rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.


Vastaa

Varoitus: tähän aiheeseen ei ole vastattu yli 365 päivään.
Jollet ole varma että haluat vastata juuri tähän, harkitse uuden aiheen aloittamista.

Huomioi: tämä viesti näytetään vasta kun valvoja on sen hyväksynyt.

Nimi:
Sähköposti:
Aihe:
Otsikon ikoni:

Liite:
(Poista liite)
(lisää liitteitä)
Sallitut tiedostomuodot: gif, jpg, jpeg, mpg, mpeg, pdf, png, odf, kmz, gz, ov2, bmp, ods, zip
Rajoitukset: korkeintaan 10 liitettä, yhteiskoko korkeintaan 2000KB, yksittäisen liitteen koko korkeintaan 500KB
Huomaa, että liitetiedostot vaativat valvojan hyväksynnän.
Varmistus:
Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet
Kuuntele kirjaimet / Pyydä uusi kuva

Kirjoita kuvassa näkyvät kirjaimet:
Suomen ex-pressan (Sale) sukunimi:
Saunassa käytetty vasta on toiselta nimeltään?:

Oikotiet: paina alt+s lähettääksesi viestin, tai alt+p esikatsellaksesi


Lähettämällä viestin hyväksyt kirjoitussäännöt


Yhteenveto

Kirjoittanut: retkeilijä
« : 6.08.2013 kello on 12:45 »

Minun mobiiliin oli asennettu ylikoon renkaat, 225 mm leveät ja vakio on 215 mm. Tehoa lisää viitosvaihteella ajoon saa jos renkaat on vakiot. Tuolla 80 km/h nopeudessa vaikutus on n.5 km/h. Minulla nopeusmittari näyttää nyt (kuluneilla renkailla) GPS tarkistuksen mukaan oikein.
Kirjoittanut: jarper
« : 5.08.2013 kello on 22:06 »

No nyt alkaa olemaan auton läpikäynti, huolto ja varustelu loppusuoralla - epäselvinä olleet toiminnot ja ominaisuudetkin alkaa pikku hiljaa hahmottumaan ja tyytyväisyys auton ostoon vaan lisääntyy..
Mutta yks asia ihmetytti tänään kovasti kun olin toista kaasupulloa ostamassa; kaasuboxiin ei mahdu kuin yksi 11 kg:n teräspullo vaikka selvästi kahdelle on paikka. Onko tämä saksalaisten pullokoon syytä vai mitä..? Täytynee ostaa tuohon toiseks Agan 6 kilon alumiinipullo, eiköhän se siihen mahdu kun boxin kokonaisleveys on n. 55 cm..?
Kirjoittanut: vaanari61
« : 24.07.2013 kello on 14:51 »

Edellisessä viestissä kirotusvihreitä, viesti kirotettu kännyllä . . .

Eikä se näytä siitä paranevan vaikka kirottaa kotikoneella . . .  ;D


Jos ostat vermeen, olisi hyvä vaihtaa tuo kuvassa oleva sulake vikavirralliseen sulakkeeseen. Työn saa tehdä vain valtuutettu sähkömies. Vikavirta hyvässä lykyssä pelastaa henkesi. Laitata samalla DIN kiskomallin sähkömittari, menee samoilla "tulilla" kun sähkäri asennukset tekee.

http://juhansahko.net/verkkokauppa/product_details.php?p=308

Sellainen kapea ei diginäytöllä, . . .   

Onko tuo nykyinen "totsi" 10 A vai 16 A ? 

Huomioi sitte se seikka sähkärin kanssa että vikavirtatotsin täytyy katkaista myös nolla, muutoin se on todella vaarallinen, syy siihen on: Kun auto kytketään verkkovirtaan "perinteisellä" pistotulpalla, et voi tietää kumpaa "karvaa" virta kulkee ja kumpi on nolla. Perinteinen totsi esim. omakotitalossa katkaisee vain virran, ei tarvi katkaista nollaa kun asennukset ovat kiinteitä joissa napaisuuden vaihtuminen ei ole mahdollista, semmosta... Tais tulla selvitys tarpeeksi epäselvästi ?

Jos tuo vitosvaihde teettää jatkuvasti vaihtoa vitoselta neloselle ja taas toisatpäin, lienee aihetta vaihtaa vitonen tiheämpään ?

Osat saa kohtedullisesti tuolta:  http://www.tamgears.com/

Samassa vaihtaa vaihdelaatikkoon öljyt ja tarkistaa että öljyä tulee riittävästi, elikkä kun selviää mikä vaihdelaatikkomalli niin tiedetään paljonko enempi olisi hyvä laittaa mitä ohjekirja sanoo, minulla ohjekirjassa on 2.5 l nyt laatikossa on 3 l, se varmistaa voitelun vaihdelaatikossa. Liikakaan ei ole hyväksi . . .

Itelle vaihdatin tiheämmän vitosen, minun autoni vaihteistoon niitä on kahta vaihtoehtoa, minulle tuli se tiheämpi, joka vaikuttaa enempi. Itellä -98 2.5 TDI integroitu,( viimeisiä 2.5 TDI:tä, sitten tuli 2.8:sit . . . ) Tarpeeseen tuli tuo "vitosen"vaihto . . . Äänisaaste lisääntyi hieman vitosella ajettaessa mutta eipä tarvi jatkuvasti "melekkuuttaa vexelloodaa" . . .

Kirjoittanut: nieppi
« : 24.07.2013 kello on 11:54 »

Mikä mahtaa olla tuossa lämminkaapissa lämminvesivaraajan takana seinässä kiinni olevan  valkoisen boksin ja katkaisimen merkitys? Valistuneita arvauksia..?
Siinä on virran sisääntulon pääsulake
Kirjoittanut: jarper
« : 24.07.2013 kello on 11:38 »

Kyllä tuolla autolla matkaa tekee, jos vielä vaihteisto on kunnossa (5. vaihde).
Tasasella vitosvaihde toimii hyvin, mutta ylämäkeen kyllä pitää neloselle vaihtaa. Taisi jossain olla ohjeenakin ettei vitosella kauheasti kannattais vedättää..

Tuossa edellä tulikin apuja tuon sähköpatruuna asian selvittämlseen, elikkä eikus pemkit auki, kaappien pohjien irroitusta ym:ta sulkeista niin kyllä komponentit löytyy
Jos ja näillä näkymin kun kaupat toteutuu niin kyllähän auto pitää penkoa läpikotaisin. Ja auton historiatiedoista löytyi edellisen omistajan (siis edellisen edellisen..) yhteystiedot johon pitää olla yhteyksissä, jos sieltä löytyis myös lisävinkkejä.

Kännykästä löytyi muutama koeajolla otettu kuva. Mikä mahtaa olla tuossa lämminkaapissa lämminvesivaraajan takana seinässä kiinni olevan  valkoisen boksin ja katkaisimen merkitys? Valistuneita arvauksia..?
Kirjoittanut: vaanari61
« : 24.07.2013 kello on 11:14 »

Pääsetkö tutkimaan perikunnan varastoja ? Todennäköisesti nuot puuttuvat osat ja muutakin autoon liittyvää löytyy varastoista  ;D

Talvipaketti tuohonaikaan saattoi sisältää pari ilmalämmitys-suutinta lisättynä perusjärjestelmään ja sähkökalvolla lattialämmityksen, kenties lämmitettävät peilit ja huohottimenputken sähkövastuksen ja ulkopuolisen ikkunapeitteen. Ja lisätäämpä mahdollinen eristetty jätevesisäiliä mahdollisella tyhjennysputken saattovastuksella. Ja saattaapa olla vielä automaattinen pullonvaihtaja mittarinkaulan lämmitysvastuksella . Nämä kaikki on "mahdollisesti" talvipakettia . .  .

