rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: Alan
« : 15.08.2025 kello on 17:27 »

Ehkäpä ne kirjoitukset ei oo mainostamista, vaan kirjoittajien kokeilemia vaihtoehtoja.


Voi olla, mutta itte pidän hölmönä hankkia moottorin toiminnan kannalta kriittistä osaa halpisversiona.

Jonkun täysin toissijaisen hankinnan, esim. harvoin tarvittavan työkalun, kohdalla voi sitten tinkiä. Eilen ostin Lidlistä kympillä infrapunalämpömitta rin, en tarvi siihen käyttöön Boschia viisinkertaiseen hintaan.

Tuosta Transusta vielä. Takajousituksen kantavuus on aika heikko ilman tuunausta, mutta tämä riippunee auton painosta. Itse laitatin Goldschmitt-lisäjouset ja SV-vaimentimet. Ensin mainittuja suosittelen varauksetta ja Transussa toimi SV:tkin. Isossa Hymerissä toinen SV hajosi pian takuuajan jälkeen ja Konit toimivat paljon paremmin, edessä.

Ei ole Fiat-alustaista autoa koskaan ollut, mutta tuskin laatu heikompaa on. Ducaton akseliväli edessä on suurempi ja ohjaamo leveämpi. Vuokra-autokokemusten perusteella Ducaton ohjaus on jämäkämpi. Transit ei ainakaan meluisampi ole ja etenemiskyky on etuvetoiseksi kohtuullinen.
Kirjoittanut: Alan
« : 15.08.2025 kello on 07:05 »

Alkuperäisosana huomattavasti kalliimpi, yli satasen maksoi jo vuosia sitten. Valtuutetussa korjaamossa vaan ei marmoritiskillä. Tuskin sillä vaikutusta hankintapäätökseen on.

Tällä foorumilla kannattaa varoa mutulla puhuvia ja halparomua mainostavia.
Kirjoittanut: tsahkali
« : 14.08.2025 kello on 10:06 »

Kone voi hajota, jos softaa ei ole päivitetty.

VIN numerolla löytyy tieto, onko softa päivitetty

Alimmasta hihnapyörästä menee vulkanointi.

Vaihto 100kkm välein, samalla hihnat.
Ei maksa paljoa.
Kirjoittanut: Alan
« : 13.08.2025 kello on 23:47 »

Kone voi hajota, jos softaa ei ole päivitetty. Alimmasta hihnapyörästä menee vulkanointi. Etupyörän laakerit saattavat mennä 100 t km kieppeissä.

Tästä löytyy kokemuksia täältäkin. Kun kone toimii, niin on oikein mainio.

Transitin maalipinta ei ole laadultaan paras mahdollinen.

Fendtiä en tarkemmin tunne, mutta enemmän laatu- kuin halpamerkki se on.
Kirjoittanut: Kivenkolo
« : 10.08.2025 kello on 06:45 »

Suunnitteilla hankkia Fendt K400, Ford 2,2 140hp koneella vm.2008  ja 6-lovisella laatikolla. Onko kenelläkään tästä autosta kokemuksia tai tietoa mitä kannattaisi ottaa huomioon ennen ostoa?