rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: reiska14
« : 23.05.2015 kello on 22:46 »

Eli se vääntövarren laakeri lonkkasee? Se taitaa olla jokin muovi/pronssi pusla. Lienee pitää sorvauttaa uusi. JOs menee vaihtoon, niin melkein helpon vaihtaa koko akseli n.350€. Saa samalla uudet laakerit ja jarrut.
Kirjoittanut: tjarvi
« : 23.05.2015 kello on 13:33 »

Moi!

Kävin eilen koittamassa onneani katsastuksen kera -83 vuosimallin Solifer Artic 500:lla.

No eihän se mennyt läpi.  >:( Syynä oli katsastusmiehen lapun mukaan akselin takatukivarren laakerointi.

Ei nyt sattunut tähän kuvaa ja vaunukin on jo parin sadan kilometrin päässä, mutta vika oli siis akselista lähtevän takatukivarren ja rungon kiinnityskohdassa tukivarren yläpäässä. Vika ilmeni siten, että rengas heilui ja välys liitoskohdassa oli ihan silminnähtävä.

Onko tuossa oikeasti joku laakeri ja jos on niin millainen työ se on vaihtaa?

Onnistuuko ihan tunkkaamalla ilmaan ja sitten vaihto vai onko siinä jotain miinoja, että jos yritän tuota itse niin sitten minulla on sylissä tukivarreton vaunu?  :'(