Kirjoittanut: Tarvasjoki
« : 24.01.2019 kello on 09:10 »Ei oo kausi viäl vaihtunu harrastus on pysyny samana eli lumenluonti joka aamu.
Kirjoittanut: Tarvasjoki« : 24.01.2019 kello on 09:10 »Ei oo kausi viäl vaihtunu harrastus on pysyny samana eli lumenluonti joka aamu.
Kirjoittanut: Arska« : 23.01.2019 kello on 21:23 »Talvella harrastellaan hopea juttuja, keväällä jäiden lähdettyä verkkokalastellaan ja aloitetaan matkailu kausi. No syksyllä taas kalastellaan ja matkallaan autolla. Lokakuun alussa kausi päättyy viikon Turkin matkaan.
Kirjoittanut: pamaus« : 23.01.2019 kello on 21:04 »Talvella katsellaan moottorikelkkoja ja kesällä asuntovaunuja.
Kirjoittanut: Alan« : 23.01.2019 kello on 20:29 »Asiaan.
Keväällä ja alkukesästä karavaanarimatkailu on pääosassa. Heinä-, elo- ja syyskuussa veneillään samaan tahtiin. Sen jälkeen kaivetaan reppu varastosta ja lähdetään niin kauas kuin ajan ja budjetin puolesta on mahdollista, hyvänä vuonna kolme reissua. Muuta hommaa sitten noiden välissä, muttei täälläkään kaikkea kerrota. Työ haittaa harrastamista ja samalla mahdollistaa sen. Vaivaa onneksi enemmän talvikautena kuin kesällä. Kirjoittanut: Karabiilisti« : 23.01.2019 kello on 14:58 »Elä sie riko auton tallia liialla painolla. Tallien kantavuutta ei kaikki halua ilmoittaa, koska se rajoittaa merkittävästi tallin käyttöä. Kantavuus ei yleensä ole kuin vaivaiset 100-120kg. Sohvat yms ei paljoa paina... painavin kyydittävä lienee ollut motskari joka on kulkenut mukana satoja kilsoja... ja se painanee jotain 300kg kait... Tallin alla on kyllä lisävarusteena ja tukena vetokoukku mallia kyläsepän tekemä joka on palkistoltaan varmasti kantavampi kuin auton runkopalkit joihin kiinnitetty... Kirjoittanut: "Masi"« : 23.01.2019 kello on 13:56 »Elä sie riko auton tallia liialla painolla. Tallien kantavuutta ei kaikki halua ilmoittaa, koska se rajoittaa merkittävästi tallin käyttöä. Kantavuus ei yleensä ole kuin vaivaiset 100-120kg.No no omassa on aivan tallissa tarra 400 kg maksimi ja niin oli edellisessäkin ![]() Kirjoittanut: kalavaanari« : 23.01.2019 kello on 13:53 »Kausivaihtelua on merkittävästi. Talvella ei kalastus juurikaan kiinnosta. Auto on pääasiassa seisonnassa välillä 12-3 kuukaudet. Joitakin koiraurheilureissuj a saatetaan tehdä. Keväällä reissut lisääntyy ja kesällä auto rullailee kalastuskohteissa Norjan länsirannikolta Jäämerelle ja jokivarsiin kotimaassa.
Kirjoittanut: kalavaanari« : 23.01.2019 kello on 13:48 »talviseisonnassa mutta taas viikonloppuna muuttoautona kaverille... iso korkee takatalli on näppärä...vetää kamaa yhden hiacen verran. 1400 levee sänky menee heittämällä ja olkkarin sohvaryhmä 3hlö+2hlö kerralla. Elä sie riko auton tallia liialla painolla. Tallien kantavuutta ei kaikki halua ilmoittaa, koska se rajoittaa merkittävästi tallin käyttöä. Kantavuus ei yleensä ole kuin vaivaiset 100-120kg. Kirjoittanut: Karabiilisti« : 23.01.2019 kello on 08:38 »talviseisonnassa mutta taas viikonloppuna muuttoautona kaverille... iso korkee takatalli on näppärä...vetää kamaa yhden hiacen verran. 1400 levee sänky menee heittämällä ja olkkarin sohvaryhmä 3hlö+2hlö kerralla.
Kirjoittanut: Yrjö« : 23.01.2019 kello on 08:26 » Talvihuolto vaunussa meneillään. Tänään vien vanteet kummiliikeeseen, jotta uudet piikkipyörät saan alle kun lasken vaunun alas.
Tammikussa ei olla oltu kun yhtenä vuonna liikkeellä, nytkään ei toistu. |