Matkailukeskustelut > SFC-alueet

Jaala ei halua karavaanareita....

(1/6) > >>

oh5yw:

88k5:
Objektiivisesti ajateltuna huoli on varmaan ihan todellinen. Vaikutuksia on varmasti myönteisiä ja kielteisiä..
Tuo kenties €uroja paikallisille liikeille/palvelun tuottajille, mutta haitat kohdistuvat hyvin pistemäisesti.

99:
Jaala nyt on viimeisen kymmenvuoden aikana muuttunut aika autiokyläksi. Lisäksi aika kaksinaamaista tuo että karavaanarialue muka pilaisi luontoa, katsoisivat ensin oman kylänsä kuntoon ennen kuin alkavat tuommoista väittämään.

88k5:
^
Siksipä se (niiden paikalle jääneiden näkökulmasta) onkin iso muutos nykyiseen.
Naapureiden kannalta esim. tien käyttö nopeasti kymmen/satakertaistuu, ennen oli järvi juhannuksena hiljainen, kieltämättä jätevesien käsittely huolestuttaa. Joku voi olla huolissaan oman metsänsä marja/sienisadosta, talvikekkailijoista jne..

Se pitää kenties tehdä paikan toiminnanharjoittaj an noista vaikutuksista YVA (ympäristönvaikutust enarviointi) hanke. Siihen pääsevät naapurit ja viranomaiset mukaan keskustelmaan/kirjelmöimään vuorovaikutteisesti . Hakijan kannalta saattaa tuntua "kiusaamiselta"..

juuso8:
Jaalassa ei ole edes Alkoa.
Mutta sinne voisi tulla, kun kysyntää syntyy.
http://www.tupalo.fi/jaala/alkon-tilauspalvelupiste-k-rautamaatalous-e-paavolainen

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View