rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: HuruUkkeli
« : 6.01.2014 kello on 18:21 »

Ei sitä tänäpäivänä tiedä - tyyli on enempi: tehdään vaan "näin" (kyselemättä)..
Epäilen suuresti henkilökuljetuksen olevan luvatonta (yleisellä tiellä) tällä aiemmin laittamallasi "laitoksella"

Mitäs yhteistä tuolla huvilavaunuja valmistavalla firmalla? Jäi ^ sen tapainen käsitys..


Pitäis tietää eikä "epäillä suuresti" jos on kerran varmaa tietoa.

Koitan pysyä aiheessa ja laitoin vain linkin "iiteen" esittämään kysymykseen.

Ei hullumman näköinen, mitenköhän lie sisätilojen osalta?

Näemmä löytyy kotimaisiakin, ja saunalla  Thumb

(Kuva piiloitettu, klikkaa tätä niin näet kuvan.)
Kirjoittanut: 88k5
« : 6.01.2014 kello on 11:26 »

Luulis poijiilla olevan asiat hallussa, eivät varmaankaan montaa kiekkaa täällä pyöris jos ei ole.

http://www.anvianet.fi/huvilavaunu/
Ei sitä tänäpäivänä tiedä - tyyli on enempi: tehdään vaan "näin" (kyselemättä)..
Epäilen suuresti henkilökuljetuksen olevan luvatonta (yleisellä tiellä) tällä aiemmin laittamallasi "laitoksella"


Mitäs yhteistä tuolla huvilavaunuja valmistavalla firmalla? Jäi ^ sen tapainen käsitys..

Tuli joku vuosi sitten stadin matka+caravan-messuilla potkiskeltua talovaunujen renkaita. Myyjä sanoi ihan suoraan, että ei niitä (jarrullisella telialustalla olevia) oikeasti voi vetää tiellä, muuten kuin hyvin pieniä siirtoja.. Kaikki heiltä lähteneet oli silloin viety lavetillaa.. Mitat ja ylitykset sellaisia, että kiinniottaa..

Itse olen vetänyt 4tn painoisella V8 6.5TD nelikolla tuollaisen huvilavaunun

tapaista räystäällistä taukotupaa (>2tn, jousitettu, työntöjarruin) reilut 50km. Karmea vedettevä - ei halo tuulta juuri lainkaan, painopiste korkealla + raideleveys kapea..  vikuri Thumbd
Kirjoittanut: HuruUkkeli
« : 6.01.2014 kello on 07:23 »

Voipi olla;
1) millä polttoaineella ajelee (jouukuusikauppiaat tietää polttonesteratsiat)
2) ajokorttipuoli, jos tuo jontikka on liikennetraktori, niin CE-kortti pitää olla..
Pitää tietää mitä tekee  8)
Luulis poijiilla olevan asiat hallussa, eivät varmaankaan montaa kiekkaa täällä pyöris jos ei ole.

http://www.anvianet.fi/huvilavaunu/
Kirjoittanut: pekkamal
« : 5.01.2014 kello on 11:05 »

Tälläisen matkailuvaunu yhdistelmän bongasin viimekesänä 8-tiellä Siikajokea ylittämässä. Oli menossa Nordkappiin ja lähtenyt liikkeelle Itävallasta
Kirjoittanut: HiTec
« : 5.01.2014 kello on 10:55 »

Tuolla ma-puolella kun olisi aatoksissa jos pääsisi laakista tuollaisen "pienen" 20v loikan auton iässä eteenpäin :D

Ja tähän sitten päädyttiin => Et sattus tarttemaan erittäin hyvää Peugeot 1007 henkilöautoa ;D
Kirjoittanut: Aakku
« : 5.01.2014 kello on 09:16 »

Eikös tuo vastaa sellaista jalasmökkiä, jota joku kansanedustajakin joskus käytti veronkiertoon?

Ilman rakennuslupia mihin rantaan vain. Jos tulee sanomista, niin siirtää toiseen paikkaan. Tekee siitä hinattavan laitteen, tai vetelee traktorilla. Sanoo vain kyselijöille, että liittyy maatalouteen, niin voi olla lähes kuinka kummallinen mitoiltaan. Maatalouskäytössä voi olla vaikka renkien ja piikojen taukotupa tarvittaessa.
Tämä maatalousjuttu liittyi vain siihen muistikuvaan, että tiellä ei saisi vetää traktorilla poikkeavilla mitoilla olevia hinattavia laitteita, ellei se liity ammatinharjoittamis een. Siksi kai pitäisi virkavallalle selittää, että se jollain tavalla liittyy työhön/maatalouteen.

Voi olla säädökset muuttuneetkin, mutta jonkun tollaisen säännön hämärästi muistan.
Kirjoittanut: HiTec
« : 5.01.2014 kello on 08:48 »

Eiköhän se jokainen osta kulkineensa sen mukaan, miten on pörssissä varaa

Tässä kohtaa pitäisi varmaan itsekin piakkoin vedellä hieman noita pitkän aikavälin suunnitelmia tuon kaluston suhteen. Tuolla ha-puolella kun olisi vähennystarpeita, mutta tuleeko tilalle pa vaiko laitetaan vain fyrkat fikkaan ja jossain vaiheessa vaihdetaan parempi ma. Tuolla ma-puolella kun olisi aatoksissa jos pääsisi laakista tuollaisen "pienen" 20v loikan auton iässä eteenpäin :D Monessa alustassa meinaan nuo uudet korimallit ajoittuvat juurikin tuohon 2007...09 nurkille, mitä noita alustoja on tässä pa-metsästyksessä tullut jo koeistuksittuakin. Ja pa:n ajoneuvoverotuksess a juuri -08 on se virstanpylväs joka muutti perusveron osuutta aika merkittävästi, siksi tuo kiinnostus tässä pa-casessa osuu juuri tuohon kohtaan - mutta samallahan sitä tulee tosiaan tutustuttua noihin ma-alustoinakin 8)
Kirjoittanut: massimo
« : 4.01.2014 kello on 21:04 »

Täällä luulee tosikaravaanarit että kaikki on vaan heitä varten, siksi tuo jatkuva höpötys alinopeudesta rekkojen jakeluautojen maatalouskoneiden ym.:n häiriöstä teillä. Tuo kanssa ihmetyttää että aina pitäis kaikkien ajaa navin mukaan juuri ja juuri sakkorajalla nää asuntoautot jotka on rakenneltu kaikkein halvimmille ja huonoimmille pakun alustoille ja aina ylikuormattuja korkeita isoja epävakaita tötteröitä hinnastaan huolimata, samoin asuntovaunuyhdistel mät vetoauton hyvyydestä riippumatta. Loppuu leipä ja kaupoista tavara niinkuin pysähtyy koko maan teollisuus ja kaikki muukin toiminta jos ei teillä kule muut kun hupiajelijat ja jupit.


Eiköhän se jokainen osta kulkineensa sen mukaan, miten on pörssissä varaa ja varmaan nuo alustat (halvimmat ja huonommat) tulevat samalta hihnalta, mistä valmistuu "ns jakeluautotkin" ja mielestäni ei tällä saitilla ole paljon farmareita moitittu, mistä lie moinen?
Kirjoittanut: sipu
« : 4.01.2014 kello on 20:44 »

saiskos tuollasen möksän
viedä vaikka kausipaikalle
olis kyllä aika herkku  Thumb
Kirjoittanut: mjo33400
« : 4.01.2014 kello on 19:25 »


Niin, tuolla Hurun kuvassa ainakin oli  :o Liekö ihan "hinattavalaite"..

Eikös noissa traktorivetoisissa "torijunissa" taas ole D1E/DE ajokorttivaade  :-X

En tiedä, siksi kysyin. ;)