rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: "Masi"
« : 11.11.2024 kello on 08:35 »

Tämmönen olisiko hyvä hintaa 849 euroa  Samsung QE75Q60C - 75 inch - 4K QLED

Oho, tuli tilattua sama muuten mutta 65" hintaan 749€ 😉
Kirjoittanut: Masa matkailija
« : 31.10.2024 kello on 15:38 »

Neljännesvuosisata sitten hommattiin digibokseja. Sitä aiemmin uhf tv2 konverttereita. Nyt t2 virittimiä. Historia toistaa itseään. Mitähän seuraavaksi, liekö ollaan näkemässä.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 31.10.2024 kello on 14:47 »

Näkyy lukevan DVB-T2
Kirjoittanut: Aakku
« : 31.10.2024 kello on 13:46 »

Saiskos tällaisella "kansalaisboksilla" näkymään uutiset ensi kesänä...?

Ei huvittaisi vanhaa hyvää telkkua romuttaa. Näkyykö HD-kanavat tällaisella halvalla härpäkkeellä?
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/950894/Kansalaisboksi-DigiTikku-digiboksi-antenniverkkoon
Kirjoittanut: Raksaus
« : 30.10.2024 kello on 14:00 »

Ei se toista. LCD-tekniikalla ei pääse täysin mustaan. Siitä voidaan sitten vääntää loputtomasti, miten tumma harmaa on riittävän lähellä mustaa :D

Musta on musta silloin, kun päällä olevasta telkkarista, jonka näytössä on pelkkää mustaa, ei pysty silmällä siitä näytöstä havaitsemaan onko se telkkari päällä vai ei. Ja kun sen tuossa tilanteessa sammuttaa, ei voi muutosta näytöstä havaita. OLED on tuollainen eli musta on yhtä musta kuin sammutetun telkkarin kuva.

Itse olen tuijotellut televisiota koko elämäni ja aika paljon. Tiedän kyllä mitä televisio hifistit ja myyjät liikkeissä kertova, eli ett OLED on parempi. Kuitenkin itselläni painoi vaakakupissa enemmn koko, kuin mustan mustuus. Tuolla hetkellä kun ostin 75 tuumaisen Sonyn tarjouksestam, olisikohan kolme vuotta sitten, maksoin siitä 999€ plus toimituskulun. Samalla hintaluokalla tuolloin oli tarjolla LG:n 50 tuumaista OLEDia. Hinnat alkaen mallia. En ole itse ainakaan hetkeäkään katunut.

Meilllä olohuone on myös melkoisen valoisa joten siinä tuo OLED ei pääsisi samalla tavoin oikeuksiinsa, mikäli olen oikein ymmärtänyt. Mutta oikeasti ainoa asia mikä merkkasi todellisuudessa oli tuo koko. Jos olisi ollut lähellä, niin harkinta olisi voinut olla vaikeampi, mutta nyt ei.

Kannattaa katsoa sellainen jossa on kaksi viritintä niin voi toista kanavaa katsoa jos toista tallentaa.
Meillä vanhahko Sony Bravia 55" jossa Sonyn oma äly-tv ohjelmisto. En tykkää siitä mutta Google Chromecast with tv(4k) korjaa ongelman.
Makuuhuoneessa Sharp 50" jossa oleva Android äly-tv ohjelmisto toimii hyvin.

Minulla tosiaan Sony ja on myös Android-tv. Käsitykseni mukaan oli jo kaikki Sonyt Android-tv:tä ainakin mitä Suomessa myytiin kun tuon ostin. Oisko sitten ollut loppuvuodesta 2021 tai 2020?

Gigantissa ei pidä päästää myyjää päsmäröimään. 😉

Kaverin vaimo tarvi läppäriä opiskeluun, laitoin sitten linkin, mitä konetta suosittelin, alkoivat paikan päällä myymään hänelle ihan eri koneita.
Kone jota suosittelin, oli varastossa, ei edes esillä. Hakivat koneen lopulta, kun eivät onnistuneet myymään kalliimpia koneita. HP 599€ koneessa oli 16GB ram ja 512 SSD, oli silloin edullisin lajissaan. Nyt näkyy olevan 899€.

