Nuo ovat uutisissaan satakunta (tietokoneiden vuosissa) myöhässä. Jos ihminen vaivautuu ajattelemaan puolisen minuuttia näitä "yllättäviä" turvallisuusriskejä, hän huomaa kyllä kuvion.
Tokihan kaikki tietävät, että tietokone on ohjelmoitu laite. Esimerkiksi tietoliikenneportei
ksi nimitettyjä ohjelmanpaloja on värkätty mikkisoftan systeemeihin valmiiksi 99999 kappaletta (ainakin). Vaunujen omistajina tiedätte, että jokainen uusi läpivienti lisää mahdollisuutta veden päästä sisään. Jos poraisitte 99999 reikää valmiiksi mahdollista tulevaa käyttöä varten, ihmettelisittekö kun vesi löytää tiensä läpi?
(saisitte lisäksi yhtä tiiviin vaunun kuin minä juuri sain

)
Tietokoneisiin on kaikkineen koodattu erilaisia takaoviksi kelpaavia ohjelmanpalasia kymmenin tuhansin. Ja aivan samala tavalla kuin (taas) vaunussa, jokainen "läpivienti" täytyy ensin tehdä. Kone ei osaa sitä itse. Microsoftin tapa tiivistää nuo läpiviennit on a) olla puhumatta niistä ihan jokaiselle ja b) laittaa vessapaperia tukkeeksi reikään.
Koska maailma on sellainen kuin on, hyväuskoisuus internetissä on huono juttu. Pitää ymmärtää että joku näkee Sinut (ja varsinkin Sinut) aina.
Sitä minä en ymmärrä, miksi ihmiset eivät ole äänestäneet jo jaloillaan ja vaihtaneet käyttöjärjestelmiää
n. Vain rahanmeno saa suuryritykset toimimaan toisin.