rekisteriseloste

Tiedote rekisteröitymisestä

Jos et ole saanut vahvistusviestiä rekisteröitymisestä si, tarkista roskapostikansiosi. Tämä erityisesti hotmail ja gmail sähköpostin käyttäjille.

Kirjoittaja Aihe: Lirutteleminen pitkin pusikoita  (Luettu 19468 kertaa)

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Aiheen aloittaja
  • Viimeksi paikalla:20.04.2025 kello on 23:13
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #30 : 21.11.2013 kello on 00:34 »
Sääntöjen on toisinaan oltava aika yksioikoisiakin, jotta asiat pysyis jollain mallilla, sillä tulkitsijoita on muuten melko monta. Jotenkin sekin, mihin leirintäalueilla tehdään tarpeet, luulisi kuuluvan niihin yksioikoisten joukkoon.

Vai kuka sinusta saa ja millä perusteella ja missä tilanteessa tehdä tarpeensa vessojen ulkopuolelle leirintäalueilla? Ja miksi?

Kaikki kunhan tekevät sen toisia häiritsemättä? Kuka määrittelee sen, mikä häiritsee toisia?

Miksi vessoja rakennetaan leirintäalueille?


t.Kaarina

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 8.08.2025 kello on 20:21
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #31 : 21.11.2013 kello on 01:16 »
Sääntöjen on toisinaan oltava aika yksioikoisiakin, jotta asiat pysyis jollain mallilla, sillä tulkitsijoita on muuten melko monta. Jotenkin sekin, mihin leirintäalueilla tehdään tarpeet, luulisi kuuluvan niihin yksioikoisten joukkoon.

Vai kuka sinusta saa ja millä perusteella ja missä tilanteessa tehdä tarpeensa vessojen ulkopuolelle leirintäalueilla? Ja miksi?

Kaikki kunhan tekevät sen toisia häiritsemättä? Kuka määrittelee sen, mikä häiritsee toisia?

Miksi vessoja rakennetaan leirintäalueille?


t.Kaarina

Minusta asia josta ei ole tietoinen tai siitä ei näy jälkiä/ tunnu hajuja jälkeenpäin ei voi häiritä.  Ja tuskin kukaan lorauttaa esimerkiksi ajetulle ruohikolle, kyllä asia hoidetaan paikkaan jossa ei muuten liikuta. Talvi tietty tuo omat rajoituksensa paikan valinnan suhteen, lumessa rämpiminen on yksi huomioitava seikka ja toinen tietty keltainen lumi.

Suosittelen sinulle Kaarina kurkkaamista miesten yleisiin vessoihin paikoissa joissa puskapissimen tuntuu olevan yleistä, ehkä se saa sinut ymmärtämään asian paremmin.

Lähden tästä koiran kanssa yölenkille piakkoin ja on hyvin mahdollista, että koiran lisäksi isäntä tekee iltatarpeensa metsäpolun varteen pusikkoon.   

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:21.07.2023 kello on 01:10
  • Vaasa
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #32 : 21.11.2013 kello on 06:21 »
Eiköpähän tuota terveellä järjellä voi tämänkin asian hoitaa. Jos vähänkään epäilyttää, että tarpeiden tekemisestä voi olla jollekulle haittaa, niin sitten etsitään sitä vessaa tai matkakulkimen tapauksessa mennään sinne omaan kopperoon. Meillä Miehillä kun on vakaa harkinta ja "tähtäin" tähän hommaan. Sitten on hulttioita, joilta tuo ensinmainittu uupuu. Sitten on naisia, joilla on tuo vakaa harkinta, mutta tähtäin puuttuu, joten sitä harkintaa joutuu käyttämään vielä vähän enemmän.  Ja tietenkin vastapainoksi heille on siideripissiksiä, jotka kyykkivät vaikka keskellä kulkuväylää. Ja sitten tokikin tähän välimaastoon sijoittuvia ja vieläpä ns ujopissoja, joille se ainut oikea paikka on vasta desinfioitu posliinikuho, jossa on juomakelpoista vettä pohjalla.

 ;D ;D ;D

*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:10.04.2022 kello on 08:56
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #33 : 21.11.2013 kello on 07:25 »
Jos se ei näy eikä nenään haise eihän sitä silloin ole.

