtiö viittasi kinthaalla.
  Joskus aikoinaan oli Ideaparkin pihassa vaunu hylätyn näköisenä ilman lukkoa pitkään. Otin yhteyttä omistajaan, kyllä se vain säilytyksessä oli.
Härmälässä itsellä ainut ns. läheltä piti tilanne. Jonotin respaan vaunun kanssa, siis pois lähtiessä. Siinä kun katsoin peiliin, oli nuori seurue jo kokeilemassa, onko vaunun ovi auki. Olisi varmaan sellainen pikaputsaus tapahtunut, jos olisi jäänyt vaunun ovi lukitsematta.
Kirjoittanut: Yrjö
« : 11.09.2025 kello on 09:14 »

  Hataran muistini mukaan:
  Muisti palaa pätkittäin??
  Täälläkin aikoinaan kirjoitti eräs joka asui vaunussa ja suunnitteli kiuasta lämmitykseen. Häneltä tuhottiin kaksi "ehtoopuolen" matkailuvälinettä Tampereella parin kilsan päässä keskustasta.
  Hän sitten muutti omakotitaloon maaseudulle.
Kirjoittanut: megaman
« : 11.09.2025 kello on 09:06 »

Olihan toi joskus muutamana kautena keskellä korpea kaikkien nähtävissä lähellä ohi kulkevaa hiekkatietä. Ikinä ei edes ilkivaltaa. No ajat on toki muuttuneet.


Kirjoittanut: Ossi66
« : 11.09.2025 kello on 08:57 »

En usko vaunun lähtevän mihinkään, etenkin jos on vetopäässä lukko.
Ennemmin sen käy joku särkemässä ja vie tarpeellisen.
Kirjoittanut: Hesus
« : 11.09.2025 kello on 08:50 »

Onko noita vaunuja oikeasti enemmälti pöllitty...?


Ei, mutta ne ihmiset ovat vaan antaneet pelolle vallan elämässään.

On kameroita, lukkoja, gps-paikantimia ja silti täristään yksin illalla peiton alla pippurisumute kädessä.

Ja vastaus kysymykseen: en muistaakseni jättänyt kun ei ollut tarvetta jättää. Mutta olisin uskaltanut, kunhan on fiksu paikka.
Kirjoittanut: Yrjö
« : 10.09.2025 kello on 21:56 »

  Hataran muistini mukaan:
  Jonain vuonna Tampereella tehtiin ajoneuvomurto keskimäärin joka päivä. Vain yksi vaunumurto on jäänyt mieleeni, se tehtiin Härmälän leirintäalueella.
  Yhdestä vaunu varkaudesta muistan kuulleeni. Se tapahtui Lapissa, ei ollut aisalukkoa, oli kettingillä pyörälukko, vakuutusyhtiö viittasi kinthaalla.
  Joskus aikoinaan oli Ideaparkin pihassa vaunu hylätyn näköisenä ilman lukkoa pitkään. Otin yhteyttä omistajaan, kyllä se vain säilytyksessä oli.
Kirjoittanut: Laaga
« : 10.09.2025 kello on 21:07 »

https://karavaanari.org/index.php?topic=3370.0  tuossa vuodelta 2011 eräs tapaus kun Kabe katosi liikkeen pihalta.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 9.09.2025 kello on 21:05 »

Ei kannata provomiehen juttuihin paneutua.
Kirjoittanut: Aakku
« : 9.09.2025 kello on 20:35 »

Onko noita vaunuja oikeasti enemmälti pöllitty...?

Mietin vain näitä kauhuskenaarioita lukiessani, ettei minun kannatakkaan pientä vaunua pakun perään hommata, jos se on noin uhkapeliä.
Minulla on Muuli peräkärryssä sellainen halpa aisalukko, jolla voi lukita kärryn auton vetokoukkuun. Tuli joskus mieleen, kun kärryssä on välillä moottoripyörä.
Tuo paikannin on kyllä hyvä. muutaman kerran jossain isossa kaupungissa olen sen avulla löytänyt autoni. Sijainnin saa selville, jos vaan data liikkuu. Kerran sen avulla selvisin metsään eksyessänikin autolle.