Kirjoittanut: K70
« : 7.05.2014 kello on 21:14 »"uudet autot euroopan halvimpia mutta verottajan jälkeen kalleimpia..."Eikös näissä hinnoissa ole jo kate lätkästy päälle.
Tuo on tuo autokaupiaiden vaalima vale ja iso semmoinen. Kun täällä nyppäistään ALV pois hinnan päältä 21%, niin loppu jäämmä on alle suomeen tuodun verottoman auton. Viimme vuosina suomi on tosin kunnostautunut ja kirinyt tuota verotonta hintaa kiinni, mutta edelleen se on sen pystynyt pitämään yläpuolella keskimääräistä euroopppalaista hintaa.
http://www.volkswagen.fi/golf/hinnat näkyy olevan golf 16 000euroa ja rapiat
http://www.new.volkswagen.be/nl/models/Golf7/promo.html?tc=sem-models_nl-be-google-golf&kw=keyword&gclid=CJqqu4v9mb4CFfShtAodVycAEg
Ja belgian hinta alvinee näkyy olevan miltei sama 16 000 ja rapiat
Mun käsitys on, että tehtaat on myyneet maahantuojille autoja halvemmalla tänne kehitysmaahan, jossa kansalaisilla ei ole varaa ostaa niitä autoja, jos sama kate lyötäisiin muiden maiden hankintahintojen päälle verojen kera.