Sama homma oli pari vuotta sitten toisen koneen kanssa. 🙂

Gigantista jos oikeasti tietää mitä haluaa ostaa, niin ostaa netistä ja valitsee noudon. Tai käyttää sitä, että varaavat tuotteen kauppaan. Sillon pitää vaan muistaa sanoa ei kun kauppaavat lisäpalveluita ja puhelinliittymiä. Tosin olen itsekin ottanut vaihtanut pojan puhelinliittymän, kun sain Bluetooth kaiuttimesta ylimääräiset 30€ alennusta. Seuraavana päivänä vanhasta operaattorista soitettiin ja tarjottiin samaa hintaa joka taisi olla sama kuin aiemminki tai sitten pari euroa halvempi. Nykyään liittymät ovat olleet vähän kallistumaan päin, joten kannattaa olla tarkempana. Voi jopa olla ettei win back tarjoustakaan tule, tai ainakaan samaa kuin aikaisemminkaan on ollut.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 30.10.2024 kello on 13:00 »

Mikskähän niihin tehdään parempia kaiuttimia jos niitä ei tartte.
Mulla ei oled mutta mustasta kalanruotopuvusta erottaa selkeästi eri mustan asteet siinä puvussa, mitä ei halpis töllö stä näe. Tuubaa opin pienenä soittamaan, broidin kans laitettiin hanuri brother bändi pystyyn ja ukko Nooan opin soittamaan yhdellä sormella pianolla. Silti osaan erottaa hyvän ja huonon äänen.
Kirjoittanut: megaman
« : 30.10.2024 kello on 12:33 »

Kirjoittanut: ohikulkija
« : 30.10.2024 kello on 00:16 »

Mites sitten tuo valkoinen? Siinäkin on monta väri variota mukana! Mikä toistaa parhaiten? Onko sama mikä toistaa mustaa?

Toisaalta onko sillä nyt tavan katsojalle mitään suurempaa merkitystä?
No eipä sillä ole. Itseasiassa voisin jopa lyödä vetoa että jos laitetaan saman hintaluokan OLED ja Samsungin ÖLED vierekkäin niin ylivoimainen enemmistö tavan töllöttelijöistä ei erottaisi OLEDIA ÖLEDISTÄ kuin korkeintaan kädestä pitäen opastamalla(tai valmistajan logosta, jos sittenkään. Toki jos vertaa OLEDia johonkin vanhaan ja/tai paljon halvempaan leditelkkariin niin ero on selvä. Eri asia sitten että onko tuollainen vertailu kovin mielekäs, vaikka sellaiseen on tietysti helppo sortua kun OLEDista ei oikein niit vastaaviaä halpiksia ole eikä ero vanhan ja uuden OLEDin välilläkään ole kuvan laadun osalta läheskään yhtä suuri.
Kirjoittanut: AkiVee
« : 29.10.2024 kello on 20:04 »

vaimo kahtoo keskiverto 65" LG telkkua, perushyvä 120Hz, makkarissa halvempi LG saman kokonen.. ja telkkuhuoneessani 65" LG OLED

näissä malleissa (perushyvä, keskihyvä, hyvä) huomaa eron sovellusten käytön nopeudessa, halvempi = hitaampi. Samoin isoin ero on jos perus tv-kanavia kahtoo niin paremmat skaalaa kparemmin huonoa tv-lähetyslaatua, isot isot erot tässä halvan ja Oledin välillä

Oled voi olla hifistelyä monen osalta, ja hyvin jaksaa kyllä kahtoa telkkua 800€ normi Qled telkusta tai mikä tuo olikaan.

Mutta jos kahtoisin vain DVB-T2 kanavia perus-LG:llä niin kyllä ottas pattiin, en tiiä olisko sama kaapeli-tv tai muissa kehnoissa kuvalähteissä?  Melko kehno laatu ja skaalaus.
Kaikki nuo kolme telkkuversioo tekee hienoo kuvaa kun FULLHD/4K - striimikanavia kahtoo. monet telkut on tehty enempi 4K - striimilaadulle ja harava-antenni lähetykset heikolla resoluutiolla ei tule näyttään kovin mahtavilta, tai edes kelvollisilta

ehkä pohtisin tuota mistä kanavia kahtoo ja millä laadulla ne tulevat. Hyvät telkut osaa näyttää nuo huonot resot parempana kuin halvemmat mallit.

näin omien kokemuksien mukaan...   mä olen katsonut viimeisen viisi vuotta vain striimipalveluita(ne kaikki palvelut) niin en kyllä OLED telkuista vaihda mihinkään. Oledit ehkä ei sovellu jos telkkua kahtoo vaan kirkkaassa auringonvalossa, ne kun tumman sävyn osalta hämärämpiä.. hämärät lefat on aidosti "hämärämpiä" :D