Kirjoittanut: K.E.V
« : 24.06.2014 kello on 15:01 »Kaliningradiin ei mitään hinkua. Jurmalakin on koettu aikoinaan. Voisi kotiin tullessa ajaa Kaunasista Klapeidaan ja lautalla yli. Poislähtiessä Siuliaihin ja siitä tietä Riikaan ja kohti kotia.
Kirjoittanut: K.E.V« : 24.06.2014 kello on 15:01 »Kaliningradiin ei mitään hinkua. Jurmalakin on koettu aikoinaan. Voisi kotiin tullessa ajaa Kaunasista Klapeidaan ja lautalla yli. Poislähtiessä Siuliaihin ja siitä tietä Riikaan ja kohti kotia.
Kirjoittanut: 88k5« : 24.06.2014 kello on 13:59 »Jollakin palstalla väitettiin tuon maksun olleen muutamia euroja ? Löysin lauttahinnaston kyllä Olisinko muistellut hinnat Liteinä 1€ ~4 Litiä.. Tossa tätä päivää; http://www.visitneringa.com/en/main/info/levy Edit; olisihan se mielenkiintoista koukata tuolta Kaliningradin puolelle, mutta meille riitti seur. vuonna jatkaa kynnästä Puolan puolelle - Krynica Morska. Samaa dyyniä, vapaammin autolla hiekkatielle ja rannalle. Tosin kylissä riitti tursitimeininkiäkin ![]() Kirjoittanut: kimi« : 24.06.2014 kello on 13:50 »Kulkenut kyllä.
Oletan, ettet ole ajamassa Kaliningradin kautta vaan pyrähtäisit Klaipedasta tuonne. Itse olen pitänyt mielenkiintoisena ja ajanut rannikkoa Jurmalaan. Tähän aikaan vuodesta voi tuollakin olla paljon matkailijoita liikkeellä ja alueilla voi olla täyttä. Jurmalaan tullessa on tietullipisteitä ja maksuja seurataan, villin lännen tapaan. Hinta oli luokkaa 1 lati päivässä ja mikäli ajaa maksuautomaatin ohi, todennäköisyys että, joutuu tinkimään poliisin kanssa on kohtalaisen suuri. Miten tuon kanssa toimitaan nyt € aikaan en tiedä, tuskin tuosta ovat luopuneet. Ainahan uuden näkeminen ja kokeminen on hauskaa ja kukin kokee asiat omalla tavallaan. Kirjoittanut: K.E.V« : 24.06.2014 kello on 13:48 »Jollakin palstalla väitettiin tuon maksun olleen muutamia euroja ? Löysin lauttahinnaston kyllä
http://www.keltas.lt/meng/Price-list Kirjoittanut: 88k5« : 24.06.2014 kello on 13:45 »V2008 tuli oltua useita päiviä.
Hienoa seutua vaikka hiekkaa meneekin kenkiin, hyvät rantsut aavan meren puolen; tsimmareilla tai ilman.. ![]() Leirintäalueita ei taidalla olla kuin Nidassa, mutta on ihan hyvä, jos ei liika täynnä. Jos osuu paikallisten loma tai viikonloppu, niin heillä on tapana pitää ihmeen hyttyssavuja (rovioita).. sai sakun "keittämään".. Lyhyt kävelymatka Neringa turistikylään syömään ja juomaan halvalla (ainakin ennen). Ekassa kylässä (Juodkrante) saattoi olla hotellin yhteydessä min kämppis/stellplats. Ravintolalaiva (vanha purjealus) rannassa.. Klaipedasta nopea ylitys (halpa), mutta ns. luonnonsuojelumaksu jotain 30€ luokkaa.. Assutieltä ei saa poiketa kuin merkatuilla paikoilla. Puut itään kalleellaan kaikkialla ![]() Jos et oo akvaariossa käynyt, niin heti lauttarannasta "väärään" suuntaan http://www.muziejus.lt/ Kirjoittanut: K.E.V« : 24.06.2014 kello on 13:20 »Kukas kulkenut?
Ruusut ja risut esille |