rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: JJJ
« : 15.08.2013 kello on 00:38 »

Taksiako ajat, kun noin usein menee kumia uusiksi? Tuntuu hurjalta...
Sitäkin...
Kirjoittanut: janitkon
« : 15.08.2013 kello on 00:08 »

Lainaus
Kolnen kuukauden välein tulee ostettuakeskimäärin uusi setti kumeja ja pyrin kokeilemaan uusia vaihtoehtoja.
Taksiako ajat, kun noin usein menee kumia uusiksi? Tuntuu hurjalta...
Kirjoittanut: JJJ
« : 14.08.2013 kello on 13:12 »

http://m.iltasanomat.fi/autot/art-1288589717167.html

taitaa olla kyllä entiset kesärenkaat
Hienosti vetää, mutta vaikka yritetty hieman piilotella niin paripyörien tilalla kaposet yksittäiset renkaat. Kyllähän noilla kumi palaa hyvinkin, varsinkin kun painojakauma on aika keulapainotteinen.
Kirjoittanut: 0yxxy0
« : 14.08.2013 kello on 11:45 »

http://m.iltasanomat.fi/autot/art-1288589717167.html

taitaa olla kyllä entiset kesärenkaat
Kirjoittanut: Aakku
« : 27.09.2012 kello on 21:34 »

En ole siis ainoa, joka noudattaa 3 sarjan politiikkaa  Thumb
Mullakin on kolme sarjaa käyttöautoissa..tos in johtuu nuukuudesta.
Talvella aina hyvät Misukan nastat. Sarjojen huonoimmat otetaan aina keväällä käyttöön ja kulutetaan loppuun. Sitten kolmas sarja siinä vaiheessa, kun ne edelliset on finaalissa. Nämä finaalissa olevat pyörät sitten saavat taas uudet renkaat päällensä. Tilanteesta riippuen, joko kesä, tai talvipinnat.

Niin pakussa on nyt kokeilumieliessä hankitut kiinalaiset C kesärenkaat. Ovat yllättäneet positiivisesti vähän joka osa-alueella.
Kirjoittanut: seijantie
« : 27.09.2012 kello on 20:14 »

 Thumb Minun ei ole tarvinnut "alinopeutta"ajella huonollakaan kelillä.Normaali liikenteen mukana kitkoilla.Sen verran sanottava että vannekoko on ollut 16-17" kaikissa renkaissa.Talvikeli ssä ison 1800kg vaunun veto onnistui oikein hyvin,mitä nyt jäisellä tiellä kajaanin korkeudella vakkarilla tuppas ylämäessä vähän joskus hakemaan.Useasti vaunua vetävälle ehdottomasti nastat talvella. :laugh:
Kirjoittanut: JJJ
« : 27.09.2012 kello on 17:29 »

Kyllä rengastesteistä hyvää vinkkiä saa rengasostojen suhteen mutta absoluuttista totuutta ei saa varsinkaan jos rengaskoko ja automalli poikkeavat testissä olleista. Autoissakin on jo huimia eroja.
Usein juuri kilometrien myötä erot renkaissa tulee esille. Kolnen kuukauden välein tulee ostettuakeskimäärin uusi setti kumeja ja pyrin kokeilemaan uusia vaihtoehtoja. Misukat ja nokialaiset tuntuvat uusina hyviltä mutta kilometrien myötä ainakin galaxyssä alkavat tuntua tosi veteliltä rungoltaan kun taas kyseisessä autossa on pirellin ja good yearin renkailla saavutettu suurin tyytyväisyys. Mondeossa on contit sekä suvi että kitkarenkailla ja todella nopeasti kesärenkaat ovat kuluneet. Ensi kesää niillä ei taida enää päästä. Kilometrei ajettu vain reilut 20 tkm eikä vaunuakaan hinattu kuin yksi reissu. Toista kertaa ei contia tule, ainakaan kesärenkaaksi ja tuolla 225/50/17 koolla.
Kitkat pitäisi ensi kuussa ostaa galaxyyn ja toistaiseksi merkki on hakusessa  ;)
Kirjoittanut: Ossi66
« : 27.09.2012 kello on 15:16 »

Voittihan paras kitka TM:n testissä sentään kaksi huonointa nastarengasta. Muut kitkat ei tainnut pärjätä edes niille.

Kirjoittanut: tsahkali
« : 27.09.2012 kello on 15:08 »

Lainaus
Tosin ajotavoista pitää mainita että minä yleensä maltan ajaa rajoitusten mukaan etenkin jos nuo kelit ovat arveluttavia.

Silloin ajetaan huomattavasti ALLE suurimman sallitun, eikä kuunnelle niitä hörhöjä, jotka valittaa 'alinopeutta' ajavista.
anything