Kirjoittanut: Hauho
« : 11.05.2014 kello on 19:03 »Tuo vaikuttaa asialliselta ko käyttöön kun jännitekin on 5 V joten saa kaikki osaset toimimaan akkuvirralla.
Kirjoittanut: Hauho« : 11.05.2014 kello on 19:03 »Tuo vaikuttaa asialliselta ko käyttöön kun jännitekin on 5 V joten saa kaikki osaset toimimaan akkuvirralla.
Kirjoittanut: FormulaVee« : 11.05.2014 kello on 11:52 »Mulla on tuollainen kotikäytössä. Ei tarvitse vaihdella kaapeleita. Jos siihen sitten joskus kyllästyt. http://www.clasohlson.com/fi/HDMI-kytkin/38-4822.
Kirjoittanut: Hauho« : 25.04.2014 kello on 20:46 »Oli vähän kiire saada asennukset valmiiksi joten hankin jakajan "väärinpäin" eli kaksi syöttömenoa ja yksi ulostulo.
Ja niinhän siinä kävi kuten arvata saattaa, kuva ihan ok mutta ääntä ei tule. Lienee ääni liittimen toisessa päässä tässä mallissa. Joten etsimään sellaista parinkympin laitetta jossa yksi syöttö ja kaksi ulostuloa. Jaksan vaihtaa pistoketta lähteestä toiseen. Kuvassa ei todella merkittävää laatuheikkenemistä, toinen kaapeli 1,5 m ja toinen 5 m joten en osta 80 euron vahvistinjakajaa. Kirjoittanut: juksii« : 25.04.2014 kello on 16:18 »HDMI on digitaalinen. Vahvistusta (tai siis toistinta) tarvitaan jos matka on pitkä.
Luultavasti toimii pelkällä jakajalla. Tosin jos kahteen televisioon haluat samaan aikaan pitää olla aktiivinen jakaja. Kirjoittanut: Hauho« : 25.04.2014 kello on 13:24 »Tarvitsisi jakaa joko satelliittivastaano tto tai DVD (vuoron perään) kahteen televisioon.
Kuinka paljon laskee signaaliteho tuosta jaosta - vai laskeeko niin että kuva kärsii? (En hae HD-tarkkuutta). Entä jaon jälkeen kun toinen kaapeli on 2 m ja toinen 10 m? Tarvitaanko kallis 60 - 80 €:n jakajavahvistin vai riittääkö vain kahdeksi jakaja (20-30 €)? |