rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: kimi
« : 24.07.2015 kello on 11:31 »

Samaa tekniikkaa olen itsekin käyttänyt kaikkien menopelieni kohdalla ja ihan kokemuksesta, näin tulee paaaljon vähempi niitä "meni just nenän edestä" tapauksia, joista niistäkin on toki omiakin (tuolloin varsin kirpaisevilta tuntuneita) kokemuksia Thumb

Edellisen kun sälli osti hän oli lainannut minulta auton ja oli matkalla Lahteen katsomaan liikkeestä uutta itselleen, matkalla tuli s-postiviesti autosta joka tuli Porissa myyntiin yksityisellä. Uusi suunta ja kotiin tulivat kahdella autolla, sitä edellinen löytyi Aurasta ja sekään ei montaa tuntia ollut myytävänä. Ei se kyllä aina onnistu ja esim. kerran ajettiin töitten jälkeen Pietarsaareen ostamaan yksi hiukan harvinaisempi yksilö, kotiin palattiin samalla kyydillä armoton vtutus päällä koska myyjän antamat tiedot oli kaukana todellisuudesta
Kirjoittanut: HiTec
« : 24.07.2015 kello on 08:22 »

Sälli on kolme viimeisintä autoa ostanut niin että, hakuagentti on ilmoittanut heti kun kriteerien mukainen tulee myyntiin. Äkkiä paikalle ja kaupat sovittava jos kohde kiinnostaa.

Samaa tekniikkaa olen itsekin käyttänyt kaikkien menopelieni kohdalla ja ihan kokemuksesta, näin tulee paaaljon vähempi niitä "meni just nenän edestä" tapauksia, joista niistäkin on toki omiakin (tuolloin varsin kirpaisevilta tuntuneita) kokemuksia Thumb
Kirjoittanut: kimi
« : 23.07.2015 kello on 13:16 »

Totta on että heti pitäisi ehtiä paikalle kun sopivan näkee. Tällä viikolla on mennyt kaksi sopivan tuntuista kohdetta nenän edestä kun vaimo on aamu vuorossa ja ei ole päästy heti paikalle.

Tuo koskee kaikkia myytäviä autoja.
Sälli on kolme viimeisintä autoa ostanut niin että, hakuagentti on ilmoittanut heti kun kriteerien mukainen tulee myyntiin. Äkkiä paikalle ja kaupat sovittava jos kohde kiinnostaa.
Itse laitoin Nettiautoon ilmoituksen myyjän puolesta viime yönä ja aamulla kun heräsin katsojia oli 68, nyt niitä on 70. Tuo on ihan tyypillistä tänä päivänä, seurataan tarkkaan omia kriteereitä täyttäviä kohteita ja ilmoitusten katsojaluvut laskee jyrkästi.
Kirjoittanut: hartsakoski
« : 23.07.2015 kello on 13:14 »

Muutamia viikkoja sitten möin as.auton ja ostin vaunun.Eiköhän se ole niin,että paras aika on aina kun se sopiva kohdalle sattuu ::).Kuitenkin pitäis malttaa rauhassa katsella tarjontaa,eli eri pohja-yms ratkaisuja.Pidä pää kylmänä,kyllä se sopiva löytyy,onnea etsintään.
Kirjoittanut: kimi
« : 23.07.2015 kello on 12:44 »

Eli ostit vaunun, mutta vuokrailit silti matkailuautoja? On tainnut kulua hieman rahaa vuokriin?  :o

No se on hyvä, että on oma löytynyt. Viestihistoriastaha n ne aikaisemmat kyselyt tosiaan on luettavissa.

Tarvitseeko mennä henkilöön kun kuitenkin mielenkiintoisesta aiheesta puhutaan.
Ollaan kuitenkin keskustelupalstalla ja jos kirjoitetut viestit on asiallisia niin minusta sitten keskustellaan, osallistujista tai aloittajasta välittämättä.
Kirjoittanut: Alan
« : 23.07.2015 kello on 12:38 »

Olen aikaisemminkin täällä kysellyt syy on iha se maaliskuussa ostin ensimmäisen vaunun ja siitä alkoi karavaanari ura nyt kuitenkin ku autoja vuokrannu huomannu auto on minua varten.

