Karavaanarin keskustelut > Karavaanarin olohuone
Nettilehdistä poimittua
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 28.03.2023 kello on 20:05 ---Käsittääkseni etupäätyä ei enää tarvita kuormatilassa, paitsi siinä pölliauton nupissa...
Sen sijaan kuormansidonta ja sidontapisteet pitää olla riittävät.
--- Lainaus päättyy ---
Ei etupäätyä, nutta ohjaamosuoja umpikorisissa niin kuin jo v2003 alkaen, joissa ohjaamo ja kuormatila samaa tilaa.
Kyllä tuo Vito -myynti-ilmo oli ulkolaisnimisten myyjien pötöstystä. Myydään rekisteröimättömien autojen kuvilla (kuvissa 7 paikkainen ja ilmossa 5 paikkainen). Varmasti joutuvat lisäämään katsastusvarusteet kuorma-autoon - rajoittimenkin, roiskeläpät jne .. mikäli Suomeen tulevat.
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 28.03.2023 kello on 13:42 ---Miksikäs tuon sitten voisi muuksi rekisteröidä? Yli 3500kg:n henkilöautoksiko? Ei kait sellaista ole? Onhan hummereitakin rekisteröity kuorkiksi!
--- Lainaus päättyy ---
Ja on H2:ia ja HumVee:tä rekattu henkilöautoiksikin (muuttoautoina, niin ei autoveroja kannettu)
;D Mitäs nämä isommat matkailuautot ovat, joita monella palstalaisella on - juu, M1 henkilöauto, alaluokka; matkailuauto (autovero vapaa). Ajokortivaade kok.massan mukaan (3501-7500 kg; C1 ja >7500kg C)
mike:
Ei yli 3500kg hum v:tä voi henkilöautoksi rekisteröidä! Eikä mitään muutakaan yli 3500 kg_n painoista.
88k5:
--- Lainaus käyttäjältä: mike - 29.03.2023 kello on 09:46 ---Ei yli 3500kg hum v:tä voi henkilöautoksi rekisteröidä!
--- Lainaus päättyy ---
No, joo - siis sen siviiiversiota H1
Aakku:
--- Lainaus käyttäjältä: 88k5 - 29.03.2023 kello on 09:31 ---Ei etupäätyä, nutta ohjaamosuoja umpikorisissa niin kuin jo v2003 alkaen, joissa ohjaamo ja kuormatila samaa tilaa.
--- Lainaus päättyy ---
Onko vielä vaadittu ohjaamonsuojaa...
Vuonna 2003 varmasti vaadittu, mutta miten on 2021 jälkeen?
Ducaatti:
--- Lainaus käyttäjältä: Aakku - 28.03.2023 kello on 20:14 ---Traficomin määräys...
https://www.traficom.fi/sites/default/files/media/regulation/FI%20Final%20Kuormakorim%C3%A4%C3%A4r%C3%A4ys%20KORJATTU%20310321.pdf
--- Lainaus päättyy ---
En löytänyt mainintaa kuormatilan ja matkustamon välisestä seinästä. Ehkä luin hieman hätäisesti kun on olevinaan hieman kiirettä mutta täytynee oikein ammattilaiselta kysäistä kun seuraavaksi sellaisen näkee.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta