rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: Rimortruma
« : 1.09.2025 kello on 10:37 »

Riittää ihan yksikin kontaktihäiriö liittimen sulamiseen. Laturin liitin ja sulake lämmenneet, laturi menee tarkastettavaksi myös. Ihan jo tuo miinus navan juotosten irtoaminen piirilevystä aiheuttaa aika paljon vastusta.
Kirjoittanut: mjo33400
« : 29.08.2025 kello on 21:49 »

Kai itsekkin tajuat, että on paljon kontaktihäiriöitä kun noin liittimet kuumenee.
Kirjoittanut: Rimortruma
« : 28.08.2025 kello on 20:07 »

Kiitos, testasin vanhalla auton akulla muuta ei ollut saatavilla jaksoi nyt puhaltaa myös isolla nopeudella. Lämmitti autoa varmaan vartin verran. Hupiakku vuosimallia 7/2024 joten tässä en usko vikaa olevan purin tuon akun takana olevan ohjainkortin. Latauspistoke ja laturin sulake ”hieman” ottaneet osumaa sekä miinus liittimen kolvaukset helpanneet piirilevystä. Koitin kolvata heikoin tuloksin paremmin tuota, mutta huomasin että irtikytkemällä hupiakun laturista jaksoi lämmittää yhtä pitkään kuin akku suoraan trumaan kytkettynä. Epäilen nyt tuota arsilisiin ohjainkorttia syylliseksi. Pitää korjauttaa tai ostaa uusi päivittelen sen jälkeen tilannetta. Tubessa video tuosta kortista. Ps. En tiennyt punaisen vilkkuvalon indikoivan akun varaustilaa. https://youtube.com/shorts/viktC3Lb280?si=r8LRMufx9NAFAohE
Kirjoittanut: mjo33400
« : 28.08.2025 kello on 08:46 »

Ymmärsinkö nyt oikein, että kun nousee kolmosteholle alkaa punanen vilkkumaan. Tiesit varmaan, että kun punainen vilkkuu on jännite alhainen ja se rupesi vilkkumaan juuri isommalla teholla. Syötä erillisestä akusta suoraan lämmittimelle jännite.
Kirjoittanut: Rimortruma
« : 27.08.2025 kello on 20:48 »

Piirikortti tsekattu ei vikaa, eikä myöskään paineensäätimen vaihto tuottanut tulosta. Latasin tubeen vielä videon pätkän kun hetkestä kun laite menee tilttiin, poltto alkaa pätkiä ja sammuu. https://youtube.com/shorts/9cKLrFtWoAs?si=b63C8Bo2JwlSY9z8
Kirjoittanut: Rimortruma
« : 22.08.2025 kello on 21:28 »

Tuossa on pelkkä kaasu eli combi 6 malli. Täytynee varmaan varoiksi vaihtaa tuo paineensäädin. Kävin eilen viemässä piirikortin elektroniikka kaverille ja tänään ilmoitti että löysi tästä jonkun huonon komponentin. Jahka saan piirikortin takaisin testaan sillä ensin tästä seuraavaksi uudella paineen säätimellä vielä ja sen jälkeen revin koko vehkeen ulos autosta parempaa syyniä varten. Pidän vielä sormet ristissä että piirikortissa olisi ollut syyllinen. Itsellä tosiaan kaasulaitteet uusi tuttavuus joten ihan opettelua kaikki.
Kirjoittanut: reissu
« : 22.08.2025 kello on 21:01 »

Jossain taulukossa 202 on kaasuongelma.

-Gas cylinder empty
-Gas cylinder or quick-acting valve in the gas supply line closed
-Gas pressure regulation system iced up
-Butane content in the gas cylinder too high
-Combustion air infeed or exhaust outlet is sealed
-Gas pressure regulation system faulty

-Replacing a gas cylinder
-Check gas supply and open valves
-Use regulator heater (EisEx)
-Use propane. Butane is unsuitable for heating, particularly at temperatures lower than 10 °C.
-Inspect openings for obstructions (slush, ice, leaves, etc.) and remove any obstructions
-Inspect / replace gas pressure regulation system

Toimiiko sähköllä?
Kirjoittanut: mjo33400
« : 22.08.2025 kello on 13:10 »

Lämmitin reakoi ensimmäisenä huonoon paineensäätimeen. Noi muut laitteen eivät ole tarkkoja seosuhteesta kun saavat hapen palaessaan.
Kirjoittanut: Rimortruma
« : 21.08.2025 kello on 21:02 »

Kaasuvehkeet muuten toimii eli jääkaappi ja liesi, voihan olla ettei paine riitä trumalle? Koitin googletella sytytyskärkien osanumeroa mutten nyt ole aivan varma, oliko sinulla tähän tieto mitkä varmasti sopii. Tuo suomenkielinen vikalista näytti selkeämmältä ei ole aijemmin tullut vastaan.
Kirjoittanut: Rimortruma
« : 21.08.2025 kello on 21:00 »

Tuskin muutamaan vuoteen, olen omistanut auton nyt 6päivää enkä tästä löytänyt merkintöjä.