Sent from my GT-S7710 using Tapatalk


*****
  • Kaikkien Kaveri
  • Viimeksi paikalla:16.09.2018 kello on 17:06
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #34 : 21.11.2013 kello on 07:56 »
Kaikista pissimisistä epäekologisin tapa on pissiä vesivessaan ja vettä sen päälle litroittain puhdasta, juomakelpoista vettä, joka nestemäärä sitten kuljetetaan viemäriverkostossa puhdistuslaitoksell e, siellä kuluu energiaa ja kemikaalejakin, ei kovin järkevää touhua. Luontoon sopivalle paikalla lirauttaminen on ekologinen teko, monessa mielessä. Siis kaikki maailman miehet, yhtykää ja ryhtykää pissimään raikkaassa ulkoilmassa kuivalle mättäälle, luonto siitä tykkää! Ja maailma pelastuu!  :laugh: :-*
« Viimeksi muokattu: 21.11.2013 kello on 09:14 »

*****
  • Kalustoon kuuluva
  • Viimeksi paikalla: 1.12.2025 kello on 17:38
  • Kabe, nuperoauto, sillä mennään nyt.
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #35 : 21.11.2013 kello on 08:27 »
Eihän sitä kukaan tiedä kuseeko mies, vai muuten vain seisoskelee, ja nauttii maisemasta. Ja voihan olla niinkin, että eukko on laittanut rakkaansa ulos suolistokaasuja luruttelemaan. Mutta, se viimmeisen tipan heputtelu, se käräyttää monesti. Ja jos laskee laulellen vesiä, sekin herättää huomiota, kun harvempi ulkona yksin lauluun laittautuu.  ;)

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:22.07.2021 kello on 11:11
  • Hulluus on periytyvää, sen saa lapsiltaan
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #36 : 21.11.2013 kello on 08:53 »
Mielestäni on myös kotona ryypiskely täysin tuomittavaa puuhaa. Ympäri kyliähän on rakennettu baareja ja ravintoloita juuri tätä tarkoitusta varten!

Ilmeisesti t. kaarina on käsittänyt, että WC on jokin pakkolaitos, mitä on käytettävä, mikäli mikään muu vaihtoehto ei ole mahdollinen. Ei, ei se mene niin. WC on ainoastaan mahdollisuus.

Mitä järkeä on huuhdella muutama kusidesi kymmenkertaisella kalliisti tuotetulla vesijohtovedellä edelleen sähköllä pumpattavaksi kemiallista prosessia käyttävään vedenpuhdistamoon? Sangen epäekologista touhua.

Kannattaisi siis miettiä asiaa vaikkapa metsän reunassa kusisirpin juurella seisten.

*****
  • Karavaanari
  • Viimeksi paikalla:25.04.2024 kello on 15:31
  • Helsinki Kallio
Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
« Vastaus #37 : 21.11.2013 kello on 10:29 »
Olisko tässä ratkaisu ?


  • Vieras
  • Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #38 : 21.11.2013 kello on 10:42 »
    Koulussa aikoinaan naispuolinen uskonnonopettajakin totesi, että kusisi ulkona seisaallaan, jos se onnistuisi yhtä helposti kuin mielhiltä  :)

    Mutta kolme sivua tekstiä on hyvä alku... "arvoisa yleisöö, ostaakaa jäätelöö, viis markkaa tikku, haistakaa v..."  ;)


    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:eilen kello 10:25
    Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #39 : 21.11.2013 kello on 10:44 »
    No kokeillaan tähän seuraavanlaista ratkaisua. Matkakulkimen vessan tyhjennykseen otetaan naisten kuukausi. Silloin miehet pissii aina matkakulkimen vessaan ja ainoastaan naiset tyhjää sen.

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla:13.07.2020 kello on 20:31
      • www.lintukuvia.net
    Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #40 : 21.11.2013 kello on 11:18 »
    No kokeillaan tähän seuraavanlaista ratkaisua. Matkakulkimen vessan tyhjennykseen otetaan naisten kuukausi. Silloin miehet pissii aina matkakulkimen vessaan ja ainoastaan naiset tyhjää sen.

    Meillä on aina "naisten kuukausi" tyhjentämisen suhteen, mutta kyllä sitä saa molemmat käyttää!  :)

    Tässä puhutaan nyt varmaan kahdesta eri asiasta: puskaan pissimisestä ja törkeästä julkisesta kuseskelusta mihin sattuu?

