Kirjoittanut: Janos
« : 23.03.2013 kello on 14:42 »No nyt toimii. Paineanturi oli sökö.
Kirjoittanut: Janos« : 23.03.2013 kello on 14:42 »No nyt toimii. Paineanturi oli sökö.
Kirjoittanut: Janos« : 1.03.2013 kello on 15:21 »Asia harvinaisen selvä, eikun huoltoon!
Kiitos! Kirjoittanut: "Masi"« : 1.03.2013 kello on 15:20 »Kyllä syttyy. Alusta on fiat ducato maxi ja manuaali ilmastointi. On oltu pakkasessa, helteessä ja aina on syttynyt.
Kirjoittanut: Janos« : 1.03.2013 kello on 15:12 »Voisko joku Ducaton omistaja vielä vahvistaa, että nappulaan syttyy valo talvellakin? (lähti kompura käyntiin tai ei)
Kirjoittanut: arska100« : 1.03.2013 kello on 14:12 »^Mitä ympäristö ystävällisempi niin sitä karkaavampi.. ![]() Kirjoittanut: 88k5« : 1.03.2013 kello on 14:02 »^
Väittävät, että ennen osattiin tehdä autoja.. Mulla kesä/harrasteautona vm. -90 Nissan 200SX ja viime syksynä A/C vielä toimi (tänä vuonna ei ole kokeiltu) *kop-kop* . Ikinä ei A/C-huollossa ollut - auto ollut mulla 19 vuotta ![]() Sanoi kerran yksi A/C-huoltaja, että ei kannata siihen koskea jos toimii.. eri aineita nykyään, eikä vanhoja saa mistään Kirjoittanut: arska100« : 1.03.2013 kello on 13:40 »Yleensä ilman vuotoa ne kylmäaineet ei kaikkoaTaitaa kaikissa autoissa vuotoja olla mutta määrät vaihtelee.. Niin kuin tuossa kirjoitit niin yleensä kun aineet menee niin sanotun alarajan ali loppuu ilmastoinnin toiminta. Viimeisin auto joka tuon teki oli -06 Touran ja ei varmasti oltu huollettu aikaisemmin.Huolto tehtiin viime keväänä..Kirjoittanut: 88k5« : 1.03.2013 kello on 13:06 »Yleensä ilman vuotoa ne kylmäaineet ei kaikkoa
![]() Oliko pari vuotta sitten pykälät muuttuvat, että joutuvat A/C -huollossa mittaamaan vuodon aina (tyhjennyksen jälkee). Jos vuotoa yli limitin, ei saa /saisi täyttää (löytyy toisia pajajo jotka.. )Jos 2004 mallin auto ei A/C -huollossa ole käynyt (tai siitä on reilut 5 vuotta) taitaa kylmäaine vaihtua "enempi karkaavaksi" nykyisissä huolloissa Kirjoittanut: Turhan Höpöttäjä« : 1.03.2013 kello on 13:01 »Fiiliksessä pidettävä alle 5C:ssa vielä ikkunat tiukasti kiinni, muuten kuski vilustuu, mutta valot syttyy pakkasellakin ilman akun lämmitintä. HuruUkkeli sinä häiritset höpinöilläsi vakkaista ilmastointi sivustoa. ![]() Sama täällä, akku lämpiää konetilassa ja ikkunat kiinni kylmällä. ![]() Kirjoittanut: arska100« : 1.03.2013 kello on 12:36 »Ei välttämättä ole muuta vikaa kuin että kylmäaineet vähissä. Mulla ollut pari henk.autoa jossa ei ilmastointi ei pelannut keväällä mutta kun huollatti/lisäsi ainetta niin taas mentiin pari vuotta ainakin..
|