rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: elwari
« : 16.01.2021 kello on 14:04 »





Laitetaan vielä kuva. Oli nopea ja helppo siirtää lämpöanturi tuohon avoimeen tavaralokeroon huonosta paikasta tuon kaapiston alapinnasta, johon patterin lämpö nousee suoraan selkänojan takaa. Nyt on aika tasainen 19..20 astetta pakkasellakin koko vaunussa.
Kirjoittanut: mjo33400
« : 21.10.2020 kello on 14:14 »

Taitaa olla 47kohm (25 asteessa) NTC vastus

Oisko kuitenkin 100k.
Kirjoittanut: elwari
« : 21.10.2020 kello on 13:58 »

Juu, on juuri sopivasti siinä yläkaapiston alapinnassa, mihin lämpö nousee pattereista. Pitää hakea parempi paikka ja vähän jatkaa johtoa.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 21.10.2020 kello on 11:56 »

Alde 3000- keskustelun löysin, missä on NTC:n arvo 100Kohm. Käykö sama arvo 3010:n kanssa, tässä tapauksessa on viidellä painonapilla oleva nestekidepaneeli.

Mittasin anturin n. 21C lämmössä, se oli 54Kohm, eli pitäisi varmaankin olla sitten 50K NTC... NTC:n arvo ilmeisesti eroaa sitten eri ohjaupaneeleissa?
Eihän sulla anturi radion vieressä? Mikäli on niin siirrät sen lähemmäs etuikkunaa. Mun soliferissa oli ja dvd/radio (isolla päätteellä) lämmitti anturia ja lämmöt vaunussa laski. Siirsin sen lähemmäs etuikkunaa ja ongelma poistui.
Polarissa joka uudempi tuo anturi oli jo tehtaalla laitettu sinne kauemmaksi ja ei ollut edes kaapin rakenteessa kiinni , kulmakappale mijin ripustettu.
Kirjoittanut: cerveza
« : 21.10.2020 kello on 11:35 »

Taitaa olla 47kohm (25 asteessa) NTC vastus
Kirjoittanut: elwari
« : 21.10.2020 kello on 11:03 »

Alde 3000- keskustelun löysin, missä on NTC:n arvo 100Kohm. Käykö sama arvo 3010:n kanssa, tässä tapauksessa on viidellä painonapilla oleva nestekidepaneeli.

Mittasin anturin n. 21C lämmössä, se oli 54Kohm, eli pitäisi varmaankin olla sitten 50K NTC... NTC:n arvo ilmeisesti eroaa sitten eri ohjaupaneeleissa?