Eli ostit vaunun, mutta vuokrailit silti matkailuautoja? On tainnut kulua hieman rahaa vuokriin?  :o

No se on hyvä, että on oma löytynyt. Viestihistoriastaha n ne aikaisemmat kyselyt tosiaan on luettavissa.
Kirjoittanut: kimi
« : 23.07.2015 kello on 11:18 »

^ Tuosta olen eri mieltä.
6000 auton perustekniikka on helppo ja halpa korjata niin alustan kun korin suhteen. 
Esim. asuinpuolella jääkaapit oli vielä 90 luvulla manuaaliohjauksella ja 12/230/kaasu eritetty toisistaan korjausystävällisel lä tavalla ja yleensä ainakin joku toimii jos toinen oireilee. Nykyajan AES kaappi kun menee häiriötilaan tai lakkaa toimimasta vaaditaan jo paljon enemmän ymmärtämistä jos sen itse haluaa korjata.
Vesijärjestelmä käytännössä kaikissa mikrokytkimellä ja uppopumpulla. Uusi pumppu maksaa muutaman kympin ja mikrokytkin on helppo ohittaa. Lämmittimien suhteen sama asia, paljon vähemmän elektroniikka ja ei yhtä vikaherkkiä kun moni uudempi.

Kirjoittanut: heikki1979
« : 23.07.2015 kello on 10:55 »

Kiitoksia valtavasti näistä suuresti apuja.
Olen aikaisemminkin täällä kysellyt syy on iha se maaliskuussa ostin ensimmäisen vaunun ja siitä alkoi karavaanari ura nyt kuitenkin ku autoja vuokrannu huomannu auto on minua varten.

Puolen vuoden karavaanari uran aikana olen oppinut paljon jo tän palstan vinkkejen perusteella joten isot kiitokset kaikille,ymmärrän hyvin että ammattilaisille kysymykseni voi kuullostaa tosissaan aloittavalta karavaanarilta tai jonnenjoutavalta mutta kokoajan tästä mielenkiintoisesta harrastuksesta opitaan lisää:)
Kirjoittanut: Oulaa
« : 23.07.2015 kello on 10:53 »

Tuossa hintaluokassa on hankinta kaksijakkoinen.
Paljollako ostaa ko auto ja paljonko sen kuntoon laitto tulee maksamaan ja millaiseen kuntoon sen haluaa/kykenee laitta.
Vanhan asuntoauton ostajan on oltava monialataitaja ,auto-,sähkö-,kaasu-,pelti-ja puuseppä .
Lain sallimissa rajoissa tietysti seppä mutta perehtynyt eri alojen tekniikkaan .
Kirjoittanut: Alan
« : 23.07.2015 kello on 09:41 »

Hyvä aihehan tämäkin on keskustella, mutta ottaen huomioon ketjun aloittajan aiemmat kyselemiset, niin hirveästi ei motivoi. Näitä ketjunaloituksia kun piisaa samasta aiheesta, mutta aina pikkuisen eri näkökulmasta.

Hyvää kuuden tonnin autoa ei löydy koskaan tai se voi löytyä milloin vaan. Vuodenajalla ei ole juuri muuta merkitystä kuin edellä hyvin pohditut laitteiden testaukset. Ilmastointi on varmaan melko harvassa tuollaisessa. Loka-marraskuussa voi olla paras aika sen vuoksi, kun emäntä on käskenyt hävittämään vekottimen ennen talvea. Toinen, mikä voi tulla kysymykseen on "uusi hankittu, tämä äkkiä pihasta pois" -myyjä, siitä on itsellänikin kokemusta. Mutta molempia voi käyttää markkinointikikkana, ja osaamaton voi lentää lankaan.

Isoimmat tappiot kuitenkin tehdään hankkimalla uusi tai uudehko, mutta sopimaton auto. Kuuden tonnin autossa on kiinni kuusi tonnia, ei enempää. 60.000 euron auton hinta laskee heti kuusi tonnia, kun ajat sen kaupasta ulos. Toisaalta juuri mikään auto ei ole valistuneelle käyttäjälle valmis, vaan edellyttää varustamista, vaikkei mitään vikaa olisikaan. Se uusi varsinkin.