Tekniikkakeskustelut > Alde
Alde 3010 - OHEAT2 kaasukäytöllä
mmakine:
Minulla oli vastaavanlainen ongelma, tosin, se meni kyllä huonompaan suuntaan koko ajan ja alkoi ilmetä sähkölläkin. Vikana oli viallinen piuha lämpöanturissa. Piuhan laatu oli aika heikkoa ja se pätki, jossakin asennossa toimi ja jossakin ei. Pannun ollessa viileä, se toimi ihan hyvin, mutta kun pannu ja sen myötä piuha lämpeni, se pääsi taipumaan sellaiseen asentoon että signaali katkesi, jolloin ilmestyi virheilmoitus OHEAT2, pannu sammui ja kiertovesipumppu pärähti päälle. Diagnoosi varmistui avaamalla pannun kannen ja ravistelemalla punaista piuhaa, juuri punainen aiheuttaa tuon OHEAT2:n. Anturit ovat hyvin näkyvillä ja piuhat hyvin värikoodattu. Kun piuhaa taivutteli eri suuntiin, joku rele naksahteli taivuttelun tahdissa. Tässä vaiheessa on hyvä muistuttaa siitä että jos töpseli on kiinni, siellä on myös 230V sähköjä aika näkyvillä.
Lohduttavana tietona voin kertoa että se on helppo korjata. Pelkällä piuhan vaihdolla ei selvinnyt, sen verran pahasti kiinni lämpöanturissa. Anturisarja maksoi tunnetussa kotimaisessa monialayrityksessä n. 50€. Sininen ja punainen anturi ovat lämpöpannun antureita ja ne ruuvataan kiini pannun kanteen. Anturit eivät mene vesitilaan sisälle vaan vesitilan pintaan joten voit irroittaa ne ilman että tarvitsee tyhjentää glykoleja. Musta piuha mittaa vesiboilerin pintalämpöä. Anturisarja kytketään liittimellä piirilevylle, piirilevyä pitää irroittaa sen verran että saa ujutettua tämän surullisenkuuluisan piuhan siististi pois ja uuden paikalleen. Minun tapauksessani korjaamisen onnistuminen varmistettiin ajamalla vedenlämmitystoimin toa koko puoli tuntia. Kun vika oli päällä, OHEAT2 tuli aina kun vedenlämmitystä yritti. Anturisarjan vaihto on sen verran nopea ja yksinkertainen että jos kaikkeen muuhun menee hermo niin tätä kannattaa ehkä kokeilla sillä riskillä että se 50€ oli virhesijoitus. Muita vikamahdollisuuksia ovat joku hankalampi elektroniikkavika tai ilmaa pannussa, mutta se ilmajuttu oli kai jo käsitelty loppuun.
Ja varoitetaan vielä poropeukaloita siitä, että joka paikassa muistutetaan että maallikon ei pidä mennä sen kannen alle koskemaan, pitää olla valtuutettu huoltomies. Toivottavasti tästä on apua.
juhuli:
Minulla vaunussa sama ongelma, kun tulee kylmät ilmat ja rupeat lämmitämään vaunua kaasulla. Kun vaunun lämpötila n.10 astetta OHEAT2 ilmestyy ja lämmitys keskeytyy. Otan pannun päältä virtablugin irti ja takas kiinni pelaa sitten ilman häiriöitä. Kokeilin sähköllä nostaa lämpöä ja sitten kaasulle, toimii taas ilman häiriötä. Kesällä ei ongelmia jos lämmittää vettä tai vaunuakin. käytin syksyllä huollossa vaunun, kerroin viasta. Ottivat vaunun yöksi sisään ja testasivat aamulla ulkona, ei häiriötä ja ei heidän mielestä mitään vikaa. Vaunu kausipaikalle lämmöt päälle ilmanlämpö alle +10 astetta, vaunu lämpiää hetken OHEAT2 virhe päälle. Blugi irti lämpö päälle ei häikkää. En ole seurannut onko kumpi pumppu päällä, verkkovirtaan kytketty. Mutta pitäähän näiden pelata oli pumppu kumpi hyvänsä. Eli kaasulla jos lähtee lämmitämään häiriö tulee varmasti, mutta ei kesällä kaasullakaan.
MarkoA:
Mulla laantui into tutkia tuota, kun välillä toimii ilman häiriötä. Sähköllä ei tee tuota ilmoitusta. Vesivaraajassa on kesällä vettä, oisko siinä yks merkittävä ero ettei kesällä tule häiriötä. Toki se pitää jossain välissä koettaa selvittää, mutta kun tuonne vaunulle mennään niin on aina muuta hommaa ja ei saa rauhassa perehtyä...
HuruUkkeli:
Mulla Mökkerössä (Primus2490) katko ylikuumenemis suojaa kun nosti lämpöö tuvassa 7 asteen peruslämmöstä 23asteeseen lähellä nollakeliä mikä johtui vaan siitä ettei patterit ehtiny luovuttaan lämpöö mahottomia pannulla lähtö ja paluuvesi yhtä kuumia mutta termari pyytää kumminkin tupaan lisää lämmintä kun tuvassa termarilla ei ole lämpö vielä kerinnyt nousta homma korjaantu kun pienenti paineenalentimella tehoja polttimella nyt toimii nätisti keli kun keli
MarkoA:
--- Lainaus käyttäjältä: MarkoA - 20.12.2013 kello on 08:32 ---Mulla laantui into tutkia tuota, kun välillä toimii ilman häiriötä.
--- Lainaus päättyy ---
Tuon edellisen kommentin jälkeen ei ole tullut kertaakaan muita hälyjä, kuin GAS OUT kertaalleen.
Merkillinen homma. Ilman lämpötilat on olleet +8C ja -24C ja kaikkea siltä väliltä. Joka kerta napsusta käyntiin ja hyvin lämpiää.
Mutta aika hitaasti kyllä vaunu rakenteineen lämpiää kun ulkona on -20C. En tiedä onko tämä Adrian eristeiden huonoutta vai mitä. Pannu kyllä lämpiää tulikuumaksi ja patterit sitä myöten. Mutta kyllä siinä tunteja menee, että parinkympin pakkasesta +21C on sisällä. Neljän tunnin kuluttua suunnilleen viitsii tytön päästää ihan sisävaatteissa hyppelemään vaunuun.
Pitäis varmaan laittaa tuossa kausipaikalla ollessa joku 1500W sisätilanlämmitin kaveriksi niin sais sen ilman nopeammin lämpiämään.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta