Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

Akun hankinta edessä

<< < (3/17) > >>

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Alan -  8.04.2011     kello on 17:42 ---^

Ei aavistustakaan, sehän on toisella puolen vaunua kuin akku ja johdot on piilossa. No nyt kuitenkin olin unohtanut sen päälle päiväksi, kuormitusta oli tv:n herätevirran ja antennivahvistimen verran. Jännite akussa 12,8 V. Laitoin lisäksi noin 13 W ledivaloja päälle ja katselen illemmalla, jotta muuttuuko.

Onneksi löytyy reissun ajaksi tarvittaessa uudenkarhean veneen hupiakku, jolla voi reissun ajaksi korvata tuon vanhan.

--- Lainaus päättyy ---

Toi 12,8 voltin lepovirta tuolla kulutuksella on ihan hyvä. Nappaa akun kenkä irti ja katso seuraavana päivänä. ;)

Alan:
Nyt kevyt kuormitus on jatkunut edellisen viestin jälkeen ja jännite painunut jo 11,95 volttiin. Mittasin useita kertoja, tasaisesti laskee. Päällä oli pari tuntia em. valojen lisäksi Truma.

Akkukauppaan asiaa? Tv ja antennivahvistin ei mahda paljoa kuluttaa. Vanhoja halogeeneja polttamalla olisi tainnut jännite pudota hetkessä? No seuraan vielä iltaan asti.

Akku on Exide Gel 80 Ah, lienee alkuperäinen, vuodelta 2003.

Waari:
Ei vaikuta että akku olisi vielä tien päässä, laita se C-Tekki takaisin ja anna sen poistaa akusta sulfiittia ainakin pari viikkoa niin saat tuon luultavimmin vielä pelittämään. C-Tekkiä kannattaa käyttää aina väliin ja pitkiä aikoja niin se hoitaa akkua.

mjo33400:

--- Lainaus käyttäjältä: Waari -  8.04.2011     kello on 21:00 ---Ei vaikuta että akku olisi vielä tien päässä, laita se C-Tekki takaisin ja anna sen poistaa akusta sulfiittia ainakin pari viikkoa niin saat tuon luultavimmin vielä pelittämään. C-Tekkiä kannattaa käyttää aina väliin ja pitkiä aikoja niin se hoitaa akkua.

--- Lainaus päättyy ---

Miksi aina väliin, miksi koko ajan?

Alan:
No mulla on viikko aikaa. Voihan sen antaa latailla sen verran. Pääasia tosiaan on, että vesipumppu pelaa.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View