rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: tsahkali
« : 15.09.2024 kello on 11:05 »

Taitaa nykyjään olla EU-diretiivien puolella (Direktiivi
77/538/ETY), mutta oli aiemmin ihan suomeksi 1% alenema lähivaloilla ja 2% sumareilla.
Matikalla 40cm asennuskorkeudella kantamaa jää 20 metriin, 30cm vastaavasti 15 metriin.

On 76/762ETY
Ja näkyy olevan nykyään tuo 2%

Lainaus
6 VALAISTUS

6.1 Etusumuvalaisimien on oltava siten suunniteltuja, että niiden valaistuksen häikäisy on rajoitettu.

6.2 Etusumuvalaisimien aikaansaama valaistus on määriteltävä pystysuuntaisen valkokankaan avulla, joka on pystytetty 25 m linssin etupuolelle ja suoraan kulmaan etusumuvalaisimen akseliin nähden. Piste HV on lampun keskikohdan kautta valkokankaaseen kulkevan normaalin kanta. Suora hh kulkee vaakasuorassa HV:n kautta (ks. liite V).

6.4 Säteen on saatava aikaan valkokankaalle vähintään 225 cm:n leveydelle linjan vv molemmin puolin vaakasuora valon ja varjon rajapinta, joka on riittävän terävä, jotta sen avulla tapahtuva säädön suorittaminen on mahdollista.

6.5 Etusumuvalaisin on suunnattava siten, että valkokankaalla oleva valon ja varjon rajapinta on 50 cm linjan hh alapuolella.

Tuo minimileveys on mielenkiintoinen...
Kirjoittanut: 88k5
« : 14.09.2024 kello on 19:40 »

Kerropa pykälä, kun en löydä...
Taitaa nykyjään olla EU-diretiivien puolella (Direktiivi
77/538/ETY), mutta oli aiemmin ihan suomeksi 1% alenema lähivaloilla ja 2% sumareilla.

Matikalla 40cm asennuskorkeudella kantamaa jää 20 metriin, 30cm vastaavasti 15 metriin.
Kirjoittanut: HiTec
« : 14.09.2024 kello on 18:02 »

Sumuvalot ovat alhaalla siksi, että ne valaisevat tien sumun alta eikä heijastu sumupisaroista takaisin.
Itsellä oli junnuna Ford Taunus ns. opetteluautona. Eli hommattiin se ruttutukusta ja duunattiin ihan alusta lähtien koko auto uusiksi, moottori, vaihteisto, runko... Siis tuo auto käytiin läpi aivan totaalisesti ja näin tuli allekirjoittaneelle auton tekniikkakin tutuksi. Suosittelen jos vaan on moiseen mitään mahista. Mutta siis tuohon olin duunannut puskurin alapuolelle niin sumarit kuin niiden viereen lisäpitkät ja kytkentä niin että jos on autossa sumarit päällä ja sytytetään pitkät, niin auton omat pitkät ei syty lainkaan, vain pelkästään nuo puskurin alla olevat lisäpitkät niiden sumareiden kaveriksi. Ja kyllähän muuten näki! Tuo kantoi todella nätisti juurikin sinne sumupatjan alle ihan kuin mokomaa sumua ei olisi lainkaan Thumb

Pesuri ja säätöautom. raja on 2000 lm, valonlähteestä riippumatta.
No juu, taisin muistaa tuon rajan väärin, mutta anyway nuo Philips Essential H-kantaiset LED-korvikkeet on kaikki mallit hienosti alle tuon ja siten tosiaan ovat saaneet niitä kansallisiakin hyväksyntöjä halogen-polttimoiden korvaajina. Toki myös se valokuvio itse on oltava ns. handussa, jotta moisesta kansallisenkaan tason hyväksynnästä voi vielä edes haaveilla. Se ECE-hyväksytys on vaan niin pirun kallista vs. että noita alkup. LED-ajovaloja alkaa jo olemaan lähes järjestäin jopa hinnat-alkaen autoissa, niin kerkiääkö valmistaja ikuna saamaan tuota hyväksyntä-investointiaan enää takaisin kun jo tekniikka on vanhentunutta, ei ole enää niitä halogeneja joita tuolla polttimolla korvattaisiin ???
Kirjoittanut: megaman
« : 14.09.2024 kello on 17:29 »

Mulla oli Hellat puskurin alla 35 vuotta sitten. Olin ihan ylpeä niistä.  :laugh:


Kirjoittanut: Karabiilisti
« : 14.09.2024 kello on 16:58 »

kyllä sellaset vanhat lisäsumuvalot...suo rakaiteen muotoset pienen matkatelkun kokoiset oli hurjan hyvät lisävalon lähteet.
Oikein suunnattuna valaisia lähes 100m eteenpäin ja pellot komiasti hyvinkin kauas. Harmi ettei nykyauton nokkaan oikeen sovi moiset.
Kirjoittanut: tsahkali
« : 14.09.2024 kello on 16:42 »

Kyllä etusumuvalot ovat valoteknisesti nykyään aivan dinosauruksia; pykälien mukaan alenema (suuntaus) tulee olla tuplat lähivaloihin verrattuna..

Kerropa pykälä, kun en löydä...
Kirjoittanut: 88k5
« : 14.09.2024 kello on 15:25 »

Voit suunnata sumuvalot miten tykkäät...

Niitä ei kuitenkaan ole syytä käyttää lähivalojen kahdentamiseen. Sumuvalot tuottavat häikäisevää hajavaloa.
Tämähän tietysti on kaikkien tiedossa.
Kyllä etusumuvalot ovat valoteknisesti nykyään aivan dinosauruksia; pykälien mukaan alenema (suuntaus) tulee olla tuplat lähivaloihin verrattuna.. Jos sijainti ½ lähivalojen korkeudesta, on kantama 1/4 lähivaloista.
Jotta sumuvalojen ideologia ei ontuisi, pitäisi hajavalo minimissään.., eli nykyaikainen ledi/projektorilähivalo pesee helposti minkä tahansa (heijastin)halogeenisumarin sumuvalona..

Niissä oikeissa on myös sitä valotehoa pikkasen enempi kuin lain sallimat max. 1700lm mitä näille halogen-kantaisille on ilman pesureita ja aut.säätöjä. Siitä syystä mm. Philips Ultinon LED-korvikkeet on tuon alle ja ne ovat saaneet myös näitä kansallisia hyväksyntöjä ihan EU-maissakin, vaikkakaan sitä täällä perähikiällä vaadittavaa ECE-hyväksyntää ei noillakaan ole. Vähän siis samanlaista vääntöä kuin HVO-dieselielssä, jolle pitäisi mukamas olla ihan se autovalmistajan oma hyväksyntä. Jep jep ::)
Ne sumarit valaisee hyvin kirkkaasti vain sen max. 20m auton edestä ja tuossa ajassa et kyllä sitä hirveä enää väistä yhtään mihinkään jos nopeus on yhtään yli kävelyvauhdin. Sen sijaan tuo kirkas etuala sokeuttaa ne sun omat silmäsi s.e. se hämäränäkö sinne kauas mihin ne ajovalot ja varsinkin pitkät näyttää katoaa. Eli itseasiassa sumareita turhaan käyttämällä näet huonommin eteesi kuin ilman niitä Thumbd

Pesuri ja säätöautom. raja on 2000 lm, valonlähteestä riippumatta.
Kirjoittanut: ktako
« : 14.09.2024 kello on 14:32 »

Onkohan saman tuoteperheen H1 yhtä hyvä/huono?
Onkos tuon paksuperämallin PRO9100 H7 LED polttimossa tarkitus ohjata lämmintä ilmaa umpion sisälle?
Kirjoittanut: megaman
« : 14.09.2024 kello on 11:54 »

Sumuvalojen tehtävä on valaista tienpintaa, ei itse sumua. Siksi ne on alhaalla, lähellä tienpintaa. Toki harkinta on sallittua, mitä tulee niiden käyttöön. 🙂
Kirjoittanut: Aakku
« : 14.09.2024 kello on 11:39 »

;D
Kyllä  minä tiedän, miten sumuvalot teoreetikoiden mukaan toimmivat.
Vaan kun on oikea sumu, edessä näkyy vain valkoista mömmöä, oli valot miten alhaalla tahansa.
Kun ne on vähän ylempänä, ne voi suunnata alaspäin, eivät häikäise ja tiettyyn pisteeseen asti niistä on jopa hyötyä.
Myös sumussa.

Kaupunkilaisille tietysti ihan outo asia.
Voit suunnata sumuvalot miten tykkäät...

Niitä ei kuitenkaan ole syytä käyttää lähivalojen kahdentamiseen. Sumuvalot tuottavat häikäisevää hajavaloa.
Tämähän tietysti on kaikkien tiedossa.