Sivuja:
Sivuja:
- #1 kirjoittanut 88k5 tänään kello 19:24
-
Kovassa on usko "alle" -sanaan, oikea on "enintään".. iso joukko, joilla kokonaismassa on "tasan", ja ne kuuluvat siihen joukkoon "alle".Jos totuus olisi toinen, ei "tasan" 3500kg ajoneuvo kuuluisi joukkoon lainkaan, koska raskaiden sanamuoto on "yli" .. olen aikoinaan AL:ää pyytänyt lukemaan omat tekstinsä "tasan 3500 kg" -lasit päässä, ja korjaamaan tekstinsä
- #2 kirjoittanut Hauho tänään kello 19:07
-
Lensin Malagaan tänään aamulla ja lämpimään kun lupaavat 10 asteen lämpöyilaa kotosuomeen Mietin kauanko eläkeläinen viihtyy ja kauanko kannattaa täällä olla Lounastrimme ruhtinaallisesti vaimon kanssa lasku oli jotain 33 euroa, juomina pari kolaa ja yksi lonkero.Annokset niin suuria että kumpikaan ei jaksanut tyhjentää lautastaan, mutta salaatit tuli syötyä kaikki. Hyvä!Huomenna siirrytään kiinalaisiin ravintoloihin ja syödään kevyempi menu lounaaksi 7euroa + juiomat.
- #3 kirjoittanut 88k5 tänään kello 19:04
-
Voi sen laittaa näinkin nähtäville, niin ei tartte kaikkien kuukkelia kuluttaa Lainaus käyttäjältä: finlex28 §Muut moottorittomat ajoneuvotPolkupyörällä tarkoitetaan yhden tai useamman henkilön tai tavaran kuljettamiseen valmistettua polkimin tai käsikammin varustettua ja täysin tai pääosin lihasvoimalla käytettävää vähintään kaksipyöräistä ajoneuvoa. Polkupyörä voi myös olla varustettu sellaisilla yhteenlasketulta jatkuvalta nimellisteholtaan enintään 250 watin tehoisilla sähkömoottoreilla, jotka toimivat vain poljettaessa ja kytkeytyvät toiminnasta viimeistään nopeuden saavuttaessa 25 kilometriä tunnissa (sähköavusteinen polkupyörä). Sähkömoottorit voivat kuitenkin toimia polkematta, jos nopeus on enintään kuusi kilometriä tunnissa.Mitä tässä laissa säädetään polkupyörästä, sovelletaan myös sellaiseen potkupyörään ja muuhun vastaavaan moottorittomaan ajoneuvoon, jolta koon tai käyttötarkoituksen vuoksi on tarpeellista edellyttää heijastin- ja valaisinvaatimusten sekä muiden polkupyörää koskevien keskeisten turvallisuusvaatimu sten täyttymistä.Moottorittomaksi ajoneuvoksi katsotaan myös tieliikenteeseen tarkoitettu ja varustettu eläimen vetämä vaunu ja reki, jolta koon ja käyttötarkoituksen vuoksi on tarpeellista edellyttää heijastin- ja valaisinvaatimusten ja muiden ajoneuvoa koskevien keskeisten turvallisuusvaatimu sten täyttymistä.29 §Kevyt sähköajoneuvoKevyellä sähköajoneuvolla tarkoitetaan sellaista muuta sähkömoottorilla varustettua ajoneuvoa kuin 28 §:n 1 momentissa tarkoitettua sähköavusteista polkupyörää tai L-luokan ajoneuvojen puiteasetuksessa tarkoitettua L-luokan ajoneuvoa, jonka eteenpäin vievien moottoreiden suurin yhteenlaskettu jatkuva nimellisteho on enintään 1,00 kilowattia ja rakenteellinen nopeus enintään 25 kilometriä tunnissa.https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2021/20210082#a82-2021
- #4 kirjoittanut Aakku tänään kello 18:56
-
Lainaus käyttäjältä: Hesus - tänään kello 18:17Turha kai se on tässä vääntää jos toinen ei joko edes suostu lukemaan lakitekstiä, tai ei ymmärrä sitä.Ajoneuvolaki II luku 28 §...
- #5 kirjoittanut armas ujomieli tänään kello 18:35
-
Inkalan kartano.
- #6 kirjoittanut tsahkali tänään kello 18:29
-
Lainaus käyttäjältä: porakone - tänään kello 17:39Tuotenumero kyseisessä laitoksessa 60-03409 mutta saahan tuota useimmista varaosaliikkeistäki n.Ompa kummaa ainetta: Parantaa pakkasenkestoa mutta ei siedä jäätymistä!
- #7 kirjoittanut Solikka S10+ tänään kello 18:22
-
Tuli tuossa reissun päällä huomattua että toisinaan poltin lähti päälle mutta kiertovesipumppu ei. Noin kun tekee sammuu poltin hetken päästä. Mikähän tuon tekee ?Mikäli olen oikein ymmärtänyt niin kiertovesipumppu pitäisi lähteä ensiksi päälle ja tämän jälkeen polttimen. Kylmästä ei reissussa kumminkaan kärsitty kun myöhemmin aina lähti oikealla tyylillä päälle eli kiertovesipumppu eka ja sit poltin.Laitto vaan ihmettelemään miksi kiertovesipumppu ei aina reagoinut. Kiertovesipumppu ohjauspaneelista keskiasennossa eli Kiertopumppu kytketty toimintaan ohjauspa-neelin termostaatin ohjaamana. Lämmittimensisäinen termostaatti ohjaa säh-kö/nestekaasulämmittimen toimintaa.Onko tähän vinkkejä tai niksejä mikä kyseistä toimintaa aiheutti.?
- #8 kirjoittanut Hesus tänään kello 18:17
-
Turha kai se on tässä vääntää jos toinen ei joko edes suostu lukemaan lakitekstiä, tai ei ymmärrä sitä.
- #9 kirjoittanut porakone tänään kello 17:39
-
Liqui Molyllä on tuote nimenomaan pakkaskestävyyden parantamiseen. Motonetti kyllä nimeää tuonkin tuotteen jäätymisenestoainee ksi joka kuulostaa suht samalta kuin Diesel 100, mutta tuotekuvaukset kuitenkin eroavat. LM:n tuotekuvauksessa lukee että "Lisää dieselpolttoaineen juoksevuutta ja suodattuvuutta." kun taas Diesel satasesta sanotaan "estää polttonesteen joukkoon päässeen veden aiheuttamat käyntihäiriöt". Ja nimeomaan tuota juoksevuutta ja suodattuvuuttahan silloin haetaan kun arveluttaa että polttoaine hyytyy. Toki D100:kin sisältää setaaniluvun nostajaa mutta itse kuitenkin käyttäisin mielummin tuota LM:ää jos ei ole nimenomaan vesiongelma kyseessä.Tuotenumero kyseisessä laitoksessa 60-03409 mutta saahan tuota useimmista varaosaliikkeistäki n.
- #10 kirjoittanut Aakku tänään kello 17:30
-
Lainaus käyttäjältä: volvo - tänään kello 17:25 mistä se talvidiesel on kanisteriin tullut jos sitä ei saa vielä asemilta? ehkä parempi että ojeet missä ei ole mitään järkeä poistetaan.Mulla on aina 10 L kanisteri talvidieseliä jemmassa...Se on tarkoitettu tosin terapiatraktorille, jolla pukataan lunta talvella.
Sivuja: