rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: 560FMK
« : 30.08.2015 kello on 11:43 »

,tulee mieleen katsastukses nivelien tarkastus koneella kun tarpeettoman paljon murjotaan niveliä .ammatti kats,mies näkee väljät heti
Luuletko oikeesti että ravistinlaitteella saadaan isompia voimia aikaiseksi mitä normaalissa ajotilanteissa kolmentonnin autolla kuoppaisella tiellä?  :o Murjotaan niveliä...
Kirjoittanut: MCL
« : 26.08.2015 kello on 08:30 »

Eiköhän ammattilainen ne matkailuautotehtaan suositustoleranssie n alueelta löydä? Ellei, niin tosiasiallinen ammatillinen pätevyys puuttuu. Pelkkä osienvaihtaja siis?

PS Mikäli matkailuautotehdas ei ilmoita säätöarvoja ( harvoin matkailukori aiheuttaa oikeasti isoja eroja alustan säätötarpeisiin ), niin ammattilainen osannee käyttää silloin alustavalmistajan arvoja.
Kirjoittanut: tsahkali
« : 26.08.2015 kello on 01:58 »

PS Kunnollinen nelipyöräsuuntaus vie helposti aikaa ammattilaisella tunnin. Kuinka moni kuvittelee, että sarjatuotannossa jokainen uusi auto säädetään  ihannearvoihin?

Mistäs ne matkailuautojen ihannearvot saa?
Kirjoittanut: K.E.V
« : 25.08.2015 kello on 18:07 »

Ei ole. Mutta ylettää kai nuo prismat sinnekin. Kysy heiltä ja kerro renkaan syvyys ulkopinnasta
Kirjoittanut: hexxxi
« : 25.08.2015 kello on 17:51 »

^
Jotkut taitaa aloittaa perusteellisesti tuon a-auton teon  :laugh:
Itse säädätin omani maanantaiaamuna www.aallonauto.com ja tulos oli 10+ Thumb
säädöt tehtiin kun autoon oli kuluvia osia vaihdettu, takapyöränlaakerina pa ja silloin joutuu yhden tukivarren irroittamaan jolloin takapyörien auraukset muuttuu.
Oli nopea , halpa ja ajotuntumalla ihan oikein kaikki. Kuten näkyy printissäkin.

Onko minkälainen kulkine? Meinaan onko sun autossa takarenkaat siellä syvällä asunto-osan alla?!
Kirjoittanut: 0yxxy0
« : 25.08.2015 kello on 17:00 »

Aikoinaan töissä parissa uudessa hiacessa joissa meni renkaat pilalle kun tehtaan jäljiltä kulmat pielessä, mutta ko kotteroissa ei ajaissa huomannut mitään omituista.
Kirjoittanut: "Masi"
« : 25.08.2015 kello on 16:16 »

Eikös  ne kulmat säädetä toisiin pyöriin verrattuna ja akseleiden keskinäisiin mittoihin annetuille arvoille eikä rungon mukaan. Iän ajan on kuorma-autoihin, ainakin minulle, kun runkoon on tehty muutoksia  on kulma pysyneet alkuperäiselle annetuissa arvoissa kun akseliväli on pysynyt samana,  mutta jos akseliväli on muuttunut, niin kulmiakin on rukattu.
Kirjoittanut: K.E.V
« : 25.08.2015 kello on 16:08 »

^
Jotkut taitaa aloittaa perusteellisesti tuon a-auton teon  :laugh:
Itse säädätin omani maanantaiaamuna www.aallonauto.com ja tulos oli 10+ Thumb
säädöt tehtiin kun autoon oli kuluvia osia vaihdettu, takapyöränlaakerina pa ja silloin joutuu yhden tukivarren irroittamaan jolloin takapyörien auraukset muuttuu.
Oli nopea , halpa ja ajotuntumalla ihan oikein kaikki. Kuten näkyy printissäkin.
Kirjoittanut: ktako
« : 25.08.2015 kello on 15:03 »

kyllä mä uskon tarinan, ei vaan taida olla matti meikäläisen tusina tuoteesta kyse. ja ei ainakaan matkailuautosta.
Kyllä vain on  matkailuautosta kyse. Runko kuvassa.





Kirjoittanut: MCL
« : 25.08.2015 kello on 08:31 »

Renkaiden kulumisen minimoimiseksi ja hyvien ajo-ominaisuuksien varmistamiseksi, pyöräsuuntaus on hyvä tehdä nelipyöräsuuntaukse na. Tarkastus/säätö on tarpeen, mikäli renkaat kuluvat epänormaalisti tai ajettavuus on pielessä.

Useiden autotehtaiden säätötoleranssit ovat niin laajat ( esim. "auraus" on suositusasteikon sisällä lievästä toe-outista kohtalaiseen toe-inniin ), että hyvään lopputulokseen tarvitaan ajatteleva asentaja, ei sellainen joka vain katsoo onko mitta-arvot tehtaan mittojen sisällä.
Useimpien autojen ajettavuus muuttuu merkittävästi riippuen etupyörien harituksesta tai aurauksesta takapyörien suhteen.

PS Kunnollinen nelipyöräsuuntaus vie helposti aikaa ammattilaisella tunnin. Kuinka moni kuvittelee, että sarjatuotannossa jokainen uusi auto säädetään ihannearvoihin?
Toivottavasti ei kovin  moni. Todellisuudessa säädöt ovat "sinnepäin" ilman suurtakaan vaikutusta ominaisuuksiin. Jonkun arvon ollessa liikaa pielessä, me asiakkaat yleensä osaamme valittaa ongelmista autoa huoltoon viedessä ja kulmat säädetään takuuna "tehtaan toleransseihin". ::)