    Toissa kesänä Toivolansaaren kämppärillä Ikaalisissa oli jotain vetouistelun SM-kisoihin pohjustavia äijiä, ei karavaanareita. Kyllä mä illan tullen katselin sitä touhua: vessaan olisi matkaa 50 metriä. Äijät kävi alkuun rannassa lähellä puskaa. Ei siis mikään piilopaikka. Lopulta "kovimmat jätkät" kusivat jo avoimesti mökkinsä seinää vasten. Mä istuskelin auton edessä ihan aitiopaikalla näkemässä sen touhun, mutta ei se niitä haitannut!  >:D
    Tänä kesänä Rauman Poroholmassa oli hiukan samaa meininkiä. Siellä oli J.Karjalaisen konsertti ja porukkaa juhlatuulella. Sekä karavaanareita että muuta porukkaa.
    Yksikin asuntoautolla liikkeellä ollut mies vietti iltaa kolmen mimmin kanssa, jotka olivat myös asuntoautoilijoita. Lähtiessään mies kusaisi näiden tyttöjen auton kulmalle. Vessaan 5 metriä ja omalle autolleen 10 metriä. Se oli mun  mielestä tosi törkeää käytöstä!  >:D
    Seuraavana aamuna ne mimmit suunnilleen paljain jaloin suihkureissullaan hiippailivat siinä kulmalla. No, kai se oli yön aikana hahtunut?

    Sitten taas puskiin pissiminen on ihan eri juttu. Mulla on ihan "maailmanpinnoja" siitä lajista esim Intiasta, Gambiasta, Ecuadorista. Kun lähdetään linturetkelle ja vettä pitää juoda paljon, ei niitä vessoja aina osu kohdalle. Gambian savannillakin on pitänyt etsiä puska maastosta, jossa puskia ei oikeastaan edes ole. Käärmeitä varoen. Eikä niitä vessoja löydy läheskään jokaiselta lintupaikalta Suomessakaan. Joskus vaan on pakko käydä puskassa.  :-[
    Mites muuten nää Lapin vaellukset ja Karhunkierrokset ja sellaiset? Löytyykö niistä vessoja?

    *****
    • Kaikkien kaveri Sr.
    • Viimeksi paikalla: 2.12.2025 kello on 18:45
    • Eipä hetkauta, kuljen vain.
      • Blogi
    Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #41 : 21.11.2013 kello on 11:19 »
    Joo´o, kyllähän tämä on huono uutinen!

    Tai tietysti riippuu asiakkaan haaroista miten ja missä.
    Jos puolitetaan asiakkaat jää jäljelle se potentiaalisempi suorittaja ja heille voidaan sallia kyseinen manoveeri.  Mutta vain tietyin rajoituksin ja hädän lukiessa myös lakejaan.

    Jos taas puolitetaan asia, päädytään hätätapauksiin ja normaaleihin.  Siitä taas voimme puolittaa tapaukset ja näin päädymme vain hätätapauksiin.
    Hätätapauksissa voimme jälleen puolittaa tapahtumapaikan.  Jos kovin urbaaneilla seuduilla ollaan, tai muuten sopimattomilla, päädymme kielteiseen ratkaisuun.  Jos taas perämettän perukoilla oleillaan, voidaan hätätapaus suorittaa siellä hyvällä omalla tunnolla.

     ;D 

    *****
    • Kaikkien Kaveri
    • Viimeksi paikalla: 2.12.2025 kello on 16:15
    • Tekniikan diletantti
    Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #42 : 21.11.2013 kello on 12:22 »
    Marski:
    Te sankarit summan ja kollaan, päiväkäskyni viimeinen: kusessa ollaan!



    Aatosten siivin, luoksesi hiivin, suutelen silmäsi uneen.
    Vartiopaikalla, suorana seisten, kirjoitan nimesi lumeen.

    Asiaan, pubeissa tehtyjen bakteeriviljelmien perusteella kuppilan saastaisin paikka on baaritiskillä oleva pähkinäkuppi. Koska miehet oppii pesemään kätensä? Miten se tehdään puskapissillä?

    *****
    • Kalustoon kuuluva
    • Viimeksi paikalla:eilen kello 19:35
    Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #43 : 21.11.2013 kello on 12:32 »
    Koska miehet oppii pesemään kätensä? Miten se tehdään puskapissillä?

    Eihän herrasmies kuse käsilleen!   ;D

    *****
    • Karavaanari
    • Viimeksi paikalla:25.04.2024 kello on 15:31
    • Helsinki Kallio
    Vs: Lirutteleminen pitkin pusikoita
    « Vastaus #44 : 21.11.2013 kello on 12:38 »
    Pesee kerran viikossa killinsä niin ei tartte aina olla käsiä lotraamassa.