Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Geokätköilykaravaanarit
petrimar:
Kätköily on mukavan luonnonläheinen harrastus, jos vain kulkee aistit avoinna.
Siinä voi tutustua luonnon monenlaisiin ihmeisiin. Kätköjä etsiessä kannattaa kuitenkin hiukan malttaa, eikä työntää käsiä kaikkiin koloihin niin kuin minä ;)
Etsin erään kätkön ja vauhtia oli vähän liikaa. Etsin innolla kätkörasiaa jokaisesta kolosta muutaman metrin alueelta. Silloin en vielä huomannut mitään muuta kuin kätköpurkin lopulta. Mutta sen jälkeen paikalla muutaman kerran käyneenä huomasin tämän veijarin :o
Samassa paikassa tämä viihtyy ja myös viime kesänä siellä on ollut samanlainen. Ja kun se lähtee pakoon, menee se juuri siihen koloon, johon minä työnsin käteni ensimmäisellä kerralla :o
Onneksi ei ollut silloin "kotonaan" 8)
iso-juuso:
Ahvenanmaalla ei kyykäärmeitä nähty, mutta rantakäärmeitä sitäkin enemmän.
Tämä veijari luikerteli hetki kuvan oton jälkeen juuri sen kiven alle, josta purkkia olin hakemassa. Nämä eivät onneksi ole myrkyllisiä.
nieppi:
Mä oon onneks niin arkajalka et kurkin ensi fikkarilla noihi koloihi ennenku työnnän käteni
petrimar:
--- Lainaus käyttäjältä: nieppi - 20.07.2011 kello on 16:45 ---Mä oon onneks niin arkajalka et kurkin ensi fikkarilla noihi koloihi ennenku työnnän käteni
--- Lainaus päättyy ---
Tervettä itsesuojeluvaistoa pikemminkin ;)
Kepillä on myös hyvä kolistella koloja ennen kättä.
iso-juuso:
Kyllä mäkin kurkin koloihin ja tarvittaessa sohin kepillä ennakkoon, mutta muuten en jaksa isoa painetta kyistä ottaa :o Puree jos on purrakseen!
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta