rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: aaro
« : 20.11.2011 kello on 10:41 »

Kiitoksia jo tähän mennessä tulleista neuvoista. Kun käännän säätönupin sytytysasentoon, kytkin napsahtaa, mutta edes sytytyksen merkkivalo ei vilku. Muutenkin pannu on äänetön. Kun vaunussa on hieman lämpimämpää, sytytyksen merkkivalo välähtää pari kertaa ja pannu syttyy normaalisti.
Kirjoittanut: mjo33400
« : 18.11.2011 kello on 18:44 »

Toi kipinäjohdon puhkipalaminen on aika yleinen syy. Vika voi olla myös sytytysmuuntajalle tulevassa 12 voltin jännitteen johdoissa, huono  ( hapettunut ) liitos.
Sähkölämmitys on aivan eri juttu kuin kaasulämmitys.
Tarkoitatko, että kipinä on hukassa käynnistysvaiheessa?
Kirjoittanut: kaitsute
« : 18.11.2011 kello on 17:42 »

Epäilisin, että kipinäkärki / johdin lyö kipinän runkoon, kun kylmänä tuppaa olemaan kosteutta enemmän.

Kun aukaisee alasuojan, niin pääsee näkemään kipinämuuntajasta pannulle menevän johtimen, että missä kipinöi.
Kirjoittanut: aaro
« : 18.11.2011 kello on 17:26 »

Alden 2923 pannu syttyy hyvin yli 10 celsiusasteen lämpötilassa. Kylmänä kipinä hukassa. Sähköllä toimii hyvin ja sillä aikaansaadun alkulämmön jälkeen  kipinä jälleen löytyy.  Akku uusi ja toimiva.  Missä vika?