rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: kimi
« : 26.06.2015 kello on 11:48 »

Autorenkaissa on yleisesti 3v runkotakuu ja kulutuspintaa pitää olla yli 4mm. Korvaus lasketaan ikä ja kuluminen huomioiden.
Tuota ei vaan mainosteta tai kerrota valmistajien nettisivuilla ja esim. Nokialaisen kun ostaa ja siihen lisää tuon turvan se turva tietty antaa hiukan paremman korvauksen ja tiepalvelun vuodeksi. Kuitenkin siinäkin on 3v runkotakuu jota ei mainita missään.

Sitten on taas tämä tyypillinen takuuongelma, valmistaja antaa tuotetakuun ja suomessa halutaan että käännytään myyjäliikkeen puoleen. Tuo nyt ei aina ole mahdollista ja kyllä merkkiedustajan pitää pystyä hoitamaan takuuasioita vaikkei ole kyseistä rengasta myynytkään.
Kirjoittanut: hemppat
« : 26.06.2015 kello on 10:21 »

Nokialta saa uuden ihan ilmaiseksi ja se tullaan vaihtamaan paikan päälle. Soitto ja kellon ympäri palvelu Suomi, Ruotsi ja Norja.
On melkoinen riski ajella renkaalla jonka runko on rikki.
Kyllä merkkirenkailla yleensä takuu ja tuotevastuu pelaa, toki kilometrien myötä kertyy myös omavastuuta.
Kirjoittanut: Aakku
« : 26.06.2015 kello on 09:31 »

Mulla on aktivoituna joku Nokian Hakkaturva...

Renkaat on ostettu pakuun nettikaupasta Ruotsista.
Ilmeisesti Pohjoismaihin rajoitettu vuoden takuu.

http://www.nokianrenkaat.fi/hakkaturva/
Kirjoittanut: kimi
« : 26.06.2015 kello on 00:38 »

Michelin Nordic toimii Ruotsissa ja tuo rengas lähti liikkeestä Ruotsin kautta tehtaalle. Tuo tietty hidasti prosessia mutta korvaus perustui siihen viimeksi tilalle ostamaani rrenkaan hintaan. Eli alkuperäisellä ostopaikalla ei pitäisi olla väliä
Kirjoittanut: Alan
« : 26.06.2015 kello on 00:22 »

Samaa pohdin, kun ostin Baijerista Passausta uuden setin viime viikolla. Myyjä oli sitä mieltä, että pitäisi pelata Michelinin takuun Suomessakin.
Kirjoittanut: kimi
« : 26.06.2015 kello on 00:07 »

Ostin toukokuussa 2014 uudet takaset asautoon Euromasterilta. Viime kesänä kilometrejä kertyi ihan kiitettävästi mm. Baltian kautta piipahdimme Kroatiaan ja kotimatka Ruotsin läpi Tornion kautta kiertäen ja toinen lyhyempi lomamatka + normi viikonloppukäyttö.
Tänä keväänä toinen rengas alkoi pullistamaan kyljestä kun rengas lämpeni ja se tietty myös tärisi.
Vein renkaan myyntiliikkeeseen, ostin uuden samanlaisen tilalle ja tuo viallinen lähetettiin tutkittavaksi.
Eilen sain sitten päätöksen ja renkaan kuluma ja ikä huomioiden hyvitettiin 85% uudesta jonka ostin tuon tilalle.

Tuo on mielestäni hyvä esimerkki siitä miksi merkkituotteita kannattaa ostaa, kannetaan vastuu tuotteesta ja toimitaan tavalla joka tyydyttää asiakasta ilman isompaa tappelua. Tuo takuukäsittely oli hidas, siinä oikeastaan ainoa huono puoli tuossa, runsaan kuukauden se vei.