Osa noista varusteista jotka edellä luettelin on tarpeen jos talavella reissaat . . .

Tuossa edellä tulikin apuja tuon sähköpatruuna asian selvittämlseen, elikkä eikus pemkit auki, kaappien pohjien irroitusta ym:ta sulkeista niin kyllä komponentit löytyy
Kirjoittanut: Jogi
« : 24.07.2013 kello on 09:16 »

Sähköpatruuna tarkoittanee sähköllä (tai yhd. kaasu & sähkö) toimivaa käyttöveden lämmitintä (Truma Therme tai Trumatic Boiler).

Kaksoispohja-auto tuo ei ole. Kaksoispohjassa on yleensä aina tavaratila ja tuossa ei ole.

Kyllä tuolla autolla matkaa tekee, jos vielä vaihteisto on kunnossa (5. vaihde).
Kirjoittanut: tsahkali
« : 24.07.2013 kello on 07:17 »

Mutta en sittenkään vaikka on tollanen "kevyt" 1.9:llä koneella niin en tuota ostaisi, kyseessä on kuiteski vanhalla tekniikalla oleva yksilö, nyky 1.9:sit on eri juttuja ne . . .
Paljon tuota 1.9:ä on parjattu ja remontattu, pääsääntöisesti ne ongelmat on alkovien kohdalla.
Nätillä käytöllä tuo koppa kulkee ja kukkuu kun ei liikoja pyydä/odota . . .

Voi hitsi, pitäsköhän mennä hoitoon, kun en 10vuodessa huomannut mitään ongelmia! Oli sentään alkovi ja Alpitkin tuli ylitettyä useasti...
Ai juu, oli yx sentän: Jos oli yli 15% nousua, niin ykkösen ja kakkosen väli tuntu liian pitkältä!

Onneksi ostajat yleensä koeajavat auton.  ;D
Kirjoittanut: jarper
« : 24.07.2013 kello on 00:46 »

Mutta en sittenkään vaikka on tollanen "kevyt" 1.9:llä koneella niin en tuota ostaisi, kyseessä on kuiteski vanhalla tekniikalla oleva yksilö, nyky 1.9:sit on eri juttuja ne . . .
Niin, jos asuntoauton ostobudjetti on rapiassa kymppitonnissa niin on pakko tehdä jossakin suhteessa kompromisseja. Ja minun kohdalla kompromissi ei nyt vaan tällä kertaa tarkoita hankinnan siirtämistä vuosilla, säästämistä ja budjetin 2-3-kertaistamista uudemman tekniikan saamiseksi.

Mutta jos jollakin olis vielä infoa noihin alkuperäisiin kysymyksiin eli lämmmityssysteemeih in ja pöytäryhmän putkitukiin, niin kiitollisuudella otan vastaan.. :)
Kirjoittanut: vaanari61
« : 23.07.2013 kello on 23:59 »

Sanoo tietämättömyyden syvä rintaääni....

Luulet vaan . . .

Mutta en sittenkään vaikka on tollanen "kevyt" 1.9:llä koneella niin en tuota ostaisi, kyseessä on kuiteski vanhalla tekniikalla oleva yksilö, nyky 1.9:sit on eri juttuja ne . . .

Ennen kommenttiani ei ollut tietoa vermeestä/mallista/painosta.

Paljon tuota 1.9:ä on parjattu ja remontattu, pääsääntöisesti ne ongelmat on alkovien kohdalla.

Nätillä käytöllä tuo koppa kulkee ja kukkuu kun ei liikoja pyydä/odota . . .

Kokonaispaino tuolla ei ole 3.5 tonnia kuten monella alkovilla on ja alkoveilla painot tuuppaa meneen ylikin kaikkine polkupyörä telineineen ym. muine vermeineen . . .